Je v tom hokej: mistrovství světa nahrazeno mistrovstvím NATO?

Nezadržitelně se nám blíží hokejové mistrovství světa. Poslední dobou jsme se setkávali s problémem, že se sport velmi zkomercionalizoval a privatizoval. A to dokonce natolik, že ani divák často neměl možnost sledovat mnohé zápasy. Tedy pokud nemá zaplacené televizní kanály. Sport je dnes bohužel silně záležitostí peněz.

Sportovní kapitalismus však není jediným nešvarem. Do hokeje se vmísila také politika. Mezinárodní hokejová federace (IHF) prodloužila zákaz startů reprezentačních týmů i klubových zástupců Ruska i Běloruska na svých akcích i pro nadcházející sezónu. Jako argument se použila klasická výmluva již z roku 2022: na sportovních utkáních nebudou sportovci země, která vede válečnou agresi nebo se na ni podílí. Jako kdyby s tím sportovci měli něco společného. Ale budiž. Dominik Hašek, koketující kdysi i s ruskou KHL, musí být v tomto směru určitě velice potěšen. Každopádně i zde se používá dvojí metr.

Nepamatuji si, že by sportovci USA byli vyloučeni za masakr civilistů ve Vietnamu. Před nedávnem jsme si připomněli tragédii vesnice My-lai a to půlkulatým výročím 55 let. Organizátorům tenkrát nevadilo, že sportovci z USA dále soutěží. Stejně tomu bylo v případě ilegální války zemí NATO proti bývalé Jugoslávii nebo při americké ilegální válce v Iráku. Neštěkl ani pes a i dnešní pokrytečtí kritici byli spokojeni. Nyní je situace odlišná. Ruští sportovci prý nikam nesmí a musí být segregováni. Jen v kanadsko-americké NHL mohou hráči Ruska hrát. Byznys je tam prostě byznys.

Když se podíváme na soupisku nadcházejícího hokejového „mistrovství světa“, zjistíme zajímavou věc. Z 16 zemí, které budou letos startovat na MS je jich 11 v NATO. Další dvě jsou v očekávání přijetí do NATO. Další tři země jsou členy programu PfP při NATO - Animus in consulendo liber. Můžeme tedy říci, že hokejové „mistrovství světa“ bude spíše mistrovstvím zemí NATO. Skoro se zdá se, že důvodem nepřipuštění Ruska a Běloruska není válka na Ukrajině, ale to, že spolek mistrovství je tvořen vojenskou aliancí.

Sport by měl být o kultivovaném soupeření, překonávání rekordů, dosahování nových výšin. V antickém Řecku dokonce někdy nahrazoval války, nebo byly války v některých případech alespoň přerušeny. Dnes je sport bohužel v zajetí politiky a válek. Do sportu by se ale politika míchat neměla. Každopádně je v tom zatím pěkný hokej.