Kdy začne Fialova autoritářská vláda prosazovat lidská práva?

Kdy začne Fialova autoritářská vláda prosazovat lidská práva?

Prosinec 08, 2023

Rozhovor se sociologem, analytikem a publicistou Janem Klánem nejen na téma lidských práv v České republice.

Desátý prosinec je podle kalendáře OSN označován jako Den lidských práv (Human Rights Day). Děje se tak na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. O ni se zasloužila Anna Eleanor Rooseveltová, jako předkyně výboru, jež připravoval text deklarace, a jako první žena ve funkci americké velvyslankyně USA. Pro deklaraci hlasovalo 48 z 58 z tehdejších členů OSN. Onoho 10. 12. 1948 se Československo, Polsko, Sovětský svaz a Ukrajina zdržely hlasování, Československo se připojilo až později. Od roku 1950 se 10. prosinec stal oficiálním svátkem v mezinárodním kalendáři OSN. Jak vnímáte 10. prosinec 2023 Vy?

Doplním, že První dáma OSN byla taky neteří amerického prezidenta. A pokud jde o můj pohled na Den lidských práv v Česku, jsem skeptický. Dochází zde k porušování lidských práv. Česko je zemí, kde roste autoritářství a populismus, a to zásluhou stran, které se nazývají občanské.

Opravdu?

Pokud se budeme držet definice populismu přijaté Tony Blair Institute for Global Change, tak je to Občanská demokratická strana, která se stává populistickou.

Ale za populisty media hlavního proudu považují u nás Věci veřejné, ANO a okamurovce. To by bylo překvapivé.

Institut zkoumá populismus podle rétoriky představitelů stran a jejich vůdců. Existují tři proudy: kulturní populismus, socio-ekonomický populismus a anti-establishment populismus. Ten první odmítá lidi jiné kultury ve většinové kultuře. Ten druhý všechno a všechny srovnává s typickým člověkem a ten poslední odmítá to, co kážou elity v čele institucí. ODS se cestou svých představitelů hlásí k tomu poslednímu proudu.

Ale tihle populisté také hovoří o tom, že všichni ostatní jsou zkorumpovaní a oni to změní, když budou u moci.

Ano, tohle ale není rétorika ODS. Když se vezmou jejich kauzy od 90. let, to je strana, kde korupce je genetická a je skrytým programem. Proto o korupci nemluví a neměly boj proti ní ani v programu do posledních parlamentních voleb a nemají ji ani v programu Spolu. Konečně lídr Spolu kandidátky, disident A. Vondra, si nikdy nevšiml korupce v jeho úřadu zhmotněné jako Promopro, kterou otec-zakladatel TOP-09 a 12. předseda lidovců M. Kalousek komentoval jako „…standardní odhalení nestandardní zlodějny.“ ODS se staví proti mezinárodním organizacím jako je Evropská unie nebo OSN.

Takže ODS a Spolu nejde věřit?

Přesně tak. Jak předseda ODS, tak i koaliční strany se zastaly ministryně obrany, když chtěla, aby ČR vystoupila z OSN, případně aby byla OSN zrušena. To by samozřejmě znamenalo světový chaos asi i výrazné omezení agendy lidských práv rámované 10. prosincem. Oni prostě chtějí ničit národní a mezinárodní instituce, které jim právě nevyhovují. Takto i česká transformace byla soubojem institucionálních ekonomů a názoru ODS, že nejlepší rámec je zrušení rámce. Důsledky pociťujeme dodnes.

Máte na mysli to „zhasnutí“ pro potřeby privatizace?

Ano, to, co připomíná Formanův film: Hoří, má panenko! A příběh s tombolou. ODS i A. Vondra by mohli ten příběh bagatelizovat filmovým dialogem nad zmizelou tombolou: „Podívejte, oni lidi dobře vědí, když si to rozkradli, že to nemůžou vyhrát. A tak moc dobře vědí, že jsou všichni podezřelí. Lidi nejsou hloupí, nejsou hloupí. Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat lidi. Ano, nepodceňovat, lidem musíme věřit. Ano, nepodceňovat a věřit lidem.“ Cynismus ve stylu 5demoliční vlády: „Lidi, vidíte, že nic není, snížili jsme vám daně, když jsme nemuseli. Stát je rozkraden, takže co chcete. Za všechno může Babiš.“

Populisté svalující vinu na jiného mezinárodně uznatelného populistu?

Půjdeme-li do důsledků, první populistickou stranou u moci byly pražské Věci veřejné a vytáhla je tam ODS vedená P. Nečasem. A. Babiš také hovoří o tom, že jej stvořili občanští demokraté. Nemohou se tedy divit. A konečně, to, co se odehrává po nástupu ODS k moci po volbách v roce 2021 má prvky autoritářství. ODS aspiruje na to být vedoucí silou ve společnosti i ve státě. Kdo říká něco jiného než jejich media hlavního proudu, je nálepkován jako dezinformátor. Přitom tato media vlastněná kapitálem určují témata, o kterých budou informovat. Témata, která se nehodí do představy Česka vedeného chaotickými a neprofesionálními neokonzervativci a neoliberály, nikdo v těchto mediích neotevře.

Můžete být konkrétnější?

Můžeme mluvit například o válce na Ukrajině. Objektivnost sdělovacích prostředků by neměla znamenat sdělovat polopravdu nebo pololež, ale fakta. Když oligomedia převezmou celou zprávu jedné nebo druhé agentury států spolu válčících a nechají je komentovat experty, kteří o věci vědí jen o něco více než ten, kdo tu zprávu přepsal, tak se k faktům nedostaneme. Mnohdy máme jen komentovanou cizí propagandu.

Čtu se zájmem týdeník The Economist, který reflektuje americké ekonomické a politické zájmy. Vždy čekám, co a v jaké podobě se z nového čísla objeví v českých oligomediích. Teprve až když toto západní medium začalo být kritické k Ukrajině, začala být kritická i česká oligomedia.

Poziční, opotřebovávací, a tedy totální válka se rozhoduje v logice teorie potenciálů: zvítězí ten, který dokáže rychleji, anebo vydrží déle uhrazovat ztráty. Je to souboj velikosti národů a velikosti a výkonnosti ekonomik, jak o tom už za ODS idealizované první republiky psal ruský legionář píšící pod pseudonymem Stanislav Yester. Jenže z jeho díla nám 5demolice nabízí v posledních dvou letech spíše jeho program na kuratorium pro výchovu. Také proto se možná 5demoliční vláda tváří jako Strana národní jednoty autoritativně se prohlašující za ten nejdemokratičtější proud v zemi. Inu, informační autoritáři tolerantní ke korupci.

Děkuji za rozhovor

 

Byl jednou jeden Fiala

Byl jednou jeden Fiala

Prosinec 07, 2023

Komedie Byl jednou jeden polda, je absurdní komedií z 90. let minulého století, která se dočkala dalších dvou pokračování. Jeden z popisů celé trilogie zní: "jak to dopadne, když si český policista udělá vzor z americké Policejní akademie a všechny tři díly mohou být inspirativní pro 5demoliční vládu. Dnes už víme, jak to dopadne, když si čeští vysokoškolští učitelé udělají vzor z americké neoliberální ekonomiky.

Dnes už je patrné, že některé komediální hlášky lze vztáhnout na české reálie: „Je rozdíl mezi blázincem a policejní školou?” Major Maisner: „To poznáte na vlastní kůži, mladíku. Buď z vás udělám strážmistra, nebo vás dostanu do Bohnic.” I Česko má svého majora, jejím premiér Petra Fiala. Rozdíl mezi školou a realitou jasný, Fiala nás dostává do Bohnic. Proto by i on mohl  použít Maisnerovu hlášku: „Naši američtí přátelé se usmívají za každých okolností.” A  lze dodat to zejména, když vyjednávají vedením Ministerstva obrany. 

Jenže ona to taková legrace už není. Fialovi totiž neselhává pistole, ale jeho ministři, když se nás všechny pokouší "vydírat": "Mlčte, nekecejte, nebo mi selže další ministr" a fialová smrt bude větší a větší a Spolu. Keep smiling, pane premiére.

 

Vzpomínáte?

Vzpomínáte?

Prosinec 03, 2023

Legendární projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku v novém podání.

 

1) My nemůžeme, nejsme proti stávkám, ale co nám pomůžou jenom kritici. Vždyť my víme, že v Praze nebo v Brně či jinde, kolik je tam špíny, tedy korupci mám na mysli, kolik je tam úplatků, to můžeme změřit, víme to, no k tomu nepotřebujeme, aby nám to někdo říkal. My víme taky, kdy to bude policie realizovat, kolik na to máme, jestli na to vůbec máme, jestli to vůbec můžeme udělat, mám na mysli různá ta protikorupční hnutí. Ale my potřebujem, aby vzali, prostě aby se na policii sebrali řekněme a šli vyčistit konečně tu Stoku, pomohli a ne dělali demonstrace, chodili po náměstích a křičeli prostě, odstraňte korupci, jinou korupci v Brně nebo něco jiného takového.

2) Nechť se lidé vyjádří, ale nemůže si někdo myslet, že jedna skupina, že jejich myšlenka musí být proti vůli všech ve vládě uplatněna. To se nedá nic dělat. A jsou ale takoví lidé, kteří si myslí, že to je jejich poslání, aby jen tu vládu kritizovali, znepokojovali a požadovali, aby se jednalo podle toho, co oni si přejí. A ne jinak.

3) Přišel jsem k jedné paní, byla to bankovní úřednice, skončila v bance, její muž byl traktorista na sociálních věcích, dělal ve vládě. Měli tam bojlery, já nevím asi deset tisíc měli těch bojlerů, těch brojlerů, a měli sedm prasat, no. No tak s ní mluvím o tom, jak to dělá, kdo dělá, říká děti pomáhaj, všichni pomáháme a tak dál. Já říkám na to, no tak mi taky jako se snažíme pěstovat taky, my máme, my pěstujeme koně. Ona se tak zarazila a dívá se na mě, koně, jak to, proč koně? Já říkám bílý koně.

4) Tedy je vidět že ty lidi myslí obdobně, no ale reagujou na danou situaci, na danou situaci prostě tak aby se, hledají jak se mít lepší! Co udělat pro to, aby se měli lepší. A my jsme to trochu přehnali, my už jsme příliš, bych řekl, zparchantěli. A doba žádá, aby nás, doba nás z toho Dozimetru vyvádí. A budeme nuceni něho podstoupit, jestli chceme obstát. My jsme si zvykli už na rok, všechno jako by to bylo zapsaný v kalendáři, co bude, kdy pudeme na to, kdy poděláme to, kdy koupíme Nutellu, a tak dál, a tak dál. Jinde to tak není, nikde. Jinde se musí prostě ty lidi rvát, i v tom sociálním kapitalismu.

5) Dnes je nespravedlivý rovnostářství, krajně nespravedlivý. To je to hlavní, s čím se musíme rozejít. Rovnostářství, já už to říkal ráno, platilo tehdy, když šlo o to, aby každý se najed´, někde bydlel, něco na sebe oblékl, do něčeho se obul. To bylo správný. Ale dnes, jestli bude mít takový auto, makový, takový byt, onaký byt, takový nábytek, onaký nábytek, to musí být na základě výsledků jeho práce, jeho příjmu, jeho mzdy a ta mzda musí být spravedlivá, a to je jeden z kardinálních problémů, před kterým stojíme. Abychom byli schopni říct každému, tys udělal toto, přísluší ti toto, tys udělal to, přísluší ti to.

6) Podle toho co dělám a jak dělám, musím brát peníze. A to, tohle pomoc, tohleto, tu atmosféru vytvořit, pomoci vytvořit, to je to nejdůležitější, abych tak řekl, aby lidé chápali tuto nově, ale správně chápanou spravedlnost, že žít může každý tak, pokud samozřejmě nepotřebuje sociální pomoc, jak kvalitně a výkonně pracuje. A jak bude žít, co si za to pořídí, co si koupí, no to už my nemůžeme určovat, to bude určovat on. Jeden si postaví domek, druhý si koupí první auto a potom teprve domek, třetí pojede na zájezd někam, čtvrtý já nevím to dá do toho, pátý do toho, to už my těžko určíme, to už je svoboda toho člověka, i když se budeme snažit to nějak ovlivňovat, cenama a jinými formami.

7) Vidíte v Polsku. Tam se vytvořila situace, že ti, kteří vyhráli volby, vládnout nechtějí, poněvadž ví, že by to líp nedělali a je lepší a snazší kritizovat než vládnout. No a ti kteří prohráli a leží na nich, aby vládli, ti zase musí se na všechny strany dívat, za jakých okolností to bude a jestli je to vůbec možný. Víte, jaká tam diskuze probíhá.

8) Složitý záležitosti jsou to. A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: né my si to přejem´, to je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli a ne prostě, aby my jsme tam byli sami, jak kůl v plotě neměli jediný, jediné slovo podpory.

 

Pan Vajíčko a Kalda EM

Pan Vajíčko a Kalda EM

Listopad 29, 2023

"Tak rozpočet to letos zvládne... No hrozný, hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede." je legendární věta z rozhovoru mezi předsedou vlády Rusnokem a ministrem obrany nadřízeného armádnímu generálovi Pávkovi. A pan Vajíčko je taky nažhavenej a jezdí. Rozpočet to jistě zvládne nejen letos.

Cesta do Ameriky byla cesta ke zbrojařům. Jistě už je připraven plán vnitřní obrany. A cesta do Itálie také nebyla náhodná.

Nevíme vůbec nic o Pavlových cestách do země, kde včera znamenalo zítra, tj. do Svazu Sovětských Socialistických Republik. On o své komunistické minulosti mlčí, ačkoliv by se mohl, jako vrchní velitel ozbrojených sil zbavit mlčenlivosti. Byl by právně neodpovědný. Cesta do Itálie nebude ale náhodná. Vždyť přece v 90. letech 20. století dělal pobočníka generálu Procházkovi, který o svém postavení v čele vojenské zpravodajské služby prohlásil: "„Když jsem přišel k vojákům, to si dneska nikdo neuvědomuje, tam byl příslušný počet zpravodajských důstojníků Varšavské smlouvy a jeden Procházka jako velitel,“ 

Devadesátky byly na obraně dobou Miroslava Kalouska a byli to lidovci, kdo prosadili spolupráci při modernizaci armády pod taktovkou italských firem, kde hlavním argumentem byla nezávislost na Rusku s naší sovětskou vojenskou technikou. Ta však nijak generálovi Pavlovi během jeho služby nevadila. Je tedy pan Vajíčko pokračováním M. Kalouska jinými vazbami? Právní neodpovědnost se vždycky hodí, když podporujete válku.

 

Generální stávka?!

Generální stávka?!

Listopad 22, 2023

Máme za sebou bujaré veselí, jásot, pochody, demonstrace i skandování. To vše jsme mohli vidět při oslavách 17. listopadu 1989. Naprosto byl zastíněn 17. listopad 1939, který vlastně určil název onoho dne, jako Mezinárodní den studentstva. Neustále si připomínáme, že žijeme více jak tři dekády v demokratické a svobodné společnosti se všemi jejími klady i zápory. S postupující globalizací však začíná nabývat na síle více negativum, než pozitivum. Vraťme se ale ještě na chvíli na konec listopadu 1989, kdy nastane zlom. Konkrétně se jedná o středu 27. listopadu. Tedy den, kdy se v tehdejším stále socialistickém Československu zastaví všechny stroje, továrny, instituce. Ano, začala generální stávka na podporu demonstrujících Jenže jak je možné, že se dokázala generální stávka uskutečnit a jaké měla nakonec důsledky?

Předně si musíme říci, že generální stávka nebyla v dobách, kdy veškerý průmysl měl pod sebou stát, nic neobvyklého. Podobně tomu bylo i v roce 1948, generální stávka se uskutečnila i v době první republiky. V obou dvou případech umožňovalo vznik generální stávky to, že existovalo většinou státní, chcete-li společenské vlastnictví výrobních prostředků. Z tohoto důvodu se dokázala generální stávka v roce 1989 uskutečnit. Co však nastalo poté, je věc, kterou nikdo nečekal. Po bujarém veselí, hned druhý rok, se Československem začalo šířit, že revoluce vlastně byla ukradena. Ale kým? Zejména západními kapitalistickými státy, protože naši čelní představitelé začali do naší země zvát různé experty na privatizaci státního majetku: tzv. chicagské hochy. Tito experti poté dokázali přijít nejen se šokovou terapií, která nakonec poslední dekádu starého tisíciletí přejmenovala na sprosté devadesátky, ale přišli i s možností, jak oslabit celý státní sektor snižováním vážnosti odborů. Z toho plyne, že pokud by na konci 80. let minulého století alespoň částečně existoval soukromý sektor, tak by ke generální stávce v tak masovém měřítku vlastně nemohlo dojít.

Tím se přesouváme do současnosti. V dnešních podmínkách, kdy neexistuje téměř žádné státní vlastnictví, tak ani nelze uskutečnit generální stávku v rozsahu roku 1989. Nebo si snad dovedete představit, jak soukromý sektor povolí stávkovat? Ten vám spíš řekne, že zítra už nemusíte chodit do zaměstnání. Nebo odvětí, ať si na stávku vezmeš dovolenou. Nefunkční a roztříštěné odbory tomu všemu napomáhají. Tohle jsou následky generální stávky z roku 1989 na podporu změn ve společnosti. Z výše uvedeného myšlenkového experimentu nám tedy plyne, že pokud bychom chtěli dnes uskutečnit generální stávku, tak jako v roce 1989, musíme mít nejprve většinu výrobních prostředků státních. Ano, aby se mohlo bojovat proti kapitalismu, tak je zejména nutné provádět zestátnění výrobních prostředků. To ale není zdaleka všechno. I když budete mít státní vlastnictví, tak ke generální stávce nemusí vůbec dojít a to za předpokladu, že výrobní prostředky budou fungovat pro všechny obyvatele.

90. léta 20. století byla pro někoho prostá, pro jiného sprostá. Obrovské uvolnění napětí a zábran však dovedlo naši zemi na pokraj biliónového zadlužení, které nemá v historii naší země obdoby. I to je jeden z negativních faktorů oné generální stávky roku 1989, která to možná myslela dobře, ale nakonec vše dopadlo tak, jak jsme vlastně nechtěli. Návraty do dob minulých nikam nevedou a jedině zavádění socialistických prvků do společnosti nás osvobodí od úplného zničení. Prolínání individualismu, honby za ziskem, úspěchem totiž neprodukuje zisk pro celé společenství, ale zejména pro vlastníky a akcionáře továren, firem či společností, které ovládají chod globalizace.

 

5demoliční vláda má motto „ukradneme to Spolu“

5demoliční vláda má motto „ukradneme to Spolu“

Listopad 19, 2023

Rozhovor se sociologem, analytikem a publicistou Janem Klánem

Tak nám před Dnem boje za svobodu a demokracii obvinili další politiky z ODS z korupce.

Ano, každý půlrok tam někdo spadne. Jednou Marek Šnajdr, jindy zločinecká skupina vedena Robertem Knoblochem (ODS), krajským šéfem ODS pro Olomoucký kraj a parterem v podnikání s předsedou Asociace krajů ČR MUDr. Martinem Kubou (ODS). Taková je už současná vláda dvou koalic: Spolu (brněnská Stoka a „olomoucký Dozimetr“) a PirSTAN (Dozimetr se čtyřmi mrtvými).

Je to překvapivé?

Ano i ne. U ODS se to dalo čekat. Je to strana, která je postavena na korupci od svého začátku. Její předseda nikdy nerozlišoval původ nebo skutečný účel peněz. Co bylo doma, to se v ODS počítalo. Na druhou stranu tu máte v koalicích strany, které se definují jako hodnotově založené: lidovci a piráti. Piráti na boji s korupcí založili svůj program. Katolickými lidovcům evidentně nic neříká: nepokradeš. Pirátům nevadí Dozimetr, lidovcům žádná z korupčních kauz ODS vedoucí koalici Spolu.

U lidovců se asi nic jiného nedá čekat.

No, to je strana, jejíž předseda seděl ve vládě s A. Babišem (ANO), aby jej pak kritizoval za korupci, když už se s ním nedělil o moc a nechtěli být Spolu. Je to strana, jejíž vedení praktikuje „týdny Nenávisti“, aby odvrátilo pozornost od problémů strany. To víte: „Čtyři nohy dobré, dvě lepší.“ Lidovci jsou prostě Bohem vyvolená strana: jednou Národní fronta, jindy Spolu.

Ale teď půjdou Spolu i do Evropy?

To je zajímavá otázka. Listopad byl protknut heslem: „Zpátky do Evropy“. Je to ale ODS, která se odštěpila z Občanského fóra, která nás tlačí úplně jiným směrem. Pohledem na globus zjistíme, že Taiwan, Izrael, Ukrajina a Tibet jsou Východ, nikoliv západ. Myšlení jejich špiček je také spíše byzantské.

Nač narážíte?

Vůdce evropské kandidátky, přítel V. Havla a disident, A. Vondra, je v čele kandidátky Spolu s další členkou ODS V. Vrecionovou, s kterou má nemanželského syna. Co je doma, to se v ODS počítá. Je třeba zaměstnávat příbuzné. Ale kde je morální postoj lidovců a TOP 09 tolikrát demonstrovaný vůči A. Babišovi? Takto to vypadá, že odkaz 17. listopadu je protekce, klientelismus a nepotismus.

Takže ukradneme to Spolu?

Ano, tak nějak. Dozimetr, „olomoucký dozimetr“ i Stoka ukazují, že v systému je dost peněz, že není třeba zvyšovat daně, když je stále z čeho krást. Jenže oni změnili Česko v Crony capitalism, systém, kde 15 % HDP je vytvářeno „jánabrachismem“ = Spolu. The Economist letos posunul v jeho Crony Capitalism Index Česko na druhé místo za Rusko. – Tahle pětidemoliční vláda nás táhne do Kyjeva a Moskvy.

To není radostná perspektiva.  

Určitě, „jánabráchu-kapitalismus“ podkopává demokracii, protože běžný člověk vidí, že nejsou rovné šance pro všechny, že centrální politika je jen divadlo, že demokratická iniciativa bude potlačena, když si to mocní přejí. „Čtyři nohy dobré, dvě lepší.“ Jestliže Baťa vydal knihu s názvem Budujeme stát pro 40 000 000 lidí, aby naznačil svou vizi pro meziválečné Československo, ODS, TOP09 a STAN to vidí jinak. Budujeme stát pro několik oligarchů, tak by se mohla jmenovat jejich kniha. – Návrat do Evropy pro ně znamená zase Rusko a Ukrajina. Proto je dnes Česko zemí, kde zítra bude znamenat stále ještě včera.

 

Ale od velké sametové revoluce už uběhlo 34 let. Blížíme se k těm 40 rokům, které podle současných narativů měly zničit Česko.

Ano, prožíváme období Normalizace. Místo Štrougala je tu Fiala, místo Lorence Rakušan. Místo ropné krize je tu krize plynová. Tu ale nezpůsobil OPEC, ale 5demoliční politika války a korupce. Jestliže je ruský plynárenský a ropný průmysl státní, pak zisky z růstu ceny ropy a plynu inkasuje ruský stát. A evidentně se objem světového trhu s ropou a plynem za poslední rok a půl nezmenšil, ani nezvětšil. Jenom český průmysl se v důsledku růstu cen energií stal méně konkurenceschopný.

Už přes rok klesá spotřeba domácností.

Ano, pro domácnosti je válka tragédie, protože válka nám přinesla inflaci a pokles reálné hodnoty příjmů, důchodů i úspor. Loni nám předsedkyně TOP 09 doporučovala svetr navíc, letos by třeba mohla přijít s tím, abychom méně jedli. V 90. letech přišla ODS s heslem utahování opasků. Ted už jsou to ale spíše smyčky. Skoro to vypadá, že 5demolice v občanech vidí jakási „lidská zvířata“, která je třeba nahnat do chudoby, a pak jim cestou církevních charit pomoci. – Slabé státy se ale v minulosti stávaly objetí států silnějších. Tato vláda systematicky podkopává stát a považuje to za morální postoj.

 

Mezi současností a minulostí

Mezi současností a minulostí

Listopad 17, 2023

Když před 34 lety končil tehdejší režim, nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k restauraci kapitalismu. Jak je možné, že se tak stalo? Ještě začátkem roku 1989 tehdejší sociologické výzkumy ukazovaly, že ve společnosti stoupá nespokojenost. Sociologové té doby upozorňovali vládnoucí elity, že se tehdejší KSČ čím dál více odcizovala veřejnosti. Nicméně politické elity tyto výzkumy vnímaly jen velice okrajově a myslely si, že vše bude fungovat dál, jen pod rouškou demokratizace a přestavby tehdejší společnosti. Skutečností bylo, že se projevy politické elity o úspěšné současnosti a probíhající přestavbě odlišovaly od reality, která měla mnohé dnes všeobecné známé vady a žádná přestavba nebyla dostatečně hluboká. Lidé začali volat po změně a v odpovědích sociologům říkali, že přestavba neprobíhá dostatečně a je poměrně pomalá.

Pokud nahlédneme do sociologických výzkumů z května roku 1989, tak zjistíme, že na otázku, zda je v ČSSR politický systém demokratický, odpověděla polovina respondentů, že ano a druhá polovina, že nikoliv. S tím rovněž souvisela otázka, které opoziční organizace by měly mít své zastoupení v Národní frontě. Nejčetněji lidé odpovídali, že neví. Zaznívaly i odpovědi, že by své zástupce v Národní frontě měla mít Charta 77 a jiné neformální skupiny. To, že na jaře před 30 lety byl požadavek hluboké přestavby oprávněný, vyplývalo jak z neutěšeného stavu životního prostředí, z pomalého zavádění inovací a také z nedostatku svobody a demokracie.

V průběhu roku 1989 bylo čím dál více patrné, že většina lidí začíná tehdejší systém hodnotit velice kriticky. Ať už se jednalo o otázku ekologie nebo politických svobod. Rovněž volání po demokratických reformách bylo čím dál hlasitější nejen ze strany opozice ale i členů KSČ. Víc a víc lidí začalo odmítat i článek 4 tehdejší Ústavy o vedoucí úloze KSČ ve společnosti, protože KSČ nestačila adekvátně reagovat na změny ve společnosti. Nicméně přesto 50 % tehdejších respondentů uvedlo, že vedoucí úloha KSČ je ve společnosti potřebná. Je ovšem možné, že právě v této otázce se respondenti obávali říci otevřeně svůj názor a podpora zachování vedoucí úlohy strany byla ještě menší. 50 % respondentů také zpochybňovalo správnou realizaci vedoucí úlohy KSČ. To znamená, že lidé chtěli změnu vedoucí úlohy KSČ směrem k demokratizaci a nechtěli už trpět nadvládu politbyra, ačkoli se lišily jejich názory na to, zda má být nastolena celková pluralita nebo jen demokratičtější vláda KSČ. Zajímavé bylo zjištění, zda občané chtějí, aby se podniky vracely do soukromých rukou. Téměř 70 % respondentů odpovědělo, že by k tomu nemělo dojít. To je v ostrém rozporu s tím, co přišlo v následujících letech.

Přišel listopad 1989, který znamenal konec tehdejšího systému. Občané ale i tehdy stále chtěli socialistickou cestu, nebo něco mezi socialismem a kapitalismem. Kapitalistickou cestu, kde jsme v současné době, tenkrát chtěl jen zanedbatelný zlomek lidí (3 %). V tom, že socialistické státy sovětského typu prohrály v globálním soupeření s kapitalismem, hrál velkou roli i fakt, že se tehdejší politické elity neřídily tím, co tenkrát zjišťovali sociologové.

 

Velký restart Česka

Velký restart Česka

Listopad 12, 2023

Pětidemoliční vláda se rozhodla překrýt svou neschopnost kampaní za 42 mil. Kč. Prý má občanům připomínat, že má 5demoliční vládu. Jako by to občané nevěděli, když jdou nakupovat, platí účty za energie a sledují oligarchmédia. Připomínají si to nejenom cenami v obchodě, ale také čtyřmi mrtvými kolem STAN a jeho kauze Dozimetr. K vysmívající kampani tu je ještě kampaň ODS cynicky připomínající, že 5D způsobila Česku modrou smrt známou z Windows.

Ale co to má být ten velký restart? Premiér z ODS vyrazil na nákupy do Bavorska, aby zjistil, že sociální demokracie a sociálně-tržní hospodářství funguje jinak, než dřevní liberalismus Adama Smitha, kterého pětidemoličáci staví proti doktríně Karla Marxe. Ano, model kapitalismu zvaný sociálně-tržní hospodářství nemá problém s regulovanými cenami, subvencováním základních potřeb, regulací monopolů, zvyšováním participace občanů na demokracii moci a zvyšováním sociální spravedlnosti.

Vypadá to tedy, že ODS nákupem v Německu konečně pochopila, jaké jsou hmatatelné důsledky současného vládnutí liberálních dezolátů, které se řídi opakem leninské poučky, že ekonomika je základna a zbytek je nadstavba. Bude tedy ten restart Česka ve smyslu zavedení a rozšíření sociálně-tržního hospodářství, nebo se zase programově přiblížíme oligokapitalismu Ruska a beznaději Blízkého Východu?

 

Slovensko-ruské VVERky

Slovensko-ruské VVERky

Listopad 08, 2023

Česká republika a její 5D vláda se neustále rozmýšlí, zda dostavět jadernou elektrárnu Dukovany. Několikrát bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele reaktorů. Nejprve tak učinila vláda Andreje Babiše a nyní vláda Petra Fialy. Zprvu se zdálo, že výběrové řízení půjde naprosto hladce a korektně. Mohl se přihlásit kdokoliv. Tedy kupříkladu i ruský Rosatom nebo jaderná společnost CGN z Číny. Tato skutečnost ale začala vadit zejména pravicovým politikům, například T. Czerninovi z TOP 09 nebo M. Hilšerovi, kteří tuto skutečnost začali ideologicky napadat. Ruská jaderná technika měla být dle jejich slov bezpečnostním rizikem. Pravděpodobně z hlediska špionáže (už vidím, jak by nás Rosatom sledoval). Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová k tomu řekla, že ruský projekt bude určitě technicky na vysoké úrovni, ale pravděpodobně bychom to nedokázali uhlídat dle západních STANdardů. Ze snahy zvýšit energetickou soběstačnost se stalo politické téma. Jak se ale staví jaderné reaktory, nám nyní ukázalo mnohdy politiky, ale i komentátory zavrhované Slovensko.

Jaderná elektrárna Mochovce se začala stavět ještě v době reálného socialismu (1. 10. 1983), po převratu roku 1989 byla stavba pozastavena a následně obnovena. Jaderné reaktory jsou zde typu VVER. Tedy sovětské, dnes ruské, konstrukce. Jedny z nejbezpečnějších reaktorů na světě. Jsou rozšířeny zejména v Evropě, ale i jinde. Nikomu nevadilo, že v této elektrárně je právě tento typ reaktoru. Ten samý, které stojí v našich dvou JE Dukovany a Temelín. Proč tedy nikdo z našich politiků neprotestuje proti tomu, že na Slovensku dostavěli a spustili na plný výkon nejmodernější ruský typ reaktoru VVER? Ticho po pěšině. Dokonce mlčí i lidový prezident Petr Pavel. Nenápadně se ale připravuje přihrání naší jaderné bezpečnosti nebezpečnému americkému podniku Westinghouse, který byl již v bankrotu. Ideologie až na prvním místě, bezpečnost a nákladnost na druhém. To je heslo 5D vlády!

Česká republika si na dostavu nějakého toho jaderného reaktoru asi ještě počká. Pokud pomineme ideologicky zabarvené výběrové řízení, tak zjistíme, že reaktory se dostaví až někdy po roce 2035. To Slovensko tuto věc stihlo v rekordním čase i s přerušením stavby. I přes zpoždění, které bylo více jak 10 let, se jedná o úžasný příběh, jak potvrdil ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Navíc pokyn k dostavbě 3 reaktoru dala vláda R. Fica v roce 2009. O to více může Slovensko slavit. Na Slovensko čeští pravicoví politici poukazují jako na vazala Moskvy podobně jako na Maďarsko. Jenže obě tyto země se snaží být na vysoké úrovni v oblasti jaderné technologie. A kdo jiný tohle dokáže zajistit? Jsou to jen dvě země, které dokáží hrát prim v oblasti jaderné technologie – Rusko nebo Čína. Spuštění dalšího reaktoru typu VVER v Mochovcích dává tomuto tvrzení za pravdu. Za to česká 5demoliční vláda provádí ideologickou jadernou nebezpečnost.

 

Politika ministerstva vnitra nese očekávané ovoce

Politika ministerstva vnitra nese očekávané ovoce

Listopad 08, 2023

Ministr vnitra strany spojené s kauzou Dozimetr, kde jsou již čtyři mrtví, obhajoval leták desatera bezpečného chování na internetu. Dříve býval Březen - měsíc internetu. Dnes je to Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. Holt, dříve jsme měli měsíc Československo - sovětského přátelství dnes je to s Evropskou unií na věčné časy, jak prosazuje STAN, Piráti a další demoliční strany.

Rakušanova kampaň má ale překvapivě úspěch. Leták byl vydán pro seniory a juniory. První bod ze STAN desatera pro seniory zní: "Mysli na svou digitální stopu." (pro juniory "Nebuď jako dinosaurus, mysli na digitální stopu"). Jinak to ani u dozimetrické strany, jejíž vrcholní představitelé používají šifrované telefony, nemůže být jinak. Vypadá to, že, překvapivě, politický dinosaurus (senior) M. Kalousek z TOP 09 ten leták četl. Jak jinak si lze vysvětlit jeho vyjádření, že se stydí za poměry v zemi? 

Jako liberál vzpomínající stále na tradice, odpovědnost, prosperitu v Česku ještě před rokem 2009, chtěl jet taxíkem z letiště Václava Havla, ducha hor české humanity a disidenta, po jehož informační stopě šlo v době totality ministerstvo vnitra. Jenže monopol na provoz taxíků tam má americká firma Uber. A M. Kalousek, jako správná kremrole, jak tyto lidi, kteří se nechtějí podřizovat diktátu nekvalifikované vládní většiny, se rozčílil:  "Jenže jsem se dozvěděl, že aby mi byla služba poskytnuta, musím si ji objednat přes aplikaci, nebo se zaregistrovat v terminálu v letištní hale."

Co s takovým dezolátem, který se řídí doporučením ministerstva vnitra, bude teď 5D vláda dělat? - Není čas odvolat ministra vnitra?

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Aktuální problémy