Abychom nezapomněli: ukončit masakry, podpořit mír

Mezi dvě nejdůležitější události, které je nutné si v březnu připomínat, řadíme následující. Je jím zaprvé začátek okupace zbytku Československa nacistickým Německem 15. 3. 1939 a následně vznik protektorátu Čechy a Morava. Tato okupace stála statisíce lidských obětí tehdejší republiky, destrukci československé státnosti a mnohé materiální škody. Druhou událostí, která stojí za výrazné připomenutí je masakr vesnice My-lai ve Vietnamu, který před 55 lety dne 16. 3. 1968 spáchala vojska USA. Zatímco ve druhé světové válce sehrály USA pozitivní roli, ve válce ve Vietnamu se jejich vojáci sami stali vrahy. Je třeba mít na paměti, že jednotlivé země nejsou navždy kladné nebo záporné, ale mění se v čase.

Masakr v My-lai je mementem, čeho jsou „zachránci" schopni. Pamatujme na to, že USA vyváží svůj politický systém na základě síly, včetně vedení nelegálních válek. Chtějí hrát roli světového četníka, který má údajně hlídat bezpečnost ve světě, ale přitom vytváří nové nebezpečí a konflikty. USA a jejich zbrojní lobby nejsou schopné žít v míru. Vybrané státy označí za nepřátelské a usilují o jejich vojenské napadení. Za příklady slouží například Afganistán, Libye, Irák, Sýrie a v neposlední řadě připomínaný Vietnam. Právě Vietnam byl ukázkou toho, jak daleko v násilí proti civilistům jsou USA schopny zajít.

Obě dvě březnové tragické události připomínají, jak snadno se může situace proměnit v tragédii: vojensky, politicky i lidsky. Jsou smutným mementem, na které se nesmí zapomenout, zvláště v situaci současných vojenských konfliktů. Ne vždy musí stát fyzicky voják proti vojákovi, nové války se vedou také v kyberprostoru nebo v obchodu prostřednictvím sankcí a nesmyslných cel.

K čemu je dobrá válka? Válka je vůl, jak by řekl klasik. Cynici říkají, že válka přináší také pozitiva, například vysoký rozvoj inovací. Je fakt, že proběhnuvší války znamenaly pokrok na poli techniky, lékařství i dalších oblastí. Lze ale namítnout, že inovací lze rychle dosahovat také v době míru. Proto je zapotřebí usilovat o příměří a mír, a to také v současném konfliktu na Ukrajině. Proto je zapotřebí podporovat mírové iniciativy a podepsat se pod jejich petice. V současné době je nejdůležitější tato: https://miraspravedlnost.cz/