Vynucené rozdělení Ukrajiny

Bývalý poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton řekl, že současná doba je na straně Putina a Ruska. Prezident USA Joe Biden je už starý prezident, který nestačí na náročnou Putinovu hru. Kdo začal eskalovat napětí? Bylo to Rusko, které provádělo vojenská cvičení jen na svém vlastním území a poté v sousedním Bělorusku, nebo USA s vojsky NATO, která se přemisťovala tisíce kilometrů přes území cizích států až k hranicím Ruska? Jak by se líbilo USA, kdyby byla ruská vojska rozmístěna například na hranicích mezi Mexikem a USA?
Zamrzlý konflikt na Donbasu byl pro ukrajinskou vládu největším trestem, protože neměla pod kontrolou své vlastní území. Západ proto tlačil na Rusko, aby tento pat rozseklo: buď Donbas nechalo Ukrajině, nebo si ho vzalo. Nyní proto konečně po letech došlo ze strany Ruska k uznání Doněcké a Luhanské republiky, kde se na území dvou lidových republik nachází nejvíce etnických Rusů z celé Ukrajiny. Po referendu z roku 2014 se tamní obyvatelstvo rozhodlo pro nezávislost, ale bohužel nebyla nikým uznána - tehdy ani Ruskem. Aktuální uznání mění celou situaci. Pokud nyní Doněcká a Luhanská republika požádají o pomoc Rusko, případný vstup ruských vojsk bude pobytem vojsk na pozvání uznaných republik. 
Západní státy přitom poslaly své vojáky, zbraně a další vojenský materiál na Ukrajinu až k ruským hranicím. Ukrajina je dnes téměř celá obsazena západními vojsky. Tato militarizace jen tak nezmizí. USA chtěly nebo stále chtějí bojovat, ale nechtějí být označeny za agresora. Jedná se o stejný scénář, který byl použit při „velké lži“ o zbraních hromadného ničení v Iráku. V té době rovněž média měla velký vliv na ovlivňování veřejného mínění a jeho souhlasu/nesouhlasu s válkou. Současné ruské uznání dvou lidových republik a tím i faktické rozdělení Ukrajiny přináší vyjasnění dosavadního sporu. Otázkou teď je, jak ho přijmou hlavně USA.
Rusko se v západních a českých pravicových médiích vykresluje jako nepřítel číslo jedna, kterého je potřeba potrestat. Jaké budou následovat sankce ze strany Západu? Dojde k vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT? Kdo zaplatí ušlý zisk západním a dalším zemím, které exportují na ruský trh? Jak to bude s dodávkami plynu a ropy? Budou snad západoevropští politici říkat, že žádný nepotřebuje? Ve většině konfliktů jde bohužel buď o mocenskou hru (geopolitiku), nebo o strategické suroviny a trh (geoekonomiku), případně obojí. V této fázi jde na Ukrajině pravděpodobně o obojí, a to ze strany USA, které se momentálně stůj co stůj snaží zamezit hlavně spuštění plynovodu Nord Streem 2. Má vůbec Biden nějaký další plán, nebo jen zoufale improvizuje?