Kuratorium pro výchovu obyvatelstva

Připomínáme si 77 let od konce druhé světové války v Evropě. Nejhorší konflikt v lidských dějinách si vyžádal miliony mrtvých. Rozvrácené státy, lidské utrpení a různé druhy zločinů. V současném světle se však kvůli konfliktu Ruska s Ukrajinou začínají oslavy konce druhé světové války zneužívat v politickém boji. Probouzí se určité kuratorium pro výchovu obyvatelstva, jako v dobách, které předcházely nejhrůznější válce dějin.
 
Ne jinak je tomu i v naší republice, která je v tomto mistrem a vládní Pětipes může být za toto počínání nominován na Nobelovu cenu „za hloupost“. Počínaje předsedou vlády Petrem Fialou, přes ministryni Janu Černochovou až po Piráta ministra zahraničí Jana Lipavského, svorně říkají, že je nutné bojovat proti Rusku. Čím více dodáme Ukrajině zbraní, tím lépe. Otázkou je pro koho. Zda pro Ukrajince, zbrojaře nebo naši vládu, která prý bojuje za svobodu. Tu svobodu, kterou nechce tolerovat, když máte jiný názor, než samotná vláda.
 
Ministr zahraničí Jan Lipavský však zašel ještě dál, když prohlásil: „ Rusko ztratilo jakoukoliv legitimitu oslavovat konec druhé světové války“. Nevím, zda toto prohlášení vyplodil ve své hlavě sám pan ministr nebo mu to někdo poradil? Ve finále je to stejně jedno, protože se jedná o absurdní a skandální výrok, za který by pan ministr zasloužil jako ve škole známku „za pět“ sednout a ještě poznámku. Možná by to chtělo, aby se pan ministr začal vzdělávat v historii, jinak to vypadá, že je spíše hysterik, který si vůbec neuvědomuje historické paralely. Rusko totiž v té době bylo součástí Sovětského svazu, který čítal 15 svazových republik a má stejný nárok i legitimitu si připomínat vítězství nad nacismem a fašismem ve druhé světové válce stejnou měrou jak to činí i ostatní země z tehdejší protihitlerovské koalice.
 
Na ministerstvu zahraničních působí bludný Holanďan, který ve snaze obhájit své kroky na podporu Ukrajiny se nemístně strefuje do Ruska. Jenže co jiného od takového člověka čekat, když už v době svého poslancování v letech 2017 – 2021 předvedl, co umí. V té době dokázal rozbourat vztahy s Čínou a Ruskem u případu záměrného vyloučení těchto dvou zemí z dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Tentokrát se v roli ministra zahraničí blýsknul „trapným“ prohlášením směrem ke konci oslav druhé světové války.
 
Jestliže nám ministr Jan Lipavský, alias bludný Holanďan, tvrdí, že Rusko ztratilo nárok si připomínat konec druhé světové války, protože vede válku na Ukrajině, tak se musím ptát, zda legitimitu ztrácí i USA za to, že vedly například válku ve Vietnamu? Přeci jen je to válka jako válka. Nebo snad zde platí jiný metr? Tedy, že USA po světě konají spravedlivé války a Rusko války nespravedlivé? Ať už je válka spravedlivá nebo nikoliv, vždy při ní umírají nevinní lidé, kteří jsou často používáni jako lidské štíty. Je tedy nutné válku posuzovat stejným metrem a rázně ji odsuzovat. Na všechny se musí používat stejný metr, který ale zjevně mnohým našim politikum nevoní.