Černou labutí je samotná Fialova vláda

Od posledního rozhovoru uplynuly 2 měsíce. Za tu dobu se odehrálo hodně věcí, které stojí za názor.

Máte pravdu, pominu-li palestinsko-izraelský konfliktu, o kterém jsem zmiňoval minule, tak tady máme Pardubickou stoku a střelbu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

To vypadá jako další černé labutě pro tuhle vládu, během které se postupně snižuje nejenom kupní síla obyvatelstva, ale také jeho bezpečnost.

Máte pravdu, jako černou labuť definoval libanonsko – americký filosof Nassim Taleb událost, která se stane, aniž by ji bylo možné předvídat. Takové události se vyskytují izolovaně. Jenže to neplatí v případě této vlády, která má pro potřeby národní bezpečnosti zvláštního poradce, bývalého prorektora politické školy ODS CEVRO-Liberální institut. Na začátku jeho působení ve funkci přiletěla černá labuť: speciální operace na území Ukrajiny, do jejichž podpory se zapojily všechny vládní strany: zkorumpovaná ODS, arogantní TOP-09, militární katoličtí lidovci odmítající se podřídit poselství Papeže, extremistický STAN spojený organizovaným zločinem i neoliberální piráti, kteří mají v programu sdílenou ekonomiku á la stalinistická KSČ v 50. letech 20. století. Z tohoto válečného konfliktu je dnes opotřebovávací poziční válka s nadějí dosáhnout trvání 1000 a jedné noci.

To byl rok 2022.

Pak to bylo společné zasedání populistické izraelské vlády s extremistickými stranami v Praze, které ale vyloučilo náhlé vzplanutí izraelsko-palestinského konfliktu. Věřím, že tohle zasedání mohlo být zvláště přitažlivé pro V. Rakušana ze STAN, jehož vystupování na veřejnosti se mnohdy podobá tomu, co razí ultraortodoxní židovské strany v Netanjahuově vládě a co by se dalo shrnout jako vyhrožování, dvojí standard života, zabít a do pytle. A tuhle černou labuť ze 7. října 2023 vystřídala 21. prosince střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Bojím se, co přiletí letos. Lze souhlasit s názvem konference Naše bezpečnost není samozřejmost, ale poradce premiéra Pojar žádnou bezpečnost nepřinesl. Premiér často v této oblasti vypadá bezradně.

V Izraeli teď ale mají válečnou vládu.

Ano máte pravdu. Má tři členy a jistě se najde dostatek medií českého mainstreamu, které budou tvrdit, že pro demokratickou vládu je to standardní situace a že by se Česká republika měla vydat, když už ne příkladem Ukrajiny, tak příkladem státu Izrael. Obávám se, že Fialova vláda je schopna rozpoutat válku s ohledem na její extrémně malou podporu veřejnosti, což jasně dokládají průzkumy veřejného mínění v oblasti volebních preferencí. Vzpomínám na jedno vystoupení bezpečnostního poradce T. Pojara, který anexi Krymu zdůvodňoval klesající oblibou V. Putina. Taková malá válka vám tak nejenom dá mimořádné působnosti, jako v případě Zelenského, ale také popularitu. Ta ale 5demoliční vládě dezolátů schází.

Ale česká veřejnost Izrael podporuje?

No neřekl bych. Máte tady narativ o antiislámské SPD a o xenofobních Češích. Dne 1. 11. 2023 jsem se zeptal Kanceláře prezidenta republiky na to, kolik Čechů se zapojilo do bojů na Ukrajině a v Izraeli. Odpověď přišla za 10 dní s tím, že žádost o dovolení bojovat proti Rusku podalo 553 militantních Čechů a pro boj na straně Izraele nikdo. Svoji žádost jsem zopakoval 27. 12. 2023 a výsledek byl stejný. Přitom, když použiji rétoriku citované konference, je to mimořádná příležitost jak se zapojit do boje se skutečným terorismem. Takže podle výše uvedeného skóre mezi bojovníky proti Rusku a Hizballáhu to nakonec vypadá, že Češi jsou protiruští, tiše antisionističtí.

Zato prezident nešetří svými radami pro jednu nebo druhou stranu v obou konfliktech

Ano, máte pravdu. On byl vždycky v první linii. Jak přiznal, jeho IQ je 107, ale úspěch lidovce-astrologa docenta Baudyše, když se tehdy dnešní prezident zapojoval do řešení války v Jugoslávii, nezopakuje. Žádný mírový plán pro Ukrajinu, ani pro Izrael, žádná nominace na Nobelovu cenu. Snad by jenom měl vysvětlit, jak je to s jeho sponzory a poradci, jejich vztahem k firmě Colt a jejich obchodních aktivitách v Česku. Puška AR-15, která byla použita při tragické střelbě na Filosofické fakultě UK v Praze, přestala být v USA vyráběna v roce 2019 pro její časté používání při masových střelbách na školách. Někdo tuto značku ale v Česku přece musí servisně zastupovat.

Ale prezident byl první, kdo chtěl situaci po střelbě řešit.

Vidíte, to mě nenapadlo, že když takto utíkáte v čele pelotonu, můžete určovat jeho směr a tempo. V každém případě je to tragédie. Vyhasly životy nevinný lidí, a to rukou studenta Filosofické fakulty studujícího dějiny. Přitom si teď v lednu připomínáme 55. výročí sebeupálení Jana Palacha, studenta historie a politické ekonomie stejné fakulty, které se rozhodl provést 16. ledna 1969 na protest proti „blbé náladě“ v tehdejší společnosti. Já se obávám, že se úplnou pravdu o střelbě v budově Filosofické fakulty na Palachově náměstí dozvíme až po dlouhých letech, jako tomu bylo v případě Pochodně č. 1. Byť o tragédii Policie hojně informuje a vyvrací některé fámy. I přesto nadále zůstává mnoho bílých míst ze samotného zásahu. Hlavně čas, kdy policie věděla, že je onen člověk potenciálně nebezpečný a kdy začala jednat. K tomu si ještě přičtěme do očí bojící faktor, že vše vsadila na jednu kartu – budovu FF UK v Celetné. Na hlavní budovu fakulty na Palachově náměstí, kde se tragédie odehrála, téměř rezignovala. Navíc se objevují rozpory mezi pohledem Filosofické fakulty a Policie o zásahu proti aktivnímu střelci. V tomto případě GIBS napříště vyzval k lepší krizové komunikaci. Ale doufejme, že už nikdy k podobnému případu nedojde. U případu černých labutí stejně nikdy nevíme. Je tedy lepší se na podobné situace připravovat a hlavně jim aktivně předcházet. Tedy zvýšit bezpečnost a nenechat se ukolébat tím, že jsme byli jednou z nejbezpečnější zemí na světě.

Vy považujete zásah policie za systémové selhaní.

Ano, je tomu tak, ale dřív, než vysvětlím proč, musím se vyjádřit k tomu, proč nevidím naději na to, že by se veřejnost mohla dozvědět pravdu o masové střelbě okamžitě. Po smrti Jana Palacha, a zemřel v důsledku popálenin na většině svého těla, přišly zpravodajské služby s tím, že měl svůj čin vlastně jen předstírat a že chtěl použít „studený“ oheň a že se mu to vlastně vymklo kontrole. Narativ byl pravidelně opakován v měsíci Palachova výročí, aby to překrylo případné protesty. Tady se možná také vytvoří nějaký narativ, který pomůže současnému policejnímu prezidentovi a ministru vnitra za STAN. Podle mě, celá věc by měla být vyšetřována vyšetřovací Parlamentní komisí, protože od začátku samotného případu je tu tendence říkat jen to, co se hodí policii, vládě a zejména ministru vnitra. Veřejnost, která chce znát odpověď na otázku své bezpečnosti, potřebuje znát pravdu o stavu národní bezpečnosti. Jen si vezměte ten Audit národní bezpečnosti z roku 2016. Nebo nález Nejvyššího kontrolního úřadu k ochraně měkkých cílů. Tahle vláda koná stejně, jako konaly liberální vlády do povodní v roce 1997. Nekonaly. Když už je premiérovi líto obětovat předsedu strany STAN, za kterou jsou už čtyři mrtví v kauze Dozimetr, nebo předsedu strany vyznávajícího katolické zásady Junáka – českého skauta tím, že „zapaří“ na účet daňových poplatníků a „na počest“ těch nešťastných obětí, měl obětovat svého poradce pro bezpečnost, protože uplynulé dva roky funkčního období 5demoliční vlády ukázaly, že poradce Pojar je úplně k ničemu.

Co považuje za selhání konkrétně?

Pokud jde o práci policie, tak ta selhání byla viditelná, když někdo z policie nechal uniknout záznam události. Bohužel se ho nikdo nezastal z opozice jako whistleblowera, který nemohl být loajální ke STANBezpečnosti. Nemohu použít to, co pokřikovali příznivci na policii v době, kdy ministerstvo vnitra vedl S. Gross, byť STANStapo by konvenovalo k extremistickým postojům předsedy Starostů a nezávislých. STP se vlastně o střelce nijak operativně nestarala. Podle toho, co postupně víme z medií, na jaře 2023 si chudý student vzal milionovou půjčku na pořízení zbraní a munice v době extrémně vysokých úroků. Podle amerického výrobce jenom AR-15 stojí kolem 1000 USD. Za vše asi platil v hotovosti v igelitkách, aby si nikdo ničeho nevšiml, a k tomu si ve volných chvílích založil na Telegramu účet, kterému se svěřoval v ruštině, aby zapůsobil na rusky mluvící populaci.

Jenže třeba fotka střelce se objevila na parte spojená se jménem jiného studenta, které viselo v budově Filosofické fakulty. – David K. byl tedy s největší pravděpodobností šikanován. Jistě, navrhnete, že se to moc neliší od toho, když vystudovaný učitel vyvěsí na budovu ministerstva jako ministr vnitra megabillborad s podobiznou osoby, kterou zrovna nemá rád, a ta je v pytli na mrtvoly, ale to je přesně ten problém. Závěrem zasedání krizového štábu Univerzity Karlovy, jakož i samotného ministerstva školství, je zavedení tlačítek a omezení velikosti zavazadel. Podobný útok se ale může odehrát kdekoliv v jiných měkkých cílech. Takže až někdo vystřílí vlak, zakáže ministr dopravy vozit si sebou velké kufry? Přijatou politikou instituce hlásící se k Havlově odkazu je vlastně omezení svobody. Z tohoto paradoxu by měl jistě V. Havel radost.

Přitom problém je už v samotné výchově ve školách, kde se vše předalo do rukou neoliberálního privatizačního kapitalismu. Je ale také ve vzorech, které nám nabízejí politické elity chráněné imunitou nebo hroší kůží. Nemusel jsem souhlasit s Ivanem Langerem, ale on jako vystudovaný lékař by si zcela jistě nedovolil přát někomu veřejně smrt. Vít Rakušan má odstoupit, jestli se u nás má něco změnit.

Děkuji za rozhovor