Militarizace veřejného prostoru

Zlo, tekuté zlo, které k nám přiteklo, pokud bych měl použít termín sociologa Zygmunta Baumanna a filosofa Leonida Donskise. Scény, které jsme znali ze Západu, se staly hrůznou realitou v Česko-Slovensku (2015 Uherský Brod, 2019 FN Ostrava, 2022 Tepláreň, 2023 FF UK) Sami jsme se ukolébali pocitem jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Černá labuť ale přiletěla: po střelbě 24letetého premianta, studenta historie 21. 12. 2023 zůstalo 14 mrtvých a 25 zraněných. Příčiny? 1) militarizace veřejného prostoru, 2) nástup frustrované generace Z.

Pokud jde o militarizaci veřejného prostoru, tak zde největší roli hraje řinčení zbraněmi od vládních politiků. Když se podíváte například na Facebookový profil ministryně obrany J. Černochové (ODS), tak můžete vidět její neskrytou lásku ke zbraním. Například je vyfocena s dlouhou zbraní. To vše se šíří prostorem a neustále někde rezonuje. Čím více se prostor militarizuje, tím horší to je. Jako kdyby neexistoval mír, jen násilí a válka. Oleje do ohně zla přilévá i starosta Prahy – Řeporyje P. Novotný (ODS) svými často nechutnými výroky a výzvami k násilí, ale i například vychloubáním, že vlastnil nelegálně drženou zbraň. Dále můžeme najít i zajímavé propojení vrcholných politiků na zbrojařskou lobby. Jako příklad nám může posloužit společnost Colt, která vyrábí různé zbraně. Vlastníkem Colt je René Holeček. Zaměstnancem Reného Holečka v USA je poradce a přítel prezidenta Pavla, Petr Kolář. René Holeček je zakladatelem nadace, kde působil poradce premiéra pro bezpečnost Tomáš Pojar a předsedou správní rady byl Petr Kolář. Je to náhoda? Podle mého názoru není a všichni tito lidé staví svůj byznys na válce, utrpení a mrtvých.

Co se týká nárůstu stresové a frustrované generace, tak se jedná o generaci Z. Jsou to lidé, kteří žijí online životy. Jsou neustále na sítích, mobilních telefonech. Jsou neustále vytaveni negativnímu tlaku kapitalismu. Nuceni hnát se jen za úspěchem, výkonností. Nehledí se na lidskost, ale bezbřehý kapitalismus. Tento jev pozorujeme v našich podmínkách již nějakou dobu. Mladí lidé poté mohou sáhnout k různým zoufalým činům, protože trpí depresemi. Od sebevražd, až po vraždy. Tomuto se v našem školství nevěnuje moc pozornosti. Rodiče nemají na své děti mnoho času, protože musí neustále shánět peníze. Jsou často zadluženi, zatíženi hypotékami atd. Tím se roztáčí spirála úzkosti, kdy děti nikdo neposlouchá. Školy na to nemají kapacity, protože by se jednalo o další náklady navíc. Současná asociální vláda tomu nepomáhá, když peníze utrácí jinde. Namísto toho, abychom řešili prevenci a snížení úzkosti ve společnosti, tak raději vláda nakupuje drahé stíhačky F – 35, které nepotřebujeme. Tím se opět ještě více militarizuje veřejný prostor a narůstá strach z války, násilí a zla. Celé se to posléze přetavuje do dalšího nárůstu depresí.

Je nutné, aby se naše společnost uzdravila a proto finanční prostředky určené k militarizaci prostoru máme raději dát třeba na zvýšení počtu školních psychologů. Tím netvrdím, že by se tragédii, která se odehrála na FF UK, nějak zabránilo. Je ale evidentní, že musíme od základu změnit i systém prevence na školách. Jsem proti tomu, aby byly všude bezpečnostní rámy, ale pojďme cestou toho, aby se veřejný prostor co nejméně militarizoval, snížila se míra úzkosti a deprese. Přeci nechceme být jako v USA, kde jsou masové střelby poměrně častým jevem.