Zisky lidu, náklady akcionářům!

Se stoupající cenou elektrické energie se v Česku ozývají hlasy, jak je možné, že máme u nás tak drahou energii? Máme zde mnoho elektráren, která byly postaveny za socialismu a elektrickou energii vyvážíme do zahraničí. Je tu hojnost a přebytek, ale na ceně to není vůbec znát. To by ovšem akciová společnost ČEZ většinově vlastněná českým státem spekulovat s elektřinou na burze. Český spotřebitel je tak plně v rukou kapitalismu volného trhu a z přebytku elektřiny nemá vůbec nic. Vlastně ano, po zaplacení záloh za elektřinu má oči pro pláč a to i po slíbeném cenovém stropu.

Jak občanům zlevnit elektrickou energii a dostat je z deprese? Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené STAN bankéřem Síkelou tvrdí, že ČEZu nemůže nic nařídit, přestože zde má stát většinový podíl. Je tu prý mnoho drobných akcionářů, kteří by například na zastropování ceny doplatili. Nakonec po stanovení stropu 6, - Kč za MWh (ve skutečnosti až 10, - Kč) šla vláda na ruku právě akcionářům a lid nechala zavalit cenovým stropem. Musíme se v této souvislosti ptát, zda jsou práva akcionářů postavena výše, než práva obyčejných občanů (spotřebitelů), kteří zdražování odnáší nejvíce? Akcionáři by měli mít v tomto případě rozum a přistoupit na podmínky státu a ne stát na podmínky akcionářů.

Jenže to bychom nebyli v Česku. Žijeme v době rentiérského kapitalismu poháněného vládou, pro kterou jsou zisky akcionářů na hlavním místě, i kdyby na chleba nebylo, krachovali pekaři, řezníci a jiní živnostníci. Skoro to vypadá, že těmi drobnými akcionáři (dle MPO to jsou statisíce lidí) jsou ve skutečnosti rodinní příslušníci politiků a byznysmenů napojených na politiky. Kdo na současné krizi vydělává, nebude nakonec vědět ani BIS, jinak by už její ředitel posílal nějako to „véčko“ na hrad, aby se vědělo. Náklady do rukou lidu, zisky akcionářům! – Heslo privatizace 90. let. Trhy řeší všechno.

Jenže řešení existuje. Už i Miroslav Kalousek uvažoval o tom, že by stát opět majoritně převzal kritickou infrastrukturu. Jenže vše skončilo u ledu. Bylo to od něho plácnutí do vody nebo úmysl? Vlk se nažral a koza zůstala celá a dnešní vláda jen tvrdí, že přece něco nejde; pozdě ale přece. Případně, že za vše může Babiš s Putinem. Mohou ti dva však i za to, že stát nevlastní celý ČEZ?

Je na čase vrátit základní věci, jako vodu, energetiku a další věci z kritické infrastruktury do rukou státu. Možnosti se nabízejí, stačí je pouze využít. Není totiž možné, aby rentiérský kapitalismus dobývající rentu „řádil“ v oblastech, které občané potřebují téměř denně. Ať jde o vodu, energie nebo dopravu. V těchto sektorech musí stát rázně zasahovat, přísně regulovat a většinově vlastnit. Jinak si z nás budou anonymní „drobní“ akcionáři utahovat, usmívat se jako sluníčka a vykořisťovat prostý lid, který nebude mít na zaplacení svých účtů. Trhy všechno neřeší.