Ať žije Tibet? I s Čínou!

Město Kutná Hora je známé především svým historickým dědictvím. Dřívější město stříbra si svůj pozůstatek nese do dnešní doby, neboť dědictví bývají obojí: blahá i neblahá. Již mnohokrát jsem psal o neduzích města. Od problémů s místní infrastrukturou až po nesmyslné projekty, které jsou pro městský rozpočet přítěží. Občan by očekával, že se věci pohnou k lepšímu. Když po volbách na radnici usedla nová kutnohorská generace z řad ODS, starostou města se stal lídr jejich kandidátky Lukáš Seifert. Městu zavládl podivný slepenec poté, kdy se z celkem jedenácti kandidujících subjektů do zastupitelstva dostalo deset. Patrně proto ani nikdo pořádně neví, kdo a jak vládne.

Jako občan města Kutná Hora jsem využil svého občanského práva a obrátil jsem se dle zákona 106/1999 Sb. O svobodném přístupu k informacím na město ve věci akce Vlajka pro Tibet. Jedná se o každoroční mezinárodní kampaň, která připadá na 10. března. Organizátoři akce tvrdí, že chtějí poukázat na porušování lidských práv v Tibetu, který je součástí Číny. Z obdržených informací můžeme vyčíst, že město Kutná Hora vlajku Tibetu vyvěšuje již od roku 2003 a to každý rok. Na rok 2023 je opět naplánováno vyvěšení vlajky. Celá akce Vlajka pro Tibet má však v Kutné Hoře háček, pohlédneme-li na ni v souvislosti skrze další proběhlou akci.

O půlnoci 31. 12. 2022 občané Kutné Hory vítali nový rok 2023 a na následující den 1. 1. 2023 byl naplánován velkolepý ohňostroj. Na akci, kterou pořádalo město ze svého rozpočtu, vystoupil i sám nový starosta. Kutná hora byla jedním z mála měst ve Středočeském kraji, které vynakládalo peníze na takovouto akci ze svého rozpočtu. Na tomto příkladu lze vidět, jak se mrhá veřejnými prostředky, což je v ostrém kontrastu s vládní politikou údajných úspor, kde vládne ODS. Všude se o akci psalo, ale nikde nebylo napsáno nic bližšího. Dokonce nebyla uvedena ani cena ohňostroje. Obrátil jsem se proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím na město, aby mi informace poskytlo.

Ze získaných informací můžeme dovodit následující závěry. Cena ohňostroje byla 49 900,-Kč. Tedy jen 100,- Kč pod částkou, kdy se musí smlouvy uzavřené městem uveřejnit v registru smluv. Proč je to děláno takto okatě? Nechtělo snad mít město s vložením smluv do registru práci? Nebo je v tom něco jiného? Na místo „vystřílení“ necelých 50 tisíc mohlo město vybudovat například část chodníků nebo obnovit zašlé dopravní značení na komunikacích.

Kromě podivně vypadající částky za ohňostroj jsem se dozvěděl ještě další informaci. Pyrotechnika, kterou město použilo při ohňostroji v Kutné Hoře, pocházela dle vyjádření výhradně z Číny. Jedná se o zajímavé zjištění, když se Kutná Hora již tolik let účastní mezinárodní akce Vlajka pro Tibet. Jak mohou na jedné straně vyvěšovat tibetskou vlajku a poukazovat na tamní porušování lidských práv Čínou a na straně druhé při oslavách příchodu nového roku používat pyrotechniku z Číny? Jedná o velké pokrytectví, zvláště když je starostou člověk z ODS, tedy politické strany, která tolik brojí proti Číně?

Možná je to jinak. Možná je vedení města skrytým podporovatelem Číny. K věci přistupuje pragmaticky: na oko vyvěsí vlajku pro Tibet, ale jinak samozřejmě dál podporuje obchod s Čínou, protože ví, že antičínská rétorika ODS je jen falešná povrchní mediální propaganda. To by byl v současných obtížných ideologických podmínkách racionální a realistický přístup.

Co teď lze očekávat? Město Kutná Hora se pravděpodobně zase zapojí do akce Vlajka pro Tibet, a to 10. března 2023, jak schválila Rada města. Podobně jako při oslavách nového roku přitom rovnou může uspořádat symbolický ohňostroj z pyrotechniky dovezené z Číny. A pak jít na oslavu do čínské restaurace, kde bude možné domluvit další objednávky čínského zboží.