Válka ministra Válka

Člověk by očekával, že se ke konci ne moc radostného roku 2022 něco zlepší. Přichází přeci nový rok. Všichni si dávají nějaké to předsevzetí, doufají, že bude lépe. Zprávy, které nám předkládají média, dávají tušit něco jiného. Řítí se na nás lavina privatizace jednoho z pilířů sociálního státu – zdravotnictví. Indicií, že něco nehraje, bylo v průběhu roku 2022 víc, než dost. Od pokusných balónků ministra Válka ve věci nadstandardů, až po výroky typu: pokud někde nemůžete lék sehnat, obvolejte 100 lékáren a určitě jej seženete. Inu ministerská rada nad zlato.

Nedávno (27. 12. 2022) jsem prohlížel oficiální twitterový účet ministra Válka a nestačil jsem se divit. Namísto toho, aby řešil problémy svého rezortu, tak nám oznámil následující: „Naše země se letos stala útočištěm pro téměř půl milionu uprchlíků z Ukrajiny, kteří utíkají před ruskou agresí. Je naší povinností těmto lidem pomoci. Ač se ve veřejném prostoru objevila řada mýtů a konspirací, lékařská péče se kvůli příchozím Ukrajincům v ČR nijak nezhoršila.“. Opravdu se lékařská péče nijak nezhoršila? Nedávno jsem se snažil sehnat pro svoji rodinu základní penicilinová antibiotika. Shánění trvalo dva dny. Takže se lékařská péče nezhoršila? Ano, mám štěstí, že můj obvodní lékař funguje, i když se mu blíží důchodový věk. Jenže jsou oblasti, kde obvodní lékaři chybí. To si máme vyložit tak, že lékařská péče se nijak nezhoršila? Možná se nezhoršila přímo kvůli příchozím uprchlíkům, i když i oni se museli do systému nějak začlenit a naplnili určitě mnohé kapacity. V troskách je od chvíle nástupu Pětipsí vlády. Asi ministr radiolog používá dvojí metr nebo zdravotnictví nerozumí.

Pokud nám dle ministra Válka lékařské péče funguje, musíme pokročit na vyšší level. Zařadit vyšší rychlost privatizace. Nemáte zubaře? Nevadí! Určitě nějakého najdete a nově si zaplatíte. Za vytržení zubu i několik tisíc. To aby vás příště raději zuby nebolely. Navíc budete na prevenci chodit jedenkrát ročně. Aby bylo více kazů a plnila se kasička. Tím to ale nekončí. Nedávná studie zjistila, že původcem Alzheimera by mohly být bakterie paradontóza. Navíc se ukazuje, že paradontóza zapříčiňuje deprese, jak bakterie putují krví. Je tedy omezení dostupnosti zubařské péče záměrem, aby se objevilo více jiných nemocí a farmaceutické firmy měly kšeft?

Čím více se bude muset za zdravotní výkony soukromě platit, tím více porostou zdravotní problémy. Logicky. Ve společnosti totiž bude mnoho lidí, kteří si péči nebudou moci dovolit. Už teď jsou totiž drceni různými platbami. Již nebudete pacient, ale klient, který si jde koupit zdraví. Jak obludné! Nastanou problémy, možná i vyšší úmrtnost. Pokrok neoliberalismu prostě nezastavíte. Aspoň do chvíle, dokud bude ministerstvo řídit radiolog Válek. Ministr bez empatie, který s obyčejnými pacienty těžko přijde do styku. Dívá se totiž na rentgenové snímky. Ministr Válek tedy vede dvojí válku. Jednu s Putinem kdesi na Ukrajině a druhou s pacienty, když jim radí rady ministerské obludy.