Váleční zločinci? Všichni před soud!

Poslední dobou můžeme slýchat názory, že Vladimír Putin je válečný zločinec, vrah, bestie, kterého je nutné postavit před soud. Nejlépe ten mezinárodní. Volají po tom nejen čeští politici, hlavně ti vládní, ale i někteří soudci. Konflikt má a bude mít zásadní dopady ve světové politice a ekonomice. Je přitom jedno, zda se operace na Ukrajině jmenuje speciální vojenská operace nebo válka. Vojenský konflikt skutečně probíhá a doplácí na něj tamní civilní obyvatelstvo. Proto by tyto záležitosti měl posoudit nezávislý soud. 

Abychom neměřili dvojím metrem a neskončili jen u ideologického plácání, musíme pak ovšem před soud dostat i ostatní politiky, kteří jsou také kritizováni jako váleční zločinci. Bill Clinton, G. W. Bush, Tony Blair a další, kteří jsou obviňováni za rozpoutání válečné agrese. Clinton by měl stanout před soudem za ilegální válku proti Srbsku v roce 1999 s mnoha tisíci civilních obětí, a to spolu se zástupci NATO. Bush s Blairem musí v rámci objektivity stanout před spravedlností za ilegální válku v Iráku v roce 2003, která si vyžádala pravděpodobně stovky tisíc nevinných obětí, i když byla nazvána operace Irácká svoboda. Měřme tedy všem stejně. Pokud voláme po spravedlnosti, musí před ní stanout všichni a ne jen někdo. Nechť to nezávislý soud posoudí a uvidíme výsledek.

Mám ale obavu, že před soudem neskončí nikdo, protože Rusko ani USA nejsou členy Mezinárodního soudu. Také nemůžeme očekávat dobré důsledky v Česku. Například prohlášení našeho předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že Putina je nutné zlikvidovat, spíš dává tušit, jak hluboko dokáže jeden z vysokých ústavních činitelů klesnout. Ten, který má vážit slova dokázal volat po likvidaci někoho, byť momentálně nepřítele. Myslet si o tom může, co chce, ale vyjadřovat se musí kultivovaně. Na druhou stranu mě to ani moc nepřekvapuje, protože naše vláda dokáže na Ukrajinu posílat takový objem zbraní jako nikdo jiný a přitom se vládní představitelé bijí v prsa. A to ani nepočítám výroky senátorů Fischera či Hilšera, kteří by nejraději zmáčkli červené tlačítko a vymazali Moskvu nebo jiná místa z mapy. Raději by měli navrhovat diplomatická řešení a snažit se o dosažení míru v co nejkratší době.
Před soud je tedy skutečně nutné postavit všechny, kdo jsou podezřelými z válečných zločinů, ne jen některé, zatímco jiní budou orwellovsky mluvit o humanitárním bombardování. Válka do 21. století nepatří.