Tajfun neviditelné ruky Petra Fialy

Jestliže jsou drahé vstupy, budou drahé i výstupy. Tento fakt můžeme vidět denně, když chodíme pro zboží denní spotřeby – zejména potraviny. I zde se jako tajfun prohání neviditelná ruka trhu. Když si procházíte regály supermarketů, nestačíte se divit, když vidíte závratné ceny. Ty jsou přímým důsledkem neochoty vlády cokoliv s drahými energiemi dělat. A dokonce i po zavedení cenového stropu budou ceny dále stoupat – už inflace pádí a nezůstane stát. Strop začne platit až za nějaký ten měsíc. Mezi tím si budou ruce mnout akcionáři energetických firem. Možná by bylo vhodné zavést i cenový strop na potraviny, tak jako v Maďarsku nebo na Slovensku.

Vláda nás mezitím vyzývá k šetření. Topit na 18 a méně stupňů nám nařídí vyhláškou, vzít si dva svetry pravděpodobně také. Nikdo ale neříká, kde na svetr máme vzít. Nebo nám jej snad uplete paní Markéta Pekarová – Adamová, která tím chce zasadit tvrdý úder Vladimiru Putinovi? Možná by nás svetr od ni nádherně hřál, protože bychom byli zřejmě rozpáleni do běla. Ostatně určitě mnohým lidem se tohle již stává, když slyší argumentaci z úst našich vládních představitelů. Zima bude nepochybně tvrdá a krutá a to právě ve chvíli, kdy nám vláda ještě pořádně zatopí. Je na čase, aby lidé zatopili jí.

Dokud budou drahé vstupy (zejména energie), budou drahé i výstupy – například pečivo, které se peče v plynových nebo elektrických pekárnách. Dokonce může přijít i zdražení pohřbů, protože krematoria jsou většinou na plyn. Je tedy potřeba zajistit, aby vstupní komodity nebyly extrémně drahé a průmysl i občané to mohli zaplatit. Platí tedy přímá úměra, když budou levné vstupy, budou levné (nebo levnější) i výstupy. Nesmí zde ale úřadovat spekulace a silná neviditelná ruka trhu.

Není možné, aby si dodavatelé účtovali vysoké marže, stejně i mezičlánky, než se zboží dostane na pulty prodejen. V dnešní nelehké situaci se na tom všem snaží vydělat různí „vykukové“ a hlavně spekulanti, proto je nutné zavádět tvrdé regulace. To má vláda primárně řešit, aby dopady krize lidé pocítili co nejméně. Jenže těžko takové kroky bude dělat asociální pravicová vláda, která touží koupit americké stíhačky F – 35, které asi mají uhasit naši energetickou krizi.