Svobodná Evropa hraje s otevřenými kartami

Je to již nějaký čas, kdy Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes de Laufer zpíval v Dopise Svobodné Evropě: „Díky Vám! Díky Vám, chlapíku statečný, za vaši odvahu, rozum a sílu! Vy jste náš kapitán – oni jsou zbyteční! Přidal jste blankytu do křídel míru. Do pupku hadího jim kapitán hrábl a sedm let vypájel prolhanou žluč… Ty svobodný rádio, už ti dech zchladl! Od našich hrdinů pravdě se uč!“ Jasně, místo kapitána Minaříka je to plukovník Koudelka sedm let navrhovaný na jmenování do první generálské hodnosti, ale snaha umlčovat zahraniční zdroje s cílem přidat blankytu do křídel míru tu je stále. Teď se to ale jmenuje boj s dezinformacemi a stejně jako za totality to má zvýšit odolnost národa odolávat jiné než vládní propagandě.

Oni si ale na Západě nedají říct. Ti, co umí německy, francouzsky, španělsky, italsky, anglicky nebo polsky (k dispozici jsou titulky), mohou sledovat stanici ARTE. Na rozdíl od České televize se snaží národy Evropy orientovat ve složitém mezinárodním dění, a proto se diváci mohou každý týden těšit z jednoho dílu pořadu Mit offenen Karten, což je v němčině dvojsmysl. Kartami se zde totiž myslí mapy. A kdo by chtěl mít ještě jasněji ve věci po 13–15 minutách expertízy, může využít doporučenou odbornou knihu v závěru pořadu. Po vypuknutí války na Ukrajině, ARTE nabídlo navíc tzv. rychlou informaci, pořad v trvání 3-5 minut.

Od orientálního přístupu doporučující změnit výuku dějepisu se okcidentální přístup Francouzů a Němců skutečně liší. Nechtějí manipulovat. – Vzpomene si někdo na informaci kybernetického úřadu, ze které byl loni povolán do služby věrný generál Řehka kritizující fungování české demokracie a která říkala, jak nás Číňani vysají pomocí sítí 5G? Přišel s ní bývalý poslanec strany Václava Havla ODA exBISák Dušan Navrátil. Fitnáramky s účtem v Číně jsou v pořádku, stejně tak CCTV kamery sem z Číny dovážené, ale 5G je problém. ARTE však dílem China und Russland: Freunde für immer? oxymóron české veřejné zpravodajské informace podvrací. Čínské firmy jsou hlavním dodavatelem 5G sítí v Rusku. Rivalové a nepřátelé spolupracují!

Co na to říct, abychom nedostali zákaz od současné vládní garnitury s politurou občansky demokratická? Snad jen to, co kdysi říkal Dopis Svodné Evropě: „Nad naší hranicí nebe je čisté, nechceme stanici s nápisem: Hnůj. Uřvi si bránici, ty špinavé klíště, a nepleť se do veršů: Kde domov můj!“