Seymour Hersh odpovídá na otázky ohledně závažného tvrzení, že USA vyhodily do povětří plynovod Nord Stream

Známý investigativní novinář poskytuje rozhovor o tvrzení, že prezident Joe Biden schválil tajnou vojenskou operaci s cílem zničit plynovod, který přepravuje zemní plyn z Ruska do Německa.

Dne 26. září 2022 byl z velké části zničen plynovod Nord Stream z Ruska do Německa, a to v důsledku několika výbuchů v Baltském moři. Minulý týden publikoval oceňovaný investigativní novinář Seymour Hersh článek založený na informacích z jediného anonymního zdroje, v němž tvrdil, že za výbuch je zodpovědná Bidenova administrativa a CIA.

Hersh získal v roce 1970 Pulitzerovu cenu za roli, kterou sehrál při odhalení masakru v Mỹ Lai, incidentu, při němž američtí vojáci zabili tři až pět set neozbrojených civilistů. S Fabianem Scheidlerem pro časopis Jacobin hovořil o tvrzeních, která uvedl ve svém posledním článku, a o vlivu, který má CIA a státní bezpečnost na americkou zahraniční politiku.

Začněte prosím podrobně popisovat svá zjištění. Co přesně se podle vašeho zdroje stalo, kdo se na tom podílel a jaké byly motivy?

To, co jsem udělal, je prostě vysvětlení zřejmých věcí. Byl to prostě příběh, který si říkal o to, aby byl vyprávěn. Koncem září roku 2022 mělo vybuchnout osm bomb; šest jich vybuchlo pod hladinou poblíž ostrova Bornholm v Baltském moři, v oblasti, kde je poměrně mělko. Zničily tři ze čtyř hlavních potrubí Nord Stream 1 a 2.

Nord Stream 1 dodával plynné palivo [do Německa] po mnoho let za velmi nízké ceny. A pak byly oba plynovody vyhozeny do povětří a otázka zněla, proč a kdo to udělal. Dne 7. února 2022, v době příprav na válku na Ukrajině, prezident Spojených států Joe Biden na tiskové konferenci v Bílém domě s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že Nord Stream dokážeme zastavit.

Přesná formulace Joe Bidena zněla: "Pokud Rusko zaútočí, Nord Stream 2 už nebude, ukončíme ho." A když se jeden z reportérů zeptal, jak přesně to hodlá udělat, vzhledem k tomu, že projekt je pod kontrolou Německa, Biden pouze řekl: "Slibuji, že to budeme schopni udělat".

Jeho náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová, která se v roce 2014 hluboce angažovala v tom, čemu se říká revoluce na Majdanu, použila podobná slova o pár týdnů dříve.

Říkáte, že rozhodnutí o vyřazení plynovodu přijal ještě dříve prezident Biden. Vyprávíte příběh od začátku, chronologicky od prosince 2021, kdy poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan svolal podle vašeho článku schůzku nově vytvořené pracovní skupiny z náčelníků štábů, CIA, ministerstva zahraničí a ministerstva financí. Píšete, že "Sullivan měl v úmyslu, aby skupina vypracovala plán na zničení obou plynovodů Nord Stream".

Tato skupina byla původně svolána v prosinci, aby problém prostudovala. Přizvali CIA a tak dále; scházeli se ve velmi tajné kanceláři. Hned vedle Bílého domu je kancelářská budova, které se říká Executive Office Building. Je propojena podzemním tunelem. A na jejím konci je místo, kde se schází tajná skupina, externí skupina poradců, která se jmenuje Prezidentův poradní sbor pro zpravodajské služby. Hlásil jsem to jen proto, aby lidé v Bílém domě věděli, že něco vím.

Schůzka byla svolána, aby se zabývala problémem: Co budeme dělat, když Rusko bude válčit? To se stalo tři měsíce před válkou, před Vánocemi roku 2021. Byla to skupina na vysoké úrovni; pravděpodobně měla jiný název, já jsem ji jen nazval "meziagenturní skupina" - neznám formální název, pokud nějaký byl. Byla to CIA a Národní bezpečnostní agentura, která monitoruje a odposlouchává komunikaci; ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí, které dodává peníze; a pravděpodobně několik dalších skupin, které se na tom podílely. Zastoupení měl i sbor náčelníků štábů.

Jejich velkým úkolem bylo dát doporučení, co dělat, aby se Rusko zastavilo, a to buď opatření vratná, jako jsou další sankce a ekonomický tlak, nebo nevratná, kinetická - například výbuchy. Nechci mluvit konkrétně o žádné konkrétní schůzce, protože musím chránit svůj zdroj. Nevím, kolik lidí bylo na schůzce, rozumíte mi?

V článku jste napsal, že počátkem roku 2022 pracovní skupina CIA podala Sullivanově meziagenturní skupině zprávu a řekla: "Máme způsob, jak vyhodit plynovody do povětří."

Měli způsob, jak to udělat. Byli tam lidé, kteří rozuměli tomu, čemu v Americe říkáme "minová válka". V námořnictvu Spojených států existují skupiny, které se zabývají ponorkami - je tam také jedno velitelství o jaderném inženýrství - a existuje velitelství pro minování. Podzemní těžba je velmi důležitá a my máme kvalifikované horníky. Pravděpodobně nejdůležitějším místem pro výcvik horníků je malé letovisko Panama City uprostřed ničeho na Floridě.

Školíme tam velmi dobré lidi a využíváme je. Horníci jsou velmi důležití. Ucpou vám vstupy do přístavů, mohou vyhodit do vzduchu věci, které jim stojí v cestě. Když se nám nelíbí podmořské ropovody určité země, můžeme je také vyhodit do vzduchu. Nejsou to vždy dobré věci, které dělají, ale jsou velmi tajnůstkářští. Pro skupinu v Bílém domě bylo jasné, že mohou vyhodit do vzduchu plynovody. Existuje výbušnina zvaná C-4, která je neuvěřitelně silná, ničivá zejména při množství, které používají. Lze ji ovládat a řídit na dálku pomocí podvodních sonarových zařízení. Vysílají velmi nízkofrekvenční signály.

Takže to bylo možné a Bílému domu to řekli začátkem ledna, protože o dva nebo tři týdny později náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová řekla, že to můžeme udělat. Myslím, že to bylo 20. ledna. A pak i prezident s Olafem Scholzem 7. února řekli, že to můžeme udělat. Scholz neřekl nic konkrétního, byl neurčitý. Ale otázka, kterou bych Scholzovi položil, kdybych měl parlamentní slyšení, zní takto: Řekl vám o tom prezident Biden? Řekl vám tehdy, proč si byl tak jistý, že to může odpálit?

Ještě jsme neměli plán, ale věděli jsme, že jsme schopni to udělat.

Jakou roli v operaci hrálo Norsko?

No, Norsko je velký námořnický národ a má pod zemí energii. Také velmi touží zvýšit množství zemního plynu, které může prodávat do západní Evropy a Německa. A to se jim podařilo, zvýšili svůj vývoz. Proč se tedy z ekonomických důvodů nespojit se Spojenými státy? Mají také přetrvávající odpor k Rusku.

Ve svém článku píšete, že se na tom podílely tajné služby a norské námořnictvo, a říkáte, že Švédsko a Dánsko byly informovány, ale ne o všem.

Mně to bylo řečeno tak, že když se jim to neřeklo, tak se jim to říkat nemuselo. Jinými slovy, dělali jste to, co jste dělali, a oni věděli, co děláte, a chápali, o co jde, ale možná nikdo nikdy neřekl ano. Na tomto problému jsem s lidmi, se kterými jsem mluvil, hodně pracoval. Pointa je v tom, že aby mohli tuto misi uskutečnit, museli Norové najít to správné místo. Potápěči, kteří byli cvičeni v Panama City, se mohli dostat do tří set metrů pod hladinu bez těžké potápěčské nádrže, pouze se směsí kyslíku a dusíku a hélia.

Norové nám našli místo u ostrova Bornholm v Baltském moři, které bylo hluboké jen 260 stop, takže mohli operovat. Museli by se pomalu vracet. Byla tam dekompresní komora a my jsme použili norského lovce ponorek. Na čtyři potrubí byli použiti pouze dva potápěči.

Jedním z problémů bylo, jak se vypořádat s lidmi, kteří monitorují Baltské moře. To je velmi důkladně monitorováno a je tam spousta otevřeně dostupných informací, takže jsme se o to starali; na to byli tři nebo čtyři různí lidé. A to, co jsme pak udělali, je opravdu jednoduché. Každé léto po dobu jednadvaceti let naše šestá flotila, která má pod kontrolou Středozemní moře a také Baltské moře, pořádá cvičení pro námořnictvo NATO v Baltském moři (BALTOPS). A my tam přivezeme letadlovou loď nebo velké lodě. Byla to velmi otevřená záležitost. Rusové o tom určitě věděli. Dělali jsme tomu reklamu. A v tomto případě měla operace NATO v Baltském moři poprvé v historii nový program. Chystalo se cvičení ve shazování min a vyhledávání min na deset nebo dvanáct dní.

Několik zemí vyslalo minové týmy a jedna skupina měla shodit minu a jiná minová skupina z jejich země ji měla jít hledat a vyhodit do povětří. Takže jste měli období, kdy se tam věci vyhazovaly do povětří, a v té době mohli Norové obnovit hlubinné potápěče. Dvě potrubí vedou asi kilometr od sebe; jsou trochu pod hlínou, ale není těžké se k nim dostat, a oni to měli nacvičené. Umístění bomb netrvalo déle než několik hodin.

Takže to bylo v červnu 2022?

Ano, udělali to asi deset dní po červnu, na konci cvičení, ale na poslední chvíli Bílý dům znervózněl. Prezident řekl, že se to bojí udělat. Rozmyslel si to a dal jim rozkaz, že chce mít právo bombardovat kdykoli, odpálit bomby kdykoli na dálku od nás. Stačí k tomu obyčejný sonar, vlastně konstrukce Raytheonu. Přeletíte a shodíte válec dolů. Ten vysílá nízkofrekvenční signál - můžete ho popsat jako zvukový tón flétny, můžete vytvořit různé frekvence. Ale obávali se, že jedna z bomb, pokud by zůstala ve vodě příliš dlouho, nebude fungovat, a dvě nefungovaly - dostaly se jen tři ze čtyř potrubí. Takže uvnitř skupiny nastala panika, abychom našli správné prostředky, a vlastně jsme se museli obrátit na jiné zpravodajské agentury, o kterých jsem nepsal.

A co se tedy stalo? Umístili ho, našli způsob, jak ho ovládat na dálku...

Joe Biden se rozhodl, že je nevyhodí do vzduchu. Bylo to začátkem června, pět měsíců po válce, ale pak, v září, se rozhodl to udělat.

Něco vám řeknu. Operační lidé, lidé, kteří pro Spojené státy dělají kinetické věci, dělají to, co řekne prezident, a původně si mysleli, že je to užitečná zbraň, kterou by mohl použít při vyjednávání.

Ale v určitém okamžiku, jakmile tam vstoupili Rusové a pak, když byla operace dokončena, se to lidem, kteří to dělali, stávalo stále odpornější. Jsou to dobře vyškolení lidé, jsou v nejvyšších patrech tajných zpravodajských služeb. Obrátili se proti tomu projektu. Mysleli si, že je to šílená věc. A během týdne nebo tří či čtyř dnů po bombardování, poté co udělali, co jim bylo nařízeno, se objevila spousta hněvu a nepřátelství. To se samozřejmě odráží v tom, že se o tom tolik dozvídám.

A řeknu vám ještě něco. Lidé v Americe a v Evropě, kteří staví plynovody, vědí, co se stalo. Říkám vám něco důležitého. Lidé, kteří vlastní společnosti, jež staví plynovody, ten příběh znají. Já jsem se ten příběh od nich nedozvěděl, ale rychle jsem se dozvěděl, že ho znají.

Vraťme se k situaci z června loňského roku. Prezident Joe Biden se rozhodl, že to neudělá přímo a odložil to. Proč to tedy udělali tehdy v září?

Ministr zahraničí Anthony Blinken několik dní po vyhození plynovodu do povětří na tiskové konferenci řekl, že Vladimiru Putinovi byla odebrána významná ekonomická a téměř vojenská síla. Řekl, že to byla obrovská příležitost, protože Rusko už nemohlo plynovody využít jako zbraň - to znamená, že nemohlo donutit západní Evropu, aby nepodpořila Spojené státy ve válce. Obával se, že západní Evropa už nebude ve válce souhlasit. Myslím, že důvodem, proč se k tomu tehdy rozhodli, bylo to, že válka se pro Západ nevyvíjela dobře a oni se báli s příchodem zimy. Na plynovod Nord Stream 2 byly Německem uvaleny sankce a Spojené státy se bály, že Německo sankce zruší kvůli špatné zimě.

Jaké byly podle vás motivy, když se podíváte do zákulisí? Americká vláda byla proti plynovodu z mnoha důvodů. Někteří říkají, že byla proti, protože chtěla oslabit Rusko, oslabit vazby mezi Ruskem a západní Evropou, zejména Německem. Ale možná také oslabit německou ekonomiku, která je koneckonců konkurentem americké ekonomiky. S vysokými cenami plynu se podniky začaly stěhovat do Spojených států. Jaký je tedy váš pocit z motivů americké vlády, když vyhodila do povětří plynovod?

Myslím, že to nedomysleli. Vím, že to zní divně. Nemyslím si, že Blinken a někteří další členové administrativy jsou přemýšliví. V americké ekonomice určitě existují lidé, kterým se líbí myšlenka, že budeme konkurenceschopnější. Prodáváme LNG, zkapalněný plyn, s mimořádně velkými zisky; vyděláváme na tom spoustu peněz. Určitě se našli lidé, kteří si říkali, panečku, tohle bude pro americkou ekonomiku dlouhodobá vzpruha.

Ale v Bílém domě, myslím, že jejich posedlostí bylo vždycky opětovné zvolení a chtěli vyhrát válku, chtěli dosáhnout vítězství, chtěli, aby Ukrajina nějakým zázrakem vyhrála.

Mohli by se najít lidé, kteří si myslí, že pro naši ekonomiku bude možná lepší, když bude německá ekonomika slabá, ale to je bláznivé uvažování. V podstatě si myslím, že jsme se zakousli hluboko do něčeho, co nebude fungovat. Válka pro tuto vládu nedopadne dobře.

Jak by podle vás mohla tato válka skončit?

Nezáleží na tom, co si myslím. Vím jen to, že tato válka nemůže dopadnout tak, jak bychom chtěli, a nevím, co budeme dělat, až se dostaneme dál. Děsí mě, kdyby byl prezident ochoten to udělat.

 

A lidé, kteří tuto misi prováděli, věřili, že si prezident uvědomuje, co dělá německému lidu, že ho trestá za válku, která se nevyvíjí dobře. A z dlouhodobého hlediska to bude velmi škodlivé nejen pro jeho pověst prezidenta, ale i politicky. Pro Ameriku to bude stigma.

Takže tu máme Bílý dům, který si myslel, že může mít prohranou kartu: Německo a západní Evropa mohou přestat dodávat zbraně, které chceme, a německá kancléřka by mohla zapnout plynovod - toho se vždycky obávala. Kancléři Scholzovi bych kladl spoustu otázek. Ptal bych se ho, co se dozvěděl v únoru, když byl u prezidenta. Operace byla velkým tajemstvím a prezident neměl o této schopnosti nikomu říkat. Ale on přece mluví. Říká věci, které říkat nechce.

O vašem příběhu informovala západní média s jistou zdrženlivostí a kritikou. Některá napadala vaši pověst nebo tvrdila, že máte pouze jeden anonymní zdroj, a ten není spolehlivý.

Jak bych mohl mluvit o zdroji? Napsal jsem mnoho příběhů založených na nejmenovaných zdrojích. Kdybych někoho jmenoval, byl by vyhozen, nebo v horším případě uvězněn. Zákon je tak přísný. Nikdy jsem nikoho neodhalil, a samozřejmě když píšu, tak říkám, jako jsem to udělal v tomto článku, že jde o zdroj, tečka. A v průběhu let byly příběhy, které jsem napsal, vždy přijaty. Pro tento příběh jsem použil stejný kalibr kvalifikovaných ověřovatelů faktů, kteří se mnou pracovali v časopise New Yorker. Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak ověřit nejasné informace, které mi byly sděleny.

A víte, že osobní útok na mou osobu se netýká podstaty věci. Jde o to, že Biden se rozhodl, že Německu bude tuto zimu zima. Prezident Spojených států by raději viděl Německo studené [kvůli nedostatku energie], než aby Německo případně nepodporovalo válku na Ukrajině, a to podle mě bude pro tento Bílý dům zničující. Pro mě, a myslím, že i pro lidi na misi, to bylo děsivé.

Jde také o to, že to může být vnímáno jako válečný akt nejen proti Rusku, ale i proti západním spojencům, zejména Německu.

Zjednodušme si to. Mohu vám říci, že lidé, kteří se na operaci podíleli, viděli, že se prezident rozhodl udržet Německo v chladu kvůli svým krátkodobým politickým cílům, a to je zděsilo. Mluvím o Američanech, kteří jsou intenzivně loajální ke Spojeným státům. V CIA se chápe, že, jak jsem uvedl ve svém článku, pracují pro korunu, nepracují pro ústavu.

Jedinou předností CIA je to, že prezident, který nemůže prosadit svůj program v Kongresu a nikdo ho neposlouchá, se může projít s ředitelem CIA na dvorku Růžové zahrady Bílého domu a o osm tisíc kilometrů dál se může někomu něco stát. To byl vždycky prodejní argument CIA, s nímž mám problémy. Ale i tato komunita je zděšena, že se rozhodl nechat Evropu chladnou, aby podpořil válku, kterou nevyhraje. A to je podle mě odporné.

Ve svém článku jste uvedl, že plánování útoku nebylo oznámeno Kongresu, jak je to nutné u jiných tajných operací.

Nebylo to nahlášeno ani na mnoha místech uvnitř armády. Byli tam i další lidé v jiných institucích, kteří o tom měli vědět, ale nebyli informováni. Operace byla velmi tajná.

K vašemu článku se objevila kritika ze strany lidí, kteří se zabývají vyhodnocováním zpravodajských informací z otevřených zdrojů (OSINT) o lodích a letadlech v oblasti Baltského moře, podle níž nebylo 26. září ani v předchozích dnech přímo na místě výbuchů zachyceno žádné norské letadlo.

Každá seriózní tajná operace bere OSINT v úvahu a pracuje s ním. Jak jsem řekl, na misi byli lidé, kteří se touto otázkou zabývali.

Jakou roli pro vás ve vaší profesi hraje odvaha?

Co je odvážného na tom říkat pravdu? Naší prací není bát se. A někdy je to ošklivé. V mém životě byly chvíle, kdy - víte, nemluvím o tom. Výhrůžky nejsou adresovány lidem, jako jsem já, ale dětem lidí, jako jsem já. Byly to hrozné věci. Ale člověk si s tím nedělá starosti - nemůže. Musíte prostě dělat to, co děláte.

Poznámka redakce: Bílý dům ve středu odmítl Hershovu zprávu, že za výbuchy plynovodů Nord Stream stojí Spojené státy, jako "naprosto nepravdivou a naprostou fikci". "Je to naprosto nepravdivé a naprostá fikce," uvedla Adrienne Watsonová, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost. Stejně se podle agentury Reuters vyjádřili i mluvčí CIA a ministerstva zahraničí.

Odkaz na originální rozhovor zde: https://thewire.in/world/seymour-hersh-us-destroyed-nord-stream-pipeline-interview

Z anglického originálu přeložil: Jan Klán

Obrázek: Pixabay