Ptám se za vás: vrtulníky Bell a České Švýcarsko

Ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Vás žádám o zpřístupnění následujících věcí:
 
Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko jasně ukazuje na nedostatek hasicích letadel a vrtulníků schopných nést Bambi vak. Jedním z vrtulníků, který je schopný nést Bambi vak je stárnoucí W-3 Sokol (https://cs.wikipedia.org/wiki/PZL_W-3_Sok%C3%B3%C5%82), s jehož provozem se do budoucna nepočítá a vlastně jen náhodou nebyl vyřazen do roku 2021, ale došlo k prodloužení jeho technického života.
 
V srpnu 2019 bylo oznámeno, že Ministerstvo obrany projevilo zájem o americké vrtulníky Bell Viper a Venom (https://cs.wikipedia.org/wiki/Bell_AH-1Z_Viper#cite_note-4 a https://cs.wikipedia.org/wiki/Bell_UH-1Y_Venom) Smlouva měla být podepsána téhož roku a dodávky měly začít v roce 2023, kdy lze očekávat postupné vyřazování vrtulníků W-3 Sokol, tj. dojde k redukci schopnosti leteckého hašení.
 
Žádám tímto Ministerstvo obrany o sdělení následujících informací:
 

  1. Uzavřelo Ministerstvo obrany v roce 2019 nebo v následujících letech skutečně smlouvu o dodávkách vrtulníků Bell? Prosím o datum uzavření smlouvy a cenu dodávek.
  2. Mají vrtulníky Venom a Viper schopnost leteckého hašení, tj. jsou schopny nést Bambi vak a budou tedy zařazeny do plánů Integrovaného záchranného systému?
  3. Kolik stojí jedna letová hodina vrtulníku W-3 Sokol a vrtulníků Venom a Viper?

 
 
S pozdravem,
 
Mgr. Jan Klán