Ptám se za vás: české zbraně v USA

Ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Vás žádám o sdělení následujících informací ohledně níže uvedených věcí:

 

Dne 24. 5. 2022 došlo v USA k hrůznému činu, kdy při střelbě na základní škole zemřelo 19 lidí, včetně mnoha dětí. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-strelbu-na-texaske-skole-neprezili-dva-lide-pres-deset-deti-je-zranenych-203642#source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Událost se dotýká České republiky, neboť na americkém trhu působí český výrobce Colt CZ Group SE (Colt CZ) z Uherského Hradiště.

Ministerstvo zahraničních věcí českým výrobcům zajišťuje cestou zastupitelských úřadů podporu v podobě tzv. ekonomické diplomacie. Proto jej jistě zajímají aktivity českých výrobců a dopady používání jejich produktů na spotřebitele a společnost. To platí zejména pro USA spojený s odkazem posledního československého a prvního českého prezidenta V. Havla, který, podobně jako první československý prezident T. G. Masaryk, proslul svou humanitou a prosazováním práva na život.

 

Žádám tímto informaci:

 

  1. Byly při střelbě na americké škole použity zbraně českého výrobce Colt CZ?

 

  1. Má ministerstvo přehled o tom, jak často jsou při podobných útocích v USA používány zbraně firmy Colt CZ?

 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Jan Klán