Pravdivé lži?

Ve válečném konfliktu vytváří svůj druh pravdy každá z válčících stran. Je to proto, aby se udržovala morálka vojáků, ale i obyvatelstva. Mohli jsme to vidět na konci druhé světové války, kdy do posledního konce hlásala nacistická propaganda úspěchy Německa. Ve válkách na konci 20. století a zejména v novém miléniu hrají média velice významnou roli a to ve dvou oblastech. Jednak mohou posloužit jako „hlásné trouby“ ospravedlnění útoku, obrany nebo protiútoku a připravit veřejnost na to, aby agresi následně schválila. V tomto případě se z médií stává hlavní šiřitel zpráv, které požaduje ten, kdo chce válku spustit. Často se jedná o polopravdy, lži, dezinformace, fake news. Ve své podstatě se vytvářejí pravdivé lži. Posléze média slouží jako kanál informací přímo z válečného konfliktu. A opět jedna i druhá válčící strana využívá sdělovací prostředky pro šíření svého obrázku a své pravdy.

Když se podíváme na nějaký typický příklad, kdy byla média použita (zneužita) k ospravedlnění nějaké agrese, nejlépe nám poslouží válka v Iráku. Je jedno zda ta první v roce 1991, kdy v RB OSN vystoupila mladá dívka, která říkala, že Iráčané vraždí děti v inkubátorech, aby se po mnoha letech zjistilo, že to byla dcera velvyslance. Nebo jako za druhé války v Iráku roku 2003, kdy američtí vojenští jestřábi v RB OSN tvrdili, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení a proto je velkým nebezpečím. Po několika letech se opět zjistilo, že se jednalo o výmysly a lži. Tyto lži ale posléze ospravedlnily útok USA na Irák. Jak paradoxní se současnou situací na Ukrajině.

Válka na Ukrajině nám opět ukazuje, jakou moc mají média, která na nás denně chrlí mnoho informací. Válka je pro ně lukrativní byznys s velkou sledovaností ve formátu 24/7. Opět můžeme slýchat podivné zprávy o tom, jak někteří (v tomto případě ruští) vojáci chtějí z miminek udělat klobásy a těhotné ženy věšet na most. Pokud pominu, že se ve válce dějí různá zvěrstva, zjistíme, že se jedná o spekulaci. Podobně jako v případě iráckých vojáků a jejich vraždění miminek v inkubátorech. Navíc bez jasných důkazů. Tento vzkaz má za cíl ještě více vyburcovat Ukrajince k odporu (případně jiným činům) a Západ má přesvědčit o dalších dodávkách zbraní. Bude Západ ve své konstrukci „říše lží“ věřit pravdivým lžím?

Často můžeme zahlédnout titulky typu: Ukrajinci vytlačují Rusy, ruský voják se vzdal i s tankem, ruský generál se zastřelil, protože nejely tanky atd. Informace pocházejí z Ukrajinské strany – tedy napadaného, který takové zprávy bude často vytvářet. V našem mediálním prostoru nám ale chybí neutrálnější pohledy, stejně jako je přináší čínské, turecké či jiné zpravodajství. Namísto toho nám naše vláda přichystala zákon, který má potírat jiné informace, než ty, které chce vláda slyšet. Dokonce k tomu vytvořila post zmocněnce pro boj s dezinformacemi. Vítejme ve společnosti, kdy to, co si máte myslet, si nebudete utvářet vy sami ve svých hlavách, ale vše vám bude předloženo vládou (médii), která k těmto krokům může nenápadně požít (zneužít) nouzový stav.