Pozvánka na večírek ve Washingtonu vypovídá o tom, kolik peněz se dá vydělat na válce na Ukrajině

Jonathan Guyer

Recepce na ukrajinském velvyslanectví sponzorovaná největšími americkými výrobci zbraní.
Pozvánka obsahovala neveřejnou část, která byla vyslovena nahlas.

Ukrajinské velvyslanectví uspořádalo minulý týden recepci na počest 31. výročí vzniku ozbrojených složek Ukrajiny. Podobné akce jsou součástí společenského kalendáře washingtonské vychytralé smetánky, na které se scházejí diplomaté, lidé z think tanků, novináři a američtí úředníci. Hosté se vyfotografovali s ukrajinským velvyslancem. Přišel dokonce i předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley.

Ale na pozvánce na shromáždění bylo něco tak zjevného, že to některé pozorovatele přimělo k hlasitému smíchu.

Pod oficiálními ukrajinskými znaky a elegantním modrým písmem, které říkalo, že ukrajinský velvyslanec a atašé obrany "žádají o vaši společnost", byla na pozvánce vyobrazena loga vojenských dodavatelů Northrop Grumman, Raytheon, Pratt & Whitney a Lockheed Martin jako sponzorů akce.

"Je pro mě opravdu bizarní, že to na pozvánku uvedli," řekl mi jeden expert z think tanku. "To, že se kvůli tomu necítí jako ovce, je zajímavé," vysvětlil akademik. (Oba hovořili pod podmínkou anonymity a pravidelně se účastní akcí velvyslanectví ve Washingtonu).

To, že Ukrajina a tito američtí vojenští dodavatelé mají silný vztah, není překvapivé. Američtí spojenci a partneři po celém světě nakoupili v loňském roce americké zbraně za přibližně 50 miliard dolarů. Tyto čtyři společnosti vyrábějí některé z nejvýznamnějších systémů protiraketové obrany a protitankových střel, které prezident Joe Biden poslal na Ukrajinu od únorové invaze ruského prezidenta Vladimira Putina. Nepřekvapuje ani to, že ukrajinská vláda, která tvrdí, že její země již utrpěla škody za stovky miliard dolarů, možná nechce vyčerpat svou pokladnu.

Tento výslovný sponzoring však naznačuje, jak úzce jsou velcí vojenští dodavatelé spjati s Ukrajinou a jak velký prospěch z války mají.

Toto pozvání je jasným vyjádřením toho, jak válka na Ukrajině prospívá byznysu. Zatímco Ukrajina vede obrannou válku proti brutální ruské invazi, Ukrajinci ve Washingtonu tlačí na to, aby USA posílaly Ukrajině další zbraně. Administrativa prezidenta Joea Bidena zatím od února vyčlenila na vojenskou pomoc značnou částku 19,3 miliardy dolarů.

Tato pomoc byla nedílnou součástí úspěchu Ukrajiny na bojišti; její ozbrojené síly nejprve odrazily ruský postup a poté zahájily protiofenzívu, díky níž znovu získaly velkou část území, na které si Rusko původně činilo nárok.

O pozvánce na večírek však nikdo nechtěl mluvit. Vysoký úředník ukrajinského velvyslanectví ve Washingtonu potvrdil, že se na pozvánce objevila loga těchto společností, ale odmítl o tom hovořit. Odkázali mě na ukrajinské ministerstvo obrany, které však bezprostředně nereagovalo. Společnost Lockheed se odmítla oficiálně vyjádřit a odkázala na Ukraine House, subjekt spojený s velvyslanectvím, který byl na pozvánce rovněž uveden. Společnost Raytheon se rovněž odmítla vyjádřit. Na e-maily adresované společnostem Northrop Grumman a Pratt & Whitney nikdo neodpověděl.

Dokonce i někteří američtí příznivci Ukrajiny tvrdí, že otevřený sponzoring nevypadá dobře. "Udržení americké lidové podpory je naprosto nezbytné pro další obranu Ukrajiny," řekl mi Matt Duss, spolupracovník Carnegie Endowment for International Peace, který dříve radil senátorovi Berniemu Sandersovi. "Takže ukrajinští diplomaté by se asi měli více zamyslet nad tím, jak vypadá, když pořádají večírky s dodavateli obranné techniky, kteří vydělávají na této strašné válce."

Americká bezpečnostní pomoc Ukrajině ve výši 19,3 miliardy dolarů, krátce objasněno

Bidenova administrativa zvýšila vojenskou pomoc Ukrajině v nebývalé míře. Na bojišti to mělo nepopiratelný účinek.

Byl to také dobrý obchod pro americké dodavatele obranných zařízení. Mezi největší vítěze patří společnosti Lockheed Martin, Raytheon a Northrop Grumman. Akcie všech těchto společností od ruské invaze stouply, přičemž akcie společnosti Lockheed letos vzrostly přibližně o 38 %.

Dodavatelé zrychlili výrobu, aby doplnili zbraně, které USA posílaly na Ukrajinu. Například raketa Javelin se na Ukrajině stala mementem. Je po ní taková poptávka, že Lockheed uvedl, že z 2 100 kusů ročně jich vyrobí 4 000. Bidenova administrativa využívá takzvanou prezidentskou pravomoc k rychlému získání špičkových zbraní z amerických zásob a jejich dodání na Ukrajinu, a poté využívá financování ze strany Kongresu k jejich doplnění.

"Umožňujete ukrajinskému lidu, aby se bránil, aniž bychom museli riskovat, že se dostaneme do třetí světové války tím, že vyšlete americké vojáky bojovat proti ruským vojákům," řekl Biden v květnu zaměstnancům továrny Lockheed v Troy v Alabamě. "A každý pracovník v tomto závodě a každý americký daňový poplatník přímo přispívá k prosazení svobody."

Lockheed také vyrábí špičkové obranné systémy, které chrání ukrajinská města pod ruským leteckým bombardováním. V apelech na Washington Ukrajina usilovala o dělostřelecký raketový systém HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) společnosti Lockheed. Podle Defense News USA poslaly Ukrajině 20 těchto protiraketových systémů a pracují na výrobě dalších 18, které budou stát asi 1,1 miliardy dolarů. Lockheed vyrábí také další přesný raketový systém, který byl zaslán na Ukrajinu; minulý měsíc americká armáda zadala Lockheedu zakázku v hodnotě 521 milionů dolarů na doplnění vlastních zásob, které byly zaslány na Ukrajinu.

"Jsme přesvědčeni o dlouhodobém růstu, protože domácí i mezinárodní poptávka po široké škále našich výrobků a služeb zůstává silná," uvedl generální ředitel James Taiclet na říjnovém jednání o výsledcích společnosti.

Společnost Raytheon zase právě získala kontrakt na šest raketových systémů země-vzduch v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Společnost se podílí na výrobě raket Javelin a vyrábí také rakety Stinger, na které USA v květnu uzavřely kontrakt v hodnotě 624 milionů dolarů - podle Financial Times první za posledních dvacet let. "Za prvních deset měsíců války Ukrajina spotřebovala tolik protiletadlových raket Stinger, kolik Raytheon vyrobí za 13 let," poznamenala odborná publikace Breaking Defense. Pratt & Whitney, letecká společnost, jejíž logo se objevilo i na pozvánce na velvyslanectví, je jednou z dceřiných společností Raytheonu.

Ve svém posledním telefonátu k výsledkům hospodaření popsal generální ředitel společnosti Raytheon Greg Hayes "značnou globální poptávku po pokročilých systémech protivzdušné obrany, zejména ve východní Evropě, protože konflikt mezi Rusy a Ukrajinou bohužel pokračuje".

Celá vojenská průmyslová základna se potýká s problémy v dodavatelském řetězci v důsledku pandemie Covid a nedostatku mikročipů. Společnost Northrop Grumman, přední výrobce munice, by však mohla z probíhající války na Ukrajině dlouhodobě profitovat. "Jedním z nich je růst, který pozorujeme v oblasti munice, a zejména poptávka, kterou očekáváme, že s konfliktem na Ukrajině ještě více vzroste," řekla generální ředitelka Kathy Wardenová v telefonátu k výsledkům hospodaření.

Vyzbrojování Ukrajiny je pro tyto společnosti dobrým příběhem, zejména poté, co se dostaly pod intenzivní kritiku za prodej bomb do zemí jako Saúdská Arábie, které byly údajně použity k zabíjení civilistů v Jemenu. A akce na ukrajinském velvyslanectví je pro vojenské dodavatele příležitostí ukázat, že podporují takzvaný arzenál demokracie.

Vojenští kontraktoři podporují ve Washingtonu mnoho výzkumných institucí a neziskových organizací, ale tento sponzoring bývá rafinovanější. Jejich jména se objevují v seznamech dárců nebo na závěrečné straně zprávy - nikoli na pozvánce pod jménem velvyslance.

"Nikdy jsem neviděl takovou veřejnou náklonnost k nějaké zemi a dodavatelům zbraní, jaká se děje v případě Ukrajiny," řekl mi Bill Hartung, výzkumný pracovník Quincy Institute for Responsible Statecraft. "Nedokážu si představit jinou situaci, kdy by dodavatelé sponzorovali akci pro zemi, kterou vyzbrojují uprostřed války."

"Jedna věc je podpora Ukrajiny, aby se mohla bránit, což je podle mě jistě legitimní," dodal. "Ale myslím, že společnosti chtějí jít dál. Chtějí na tom reputačně vydělat."

 

Jonathan Guyer

Senior Foreign Policy Writer

Jonathan Guyer se pro Vox věnuje zahraniční politice, národní bezpečnosti a globálním záležitostem. V letech 2019-2021 pracoval v American Prospect, kde jako vedoucí redaktor informoval o Bidenově a Trumpově zahraničněpolitickém týmu. Jeho reportáže o odpovědnosti získaly nejvyšší ocenění od Society of American Business Editors and Writers, Society of Professional Journalists a Military Reporters and Editors Association.
 

Z anglického originálu přeložil: Jan Klán

Originální článek: https://www.vox.com/world/2022/12/16/23507640/dc-party-invite-military-contractors-money-ukraine-russia-war-us