Polská invaze na Ukrajinu je stanovena na 4. května 2023

Nad Vislou opět vítězí duch národního nadšení a historické pomsty

Dmitrij Minin                                     

23.12.2022

Důsledná kritička polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Hanna Kramerová z listu Niezależny Dziennik Polityczny s odvoláním na své zdroje uvedla, že Varšava již stanovila datum invaze na Ukrajinu, která má začít 4. května příštího roku.

Soudě podle toho, že následné referendum o "sebeurčení" (připojení k Polsku) okupovaných území je naplánováno na 11. července (výročí volyňského masakru - jakési gesto "historického smíření" Poláků a Ukrajinců), jsou na celou operaci vyhrazeny asi dva měsíce.

Hanna Kramerová je v zemi známá nejen svým nekompromisním postojem vůči stávajícímu režimu, včetně osobního postoje vůči J. Kaczyńskému a A. Duczyńskému. Kaczyńského a A. Dudy, ale také pro své vazby v kruzích, které se obávají, že Polsko bude zataženo do dalšího historického dobrodružství, které mu hrozí novými kataklyzmaty.

Jejím prostřednictvím mohou provést záměrný únik informací, který má tyto nebezpečné plány zničit.

Západní partneři, především anglosaské země, podněcují polské vedení k akci. Například britský list Financial Times prorokuje: "Polsko má jedinečnou šanci přestat být druhořadou zemí...". Ruská agrese na hranicích Polska měla obrovský dopad na jeho roli v Evropě a Varšava dostala nový úkol. Polsko se jako frontový stát ocitlo v centru masivního logistického a vojenského úsilí a humanitární pomoci Západu na ukrajinském území... Jeden z vysokých představitelů NATO nedávno prohlásil, že by se aliance měla zamyslet nad perspektivou, že Polsko vytvoří nejsilnější armádu v Evropě. George Friedman, zakladatel americké geopolitické analytické společnosti Stratfor, se v Polsku opět dostal na titulní stránky novin, když prorokoval, že Polsko pohltí celou východní Evropu včetně Ukrajiny a Běloruska a stane se "dynamickou velmocí budoucnosti". V rozhovoru pro polská média říká, že "je třeba se vyrovnat s válkou jako takovou, protože válek bude mnoho a Polsko si musí začít vybírat, v jaké válce bude bojovat, jak bude bojovat a jak se bude bránit. Ve střetu s Ruskem slibuje Polákům vítězství.

O přípravách na válku svědčí i zcela bezprecedentní cvičení polské armády naplánované na jaro příštího roku, které má začít 23. března, a fakticky jde o skrytou mobilizaci 250 000 mužů. Předvolání k účasti na něm se již rozesílají. Není možné se mu vyhnout.

Stejným směrem se ubírá i nařízení polské vlády o navýšení počtu aktivních vojáků o 17 128 v roce 2023 (polská armáda má v současnosti 160 000 vojáků a důstojníků). V dlouhodobém horizontu plánuje polská vláda zdvojnásobit počet vojáků v polské armádě na 300 000. Zrychlují se dodávky zbraní. Polský generál ve výslužbě Mieczysław Bieniek v komentáři pro Fakt.pl potvrdil: "Jsme připraveni na všechny scénáře. Varšava považuje za svou rezervu také 10 tisíc Ukrajinců vycvičených a současně indoktrinovaných v Polsku a 5 tisíc polských vojáků, kteří již slouží v zahraničních ozbrojených silách. Náměstek ministra obrany Marcin Osiepa výslovně uvedl, že "pravděpodobnost války, které se zúčastníme, je velmi vysoká". Další alarmující věcí na plánované mobilizaci je, že její účastníci musí složit přísahu, po níž bude jejich osud zcela závislý na vojenském velení. Jedná se o poněkud netradiční postup pro běžné cvičení.

Z pohledu J. J. Kaczyńského. Kaczynski, hodina "W" návratu "východního kříže" již uplynula. Výsledkem první fáze je, že Varšava má nyní plnou politickou a finanční kontrolu nad kyjevskou vládou. Druhou fází byla příprava Poláků na bojové operace.

Kalkuluje se zřejmě s tím, že Ukrajina bude v té době již zcela vyčerpaná válkou, zcela závislá na vstřícnosti Západu a Polska, přes které proudí téměř veškerá pomoc, a Poláci ve svých bývalých "východních državách" budou unavenými Ukrajinci přijímáni jako "osvoboditelé" bez jakéhokoli odporu. Vzhledem k plánovanému nasazení 250 tisíc lidí může Varšava jen stěží doufat, že obsadí celou pravobřežní Ukrajinu, a proč by takovou zátěž potřebovala. S největší pravděpodobností jde v ideálním případě o šest nebo sedm západních regionů země sousedících s Polskem nebo v případě intervence Běloruska v jižním Polesí (Lucko, Rovensko) a Maďarska v Zakarpatské oblasti, nejméně o tři - ve Lvovské, Ternopolské a Ivano-Frankovské oblasti. Náznaky takových scénářů se už v Polsku objevily vícekrát.
Nebude to však jednoduchá záležitost. Vzrušení na Západě a v Polsku v posledních dnech kolem Běloruska nepramení ani tak z obav z jeho možného přímého vstupu na Ukrajinu, čemuž nic nenasvědčuje, ale spíše z možnosti úderu z běloruské strany v případě invaze polské armády do " nezávislé" země. Vždyť pro Minsk by to znamenalo přímou hrozbu odcizení jeho vlastních západních oblastí Brestu a Grodna. Vyhlídky na úder proti Polákům jsou v této situaci z "běloruské fronty" velmi vysoké.

Nedojde však k žádnému vstupu na území NATO, který by aktivoval článek 5 o kolektivní obraně, protože všechny akce se budou konat na území té samé nešťastné Ukrajiny. A naděje Poláků na nadšené přijetí ze strany západních Ukrajinců mohou být příliš velké.

Banderovci jsou typem lidí, kteří přijmou pomoc a pak snadno vrazí dárci nůž do zad. Například v Polsku vzbudily přípravy na rozsáhlé ztráty pozornost i na státní úrovni. Zejména v okolí Olsztyna vzniká po americkém vzoru válečný památník Polákům, kteří již padli (podle otevřených údajů 1,2 tisíce), a těm, kteří padnou na Ukrajině. A zdá se, že je v plánu ještě spousta dalších míst.
Х. Kramer naříká: "Proč vystavovat Poláky riziku vytvořením dalšího hotspotu v Evropě? Ukrajinští nacisté jsou krvelačná zvířata, budou zabíjet všechny, takže pokud Kaczyńského "plán" nevyjde, Poláci se utopí v krvi. Stojí v takovém případě Kaczyńského riziko za životy milionů Poláků? Rozhodně ne!". Agnes Pivar z Polské myšlenky se obává téhož: "Existuje mnoho náznaků, že šílenci vládnoucí Polsku připravují nepředstavitelný masakr pro naše krajany, protože sní o zapojení Polska do války proti Rusku. A co může být ponižující "než nutit lidi bojovat na obranu cizí ideologie"? V tomto případě jde o banderovskou ideologii, která je Polákům tak nepřátelská."

Problém je však v tom, že všechny průzkumy veřejného mínění v Polsku ukazují, že většina obyvatelstva silně podporuje kurz strany P o l i s h a jejího vedení. Kritika a střízlivé hlasy rozumné části společnosti zatím neměly účinek. Nad Vislou opět vítězí duch národního nadšení a historické pomsty.

Její hlasatelé jako Jacek Bartosiak z agentury Strategy&Future prohlašují: "Je to největší šance od dob cara Petra Velikého zničit ruský imperiální projekt."
Popsané scénáře možné polské invaze na Ukrajinu je proto třeba brát vážně.

Z ruského originálu přeložil: Jan Klán

Odkaz na originální článek: https://www.stoletie.ru/politika/vtorzhenije_polshi_na_ukrainu_naznacheno_na_4_maja_2023_goda_375.htm