Pidrogy aneb maruška na hulení

Pirátská strana v rámci politického boje a klesajících preferencí oprášila své zásadní téma, ke kterému byla založena: legalizaci marihuany. Již pilují návrh zákona (který s pomocí ochránců nezkaženosti české společnosti – lidovců) chtějí v září, tedy těsně před volbami do zastupitelstev a třetiny Senátu, poslat k projednání do sněmovny. Z jejich prohlášení mimo jiné plyne, že chtějí umožnit lidem legálně vypěstovat až pět rostlin a v úvahu připadá i legální licencovaný prodej. Prý se máme na co těšit! Opravdu?

Na celou věc legalizace zatím ilegální drogy se musíme podívat optikou již drog legálních: alkoholu a tabákových výrobků. V tomto případě je celkem logické, že se stát stará o lidi, kteří svůj život prodají těmto drogám: alkoholikům a kuřákům, když umožňuje legální prodej těchto drog. Prodej je daněn spotřební daní a konzumenti zaplatí DPH. Pokud zlegalizujeme pěstování a prodej cannabis peníze se do státní kasičky jen pohrnou. Jaké ale budou náklady veřejného zdravotního pojištění? Užívání marjánky zvyšuje riziko psychóz. A jaké budou náklady na veřejný pořádek a bezpečnost?

Když Piráti tvrdí, že marihuana bude legální a vypěstuje se až pět rostlin, vznikne kolik pověstných „veselých cigaret“? Nebo se to bude dávat jako příměs do polévky místo majoránky? Jak se to bude kontrolovat? Kdo to bude kontrolovat? Kolik lidí k tomu bude třeba? Někde se bude muset deklarovat místo, kde se to pěstuje, aby se to mohlo kontrolovat např. jako domácí pálenice. Budou to kontrolovat obce? Nebo kontrolou bude pověřen ten malý stát požadovaný ODS? Bude pět rostlin na osobu včetně kojenců? Bude muset být nějaké speciální školení pro pěstitele, přece jen Cannabis indica and sativa nejsou v Evropě původními druhy? 

Schyluje se ke střetu ve vládním Pětipsu. Piráti chtějí legalizovat něco, co rodiny rozvrací stejně jako alkohol. Jsou konzumenti měkkých a tvrdých drog vzorní rodiče? Máme tady alkoholové rodiny, máme tady i děti narkomanů narozených s absťákem a ústavní činitele zničené alkoholem. Jenže drogy jsou ale hlavně problémem obcí: pohozené stříkačky a jehly na pískovištích. Co na to říkají Starostové? – Když drogu tak z rukou nezávislých kandidátů a starostů? Tomu říkám výkvět politiky! Zůstaňme raději nohama na zemi a nechme užití marihuany jen pro lékařské účely, jako je tomu nyní.