Peklo bezedné

Člověk si občas říká, že stále není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Bohužel se čím dál více ukazuje, že hůř už je a špatně bude ještě víc. Pod vedením silně pravicové vlády, která nadřazuje cizí zájmy (Ukrajiny) nad zájmy vlastních občanů (České republiky) se to jasně ukazuje. Dodávky zbraní do vojenského konfliktu Rusko versus Ukrajina, Fialova válka, která je předem prohraná a pádivá inflace dávají tušit, že nás vláda dovedla do samotného pekla drahoty, nedostatku a platební neschopnosti českých domácností.

Česká národní banka sice ví, že inflace brzy přesáhne 20 %, ale už neříká, jak ji vrátit na 2 %. Jak smutné. Vláda k tomu raději mlčí, případně ústy svého prvního ministra říká, že nikoho nenechá padnout. Energetický úsporný tarif je z mnoha aspektů problematický a jedno ministerstvo neví, co říká druhé. Namísto toho, aby vláda zavedla cenovou regulaci pro základní zboží a potraviny, tak neustále tvrdí, že s tím nemůže nic udělat. Ale nebojme se, tato vláda nikoho padnout nenechá. Má přeci deštník proti drahotě. Ten má ale tolik děr, že si i pod ním užijete své.

No, a když nemáte na zaplacení účtů, tak vám vládní poradci (talenti, které vláda podle svého programového prohlášení přivedla do státní správy) radí, abyste si našli druhou práci. To se to radí lidem, kteří berou plat desítky tisíc za takové rady. Zřejmě si neuvědomují, že když si člověk musí najít dvě práce, tak to znamená, že jsou obě špatně odměňované. Slovy antropologa Davida Graebera se jedná o práce k ničemu. V originále Bullshit Jobs (doslova přeloženo práce na hovno). Takže vláda nám nabízí, abychom pracovali celý den v prekérních zaměstnáních, jen abychom neprotestovali někde v ulicích.

Pravicová vláda s Piráty očividně po lidech chce, aby se upracovali k smrti. I to je realita kapitalismu s nelidskou tváří, který v naší zemi zavádí Fialova vláda s Piráty. Ta zavádí takové podmínky, které nevyhovují lidem, kteří pracují, ale zejména akcionářům, kteří mají zisky jak z dodávek zbraní na Ukrajinu, stejně i třeba z prodeje alkoholu a tabákových výrobků. Vše to vyhovuje miliardářům a nadnárodním korporacím, které se snaží zprivatizovat poslední zbytky sociálního státu. Naše republika se díky fialovému vládnímu Pětipsu stala peklem bezedným.