Pan Vajíčko a korupce

Když Česká strana sociálně demokratická (ta skutečná sociální demokracie, nikoliv SOCDEM) přebírala od Havlovy (skutečně) dočasné vlády vedené spolupracovníkem StB doc. Ing. Josefem Tošovským absolventem Vysoké školy ekonomické s dobrým jménem spálenou zemi, tehdejší premiér a pozdější prezident M. Zeman vyhlásil program Čisté ruce. Byla tu snaha bojovat s korupcí, neboť pravicové vlády podporované disidenty se řídily heslem Pecunia non olet (Peníze nesmrdí).

Jenže všimli jste si? Je tu Dozimetr, Stoka, Přerovský/Olomoucký dozimetr, Pardubická stoka a pan Vajíčko mlčí. Žádná podpora policii, žádná kritika 5demoliční vlády, jen brm, brm, brm, brm. A nic o korupci nenajdeme ani v knize o první linii. Přitom za jeho engéešování 83 % vojáků bylo znepokojeno korupcí; 26 % se s ní setkávalo v armádě jako celku.

Je mlčení pana Vajíčka způsobeno tím, že byl tak blízko skandálu se slipy SRDS? Nebo je to nedostatkem odborníků, kteří by mu mohli poradit? Vždyť jednoho odborníka po svém boku v první linii v boji za zdravou demokratickou společnost má. Pro lidi, jako je pan Vajíčko, pořádal reprezentativní akce u slavkovského bojiště, kde se elity české armády mohly převlékat za historickou generalitu. S odkazem na dobu, kterou chtěl tento poradce pana Vajíčka prožít a jeho vztah k životu, mu vojáci v duchu provolávali: „Ať žije generál Prasátko!“ Tak co bude s tím bojem s korupcí? To přece bylo to, co tu způsobilo blbou náladu!