Pan Kobliha a pan Vajíčko

První kolo prezidentských voleb skončilo. Byl to téměř pat. Do druhého kola postupují dva bývalí komunisté. Generál Petr Pavel, nomenklaturní kádr, aktivní komunista, předseda ZO KSČ, rudý voják, který byl rudější než rudá. Andrej Babiš, řadový člen KSČ a podle stávajících indicií spolupracovník ekonomické kontra/rozvědky. Dva agenti: Bureš a Pávek. Ve druhém kole si budeme muset vybrat, který z těchto komunistů před rokem 1989 usedne na pražský Hrad. Je to Sophiina volba

Takřka se stejnou nadějí na změnu si národ do druhého kola prezidentské volby zvolil dva bývalé kariéristické komunisty. Zatímco Andrej Babiš zahodil stranickou průkazku KSČ již v roce 1989, generál Pavel čekal až na rok 1990, kdy zákonem č. 72/1990 Sb. se všem vojákům v činné službě přerušovalo právo na členství v politické straně. Proč Pavel čekal tak dlouho? Doufal, že se ještě něco změní? Nebo on by mohl jako speciálně školený voják něco změnit?

Pavel byl v roce 1989 součástí Československé lidové armády. S ní se počítalo pro zásah na obnovení veřejného pořádku při masových nepokojích. Proč stále nejsou zpřístupněny všechny archivní materiály v této věci a osobě generála Pavla? Proč se Pavel chová jako Trump odmítající veřejnosti předložit daňová přiznání a nezveřejní všechno o své osobě? Je to záměr těch, kdo jej pomohl zrodit? Jindy přísná na Babiše koalice SPOLU a Petr Fiala, podporující bývalého nomenklaturního komunistického kádra, všemu tomu utajování a tutlání přikyvuje. Na Babiše se vše musí odtajnit, ale na „amerického“ bratra nikoliv.

O Andreji Babišovi si můžeme myslet, co chceme. Na rozdíl od Pavla, však něco skutečně pro lidi udělal. Byl to za dotace z Evropské unie, ale něco dělal. Jeho firmy patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v zemi a Agrofert získal opakovaně ocenění TOP 100. Babiš se tedy stará a lidi. Pavel sloužil daňovým poplatníkům za jejich peníze, ale sloužil hlavně sám sobě. Z pozice náčelníka Generálního štábu musel odejít do Bruselu s kaňkou. Jak prozradila uniklá interní zpráva na podzim 2015, za Pavlovi netečnosti se vojáci z Generálního štábu a operačních velitelství radikalizovali. Podle zprávy každý osmý voják představoval pro Česko bezpečnostní riziko. Proč hrdina z Bosny Pavel nezasáhl? Průběžné zprávy z interního výzkumu byly k dispozici každý rok. Musel to řešit až Andrej Babiš, když se ukázalo, že Martin Stropnický, nadřízený Pavla, byl podobný herec jako Pavel; tedy, že problémy neřešil a věnoval se jen svému obrazu na veřejnosti.

Pravice v české politice zrodila Andreje Babiše, kdo ale zrodil Petra Pavla? Koho tedy volit? Pana Koblihu nebo pana Vajíčko? Já mám jasno!