Nové šílenství: MAD 2.0

V době studené války žil svět v relativním klidu a bezpečí, které lemovaly zástupné války a to zejména v rozvojovém světě. Říkalo se tomu faktor „divnoláska“ (podle Kubrickova filmu z roku 1964 Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb), kdy se stabilita odvíjela od strachu ze vzájemně zaručeného zničení – MAD. Ve své podstatě šlo o nejvyšší vrchol šílenství, kdy by po stisknutí jaderného tlačítka na Zemi skončilo vše živé. Po relativním klidu po rozpadu Sovětského svazu roku 1991 se zdálo, že toto šílenství je pryč. Omyl. Současná situace oživuje úplně nové šílenství, které rovněž souvisí s jadernou válkou.

Eskalace konfliktu na Ukrajině, dodávky zbraní ze strany západních zemí a velkohubá prohlášení zejména malých českých politiků nebo jiných podivných lidí dává tušit, že někteří z nich by byli schopni i zničit celou planetu. Prý jen proto, aby byl zničen i vůdce Ruské federace, který je stejně jako ostatní Rusové (např. Puškin, Čajkovský, Gagarin nebo Gorbačov) strůjcem všeho zla. Racionálně uvažující člověk se musí ptát, co tohle všechno má znamenat? Proč mnoho lidí touží po jaderné destrukci a smrti? Dost to připomíná období konce druhé světové války, kdy rovněž mnoho lidí v rámci totální války toužilo po smrti.

Lidé by přeci měli mít rádi život, mají být humanisté. Podobně jako Albert Einstein, který má sice svůj podíl na zrodu atomové bomby, tak si ale uvědomoval, že to nejcennější, co člověk na světě má je jeho vlastní život, který zde na planetě může žít a prožívat. Proč tedy noví šílenci bažící po nukleární válce dostávají v českých médiích tolik prostoru? Mírové otázky se upozaďují a v médiích koluje jen válka, smrt a zmar.

Namísto nového šílení mají naši politici říkat Putinovi, Bidenovi, Zelenskymu a dalším, kdo se nějak angažují v současném konfliktu na Ukrajině, sejděte se, sedněte si, vyjasněte si pozice. Současná vláda s levicovými Piráty ale místo toho dělá pravý opak, když bojuje proti Putinovi přes válku na Ukrajině, aby si vyřídila účty z minulosti. Konkrétně za komunistický rok 1968. Jenže ve vládní logice je jaksi chyba, protože v roce 1968 do Československa intervenovala vojska Varšavské smlouvy (s výjimkou Rumunů a Albánců, německá vojska se nakonec okamžitě stáhla za hranice). Dočkáme se tedy toho, že naše vláda si později bude vyřizovat účty i s těmi státy, které Sovětský plán schválily (Polsko a Maďarsko) sem v té době poslaly svá vojska? I to se zdá dost šílené, ale co dnes není šílené, když se opět opěvuje přízrak jaderné válka s miliony mrtvými nevinnými civilisty a zničenou planetou?