Nervy na NERV

Národní ekonomická rada vlády (zkráceně NERV) přidělává nervy běžným občanům. Nápady, které dnes chrlí, jsou jako z jiného světa. Člověk by očekával, že odborníci z této skupiny budou státu pomáhat, ne jej ničit. Ostatně smyslem NERVu je předkládání návrhů na řešení krize. V minulosti NERV existoval vždy při nějaké krizi. Ať už po roce 2008 nebo v době covidové krize roku 2020. Jeho výstupy byly vždy doporučující. Vláda se jimi mohla řídit či nikoliv.

Je nutné zmínit, že členky a členové skupiny NERV nejsou za své členství nijak honorováni. Radí tedy ve svém volném čase, je to jejich hobby, takový koníček. Jak se praví v jednom příběhu dvojice S+H: „A schází nám tu ještě pan Spejbl.“ Druhou stránkou je, že v současném NERVu sedí vesměs samí neoliberálové, samí pravičáci, ale udělat si úsudek, v tom byli vždy mistři, když budeme dál parafrázovat profesora Skupu. Logicky jdou jejich nápady na ruku současné vládě, která nemusí myslet a jen ukazuje na doporučení odborníků ze skupiny NERV. A nejde z toho ven!

Mezi poslední nápady skupiny NERV patří zavedení školného na vysokých školách a zkrácení podpory v nezaměstnanosti. Déjà vu vlád Topolánka a Nečase. Nic nového! Ale ANO. – Naprostá absence levicového pohledu, a taky… NERV žere hlavně Pražáky. Svým společenským cítěním jde spíše o radikální Husity, byť vylupování chrámů už vládě nenavrhují.

Placení školného na vysokých školách omezí a někdy vyloučí možnost studovat studentkám/studentům z chudších rodin. No, studovat mohou, ale zadluží se. Veřejný dluh je podle NERVu hřích, soukromý je v pořádku. Je zde snaha převzít americký model studentských půjček? V USA se z této oblasti stal byznys pro úvěrové společnosti. Studenti jsou zadluženi až po uši, platí za koleje, studium a studijní pomůcky. To opravdu chceme? A pro které finanční skupiny členové NERVu nezištně pracují? Určitě ne pro národ.

Podobné je to u zkrácení podpory v nezaměstnanosti ze současných 5 měsíců na 2. Pokud pominu, že se této myšlenky chytil věřící člověk, kterým je ministr Marián Jurečka, opět jde o skvělý nápad na oslabení státu. Již nyní víme, že poroste nezaměstnanost z důvodu drahých energií. Nastane propouštění. Lidé budou muset na Úřady práce. Teď si představte, že nebudou moci najít po dvou měsících práci, když poroste nezaměstnanost. Kde ti lidé skončí? Na sociálních dávkách? Na ulici, protože nebudou schopni platit základní výdaje? Zvýší se kriminalita, možná sebevražednost, ale počet policistů má být podle NERVu taky redukován. Asi nejvíce v Brně, kde podle dona Pablo policie přímo řádí a kazí tak hru volného chapadla trhu s bydlením.

Nápady předkládané NERVem jdou jasně proti občanům. Podobně jako celá vláda, která si vůbec nepromítá dopady svých rozhodnutí. Když k tomu připočteme výroky Mojmíra Hampla, šéfa NERVU, že v krizi musí trpět všichni, už musíte být zcela jistě na nervy. To hlavně, když si politici naopak platy zvýšili. Proč NERV neřekl, že vláda musí začít u sebe a omezit počty královsky placených politických a jiných náměstků, snížit platy ústavním činitelům, soudcům? Asi proto, že je v jednom vleku s Pětipsí vládou, vládou Pentagramu.