Nelidské ministerstvo

Českou republiku vedle energetické krize začala trápit krize léková. Od doby nástupu neoliberální Pětipsí vlády se zmítáme v problémech. V mnohých oblastech pácháme doslova sebevraždu. Nefunkční a selhávající pravicová politika nás žene do úzkých. Lidé stojí fronty na lékaře, léky, sociální dávky. To je obrázek posledního roku, nikoliv obrázek konce reálného socialismu. Nejvíce selhávající je aktuálně ministerstvo zdravotnictví se svým nelidským ministrem Válkem, profesorem připomínajícím svými výroky profesora Nejedlého, někdy přezdívaného také jako rudý dědek.

Epidemie sílí, antibiotika stále více chybí. Nejsou léky na horečku pro děti. Takové titulky můžeme číst dnes a denně. Co na to ministr Válek? Zkuste obvolat sto lékáren a nakonec lék seženete. Jak podlé a trapné! Lékař, který má být empatický, je arogantní. Ostatně podobně jako strana, kterou zastupuje. Ministerstvo prý o problémech ví a pracuje na řešení. Byla založena odborná skupina, která na tom pracuje. A co odborná skupina zjistila? To samé, co český pacient už dávno ví. Léky chybí! Jaké to děsivé zjištění. Kdo za to může? Zcela jistě nejdříve Putin, pak nikdo, poté minulá vláda a nakonec přesunutí výroby léků do Asie. Klasický argument ministra Válka. Osobní odpovědnost nulová. Inu: „Chleba bude! A máslo bude... I smetana bude! I Fibich a Dvořák!“ Jak pravil filmový Nejedlý ve filmu Skřivánci na niti parodující 50. leta v Československu.

V týdnu od 1. 1. 2023 jsem monitoroval nedostatek léků na webu Státního úřadu pro kontrolu léčiv a rovněž na webech základních velkých lékáren. Výsledek? Penicilinová antibiotika chybí a to ve velkém. Jak smutné, když jsme ještě do roku 2003 měli Výzkumný ústav antibiotik a biotransformací. Nakonec jej zničila privatizace. Přesunutí výroby (tzv. outsourcing) byl v té době neoliberální mantrou v neoliberálním diktátu ODS Zemanově vládě kryté opoziční smlouvou. Vše si dovezeme („Chleba bude! A máslo bude... I smetana bude! I Fibich a Dvořák!“). Nebude problém. A ejhle, je problém. I ministerští úředníci v Praze jsou překvapeni. Nikdo s tím nepočítal (Vždyť neoliberálové nám slíbili, že„ Chleba bude! A máslo bude... I smetana bude! I Fibich a Dvořák!“). Krizové scénáře neexistují, jen zářné zítřky neoliberálního světa, kde občan má převzít všechnu odpovědnost sám za sebe. K čemu tam jsou oni odborníci? Nebo spíš „experti“? Typicky nelidské ministerstvo.

Již dávno bylo jasné, že nastane nějaký problém. To, co nyní vidíme, je totální válka. Není to ale válka jako na Ukrajině, ale válka vlády s občany. Ministerstvo zdravotnictví je toho jasným důkazem. Neschopnost cokoliv řádně zajistit ukazuje na selhání neoliberalismu. Kupříkladu mimořádná dodávka léku Nurofen pro děti již opět není, i když chleba, máslo, banány a smetanou jsou. Navíc to byla hlavně dodávka pro děti od 6 let. Kde jsou ale léky pro nejmenší? Nebudu spekulovat, která léčiva byla zaslána na Ukrajinu, jak to prezentovala vláda. Každopádně nedostatek základních léčiv ohrožuje zdraví občanů. Možná je to i záměr ve spojení s privatizací. Jak podlé, asociální a trapné, stejně jako strana (TOP 09), jejíž obchodním zástupcem je ministr Válek.