(Ne)etický nouzový stav

V naší republice již druhý měsíc v kuse platí nouzový stav. Vyhlásila jej vláda Pětipsu, aby prý mohla zvládat migrační krizi způsobenou válkou na Ukrajině. Kde jsou ty časy, když v době covidové krize dnešní ministr vnitra Vítek Rakušan plameně vystupoval ve sněmovně proti prodlužování instrumentu nouzového stavu. To bylo tenkrát křiku, že vláda nic nezvládá, nic neumí. Tahle vláda něco zvládá a umí?

Ve stenoprotokolu vystoupení Vítka Rakušana ze dne 9. prosince 2020 v Poslanecké sněmovně se můžeme dočíst mimo jiné následující: „Nouzový stav má být maximálně brzdou, má zabrzdit nějaké procesy ve společnosti, má pomáhat tomu, aby vláda měla čas kromě toho pomyslného brzdění auta také točit volantem a tu pandemii nějakým způsobem řídit. Ten nouzový stav, ten čas, který tady Sněmovna znovu a znovu vládě dává, naplnit nějakými konkrétními kroky. Protože sám nouzový stav jako takový žádným lékem není. Lékem má být to, co se v jeho rámci odehrává.“ Jak příznačné pro dnešní dobu. Pouze se vyměnily role. Předsedou vlády není Andrej Babiš a ministrem vnitra není Jan Hamáček, ale Péťa Fiala s Vítkem Rakušanem. Jen ten červený svetr zůstal.

To bylo křiku, když tehdejší babišova vláda žádala sněmovnu o další prodlužování nouzového stavu. Vítek, který byl v té době v opozici, křičel, jak vláda nezvládá boj s pandemií. Dnes pro změnu zase on nezvládá boj s uprchlickou krizí. Je to jako přes kopírák, akorát se k prodloužení nouzového stavu používají jiné argumenty. Na scénu přichází vztah etického a neetického. Dle vyjádření Vítka je totiž neetické nechávat spát děti uprchlíků na podlaze a proto je nutné nouzový stav prodloužit. Vladimír Putin nám sem totiž pořád posílá stále více uprchlíků z Ukrajiny a on je vinen. Ale neposílá nám je sem úplně někdo jiný?

Vypadá to, že se na scéně objevují dva druhy nouzového stavu. Jeden je etický a druhý neetický. Když při covidové krizi reálně umírali lidé, tak Vítek Rakušan horoval za ukončení nouzového stavu. Nicméně při současné uprchlické krizi pro změnu horuje za jeho další prodloužení. Vypadá to, jako kdyby nákaza snad byla něco méně nebezpečného, než současná krize. Jestliže v době covidové umírali lidé, bylo to etické nebo neetické, jak dnes rád s tímto termínem Vítek operuje? Kvůli etice potřebují nouzový stav?

Celé to vypadá na to, že současný vládní Pětipes je sám v nouzi, když vůbec neví, co má dělat. Na celé pětikolo mluví, jak jsou úspěšní, ale reálné důsledky jejích činů jsou děsivé. Lidé se začínají bát budoucnosti a jsou již pěkně naštvaní. Toho si je vládní Pětipes dobře vědom a proto Vítek Rakušan „škemrá“ o prodloužení nouzového stavu. V době jeho trvání totiž můžete omezit ústavou daná práva. Včetně práva na shromažďování, a jelikož se Pětipes bojí demonstrací, které jistě přijdou, tak se jim nabízí nástroj, kterými může dané věci regulovat. To bylo křiku, když minulá vláda dělala podobné věci a to šlo o lidské zdraví a životy.