Nad Českem se zatahuje informační opona

V roce českého předsednictví byl spuštěn server The European Newsroom (ENR). Jde o projekt, do kterého jsou zapojeny národní tiskové agentury zemí EU, jako je TASR (Slovensko), APA (Rakousko), DPA (Německo), PAP (Polsko). Ale jsou zapojeny také tiskové agentury Bosny a Hercegoviny, Albánie a Ukrajiny. ČTK a maďarská tisková kancelář schází.

Mapa zdroj: https://europeannewsroom.com/

Česko je bílým místem na mapě Evropy. Jsou tam dvojocasí lvi. Její hranice jsou obklopeny informační oponou. Proč? To se lze jen dohadovat, když si přečteme cíle projektu: „Zapojené agentury mají takto možnosti pro výcvik, další vzdělávání a zkvalitňování novinářských standardů. Nástroje jako je ověřování faktů a verifikace pomáhají zvyšovat kvalitu novinářské práce v odpovědi na rostoucí množství dezinformací a propagandy.“ Jinými slovy, ENR má podpořit odolnost Evropanů proti mediálním nesmyslům. Česká pětiocasá vláda jde však svou českou cestou (Rakušanův zákon). Zdá se, že EU je pro ně nepřítel.

Pro toho, kdo ale hledá alternativu k manipulaci českých medií vlastněných většinou oligarchy, může být ENR možností kvalitní žurnalistiky. Zprávy jsou v angličtině, ale úvodní obrazovka už nabízí odkazy pro jazyky, jako je slovenština (zatím bez obsahu)