Mráz přichází z Východu…

New York Times uvedl, že videa, která kolují po internetu ve věci zastřelení ruských zajatců, jsou pravá. Je tedy evidentní, že tento zločin spáchala ukrajinská strana. Alespoň je to takto opatrně vykládáno médii v USA. Začíná se objevovat nedůvěra směrem k ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, který poslední dobou předvádí (nejen) herecké výkony. Od začátku bylo jasné, že ve válce se dějí zločiny. Je více, než zřejmé, že je provádějí obě dvě strany konfliktu.  

Není to tak dávno, co dokonce zpráva lidskoprávní organizace, nositelky Nobelovy ceny za mír, Amnesty International jasně říkala, že Ukrajinci si dělají z civilistů štíty a vystavují je riziku smrti. Tato zpráva byla haněna zejména českými pravicovými politiky, byť je vysoce objektivní a organizace si za ni stojí. Všichni chápou, že válku nejvíce odnášejí civilisté. Válka je vůl, jak by řekl klasik. Jenže pro pochopení současného stavu je nutné znát historii konfliktu. Ten totiž nezačal v roce 2014 ani v roce 2022, ale ihned po ustavení Ukrajiny roku 1991.

Jablkem sváru byla od samého počátku ruská etnická menšina na východě Ukrajiny. Ta byla do nedávna největší etnickou menšinou v celé Evropě. Můžeme tvrdit, že pokud by se Ukrajina k této menšině chovala spořádaně s jasnými právy, tak by ke konfliktu nedošlo. Druhým problémem bylo neuvážené rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím. Jak v květnu 2022 poznamenal i papež František: „možná štěkání NATO u ruských dveří vedlo k současné válce“.

Jak se válka blíží ke svému ročnímu výročí, hrozí zamrznutí konfliktu. Ostatně válka o energie je toho důkazem. Evropa se těžko připravuje na zimu a v některých českých městech se pořádají sbírky pro ukrajinskou armádu. Naposledy v Uničově kam lidé mohli nosit i staré teplé oblečení. Oklikou jsme se vrátili do období protektorátu, kdy se rovněž pořádaly sbírky tohoto typu. Akorát pro nacistickou německou armádu, která mrzla kdesi na Východě. Přichází nové Winterhilfe!

Spolu s politologem Johnem Mearsheimerem můžeme tvrdit, že za krizi na Ukrajině je přímo zodpovědný Západ. Nejen tím, že se NATO rozšiřovalo k ruským dveřím a vyvolalo v Rusku určitě paniku. Západ je zodpovědný ještě jednou věcí: prosazováním neoliberálních bludů o neviditelné ruce trhu. Ta vedla po rozpadu SSSR k divoké transformaci nejen v Rusku, ale i na Ukrajině. Reálně dala vzniknout velkým oligarchům, vysoké korupci. Ukrajina je stále nejzkorumpovanější zemí v Evropě. Z celkového žebříčku CPI (vnímání korupce) byla v roce 2021 na 122 místě  ze 180 zemí.