Masakr horší než na Národní třídě. Follow-up I

Reakce na masakr na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy byla podobná jako na masakr na Národní třídě 17. listopadu 1989. Necháme-li stranou, že stejně jako na Národní třídě v roce 1989 byly poškozeny děti politiků, tak po útoku proběhla tiskovka „očišťující“ policii i ministra vnitra. A je klid po pěšině. Občas narušovaný oligomédii a vytvářením různých konspirací. Do určité míry se tedy naplňuje to, na co jsem upozorňoval už v rozhovoru ze dne 23. 1. 2024. Prostě, parlamentní vyšetřovací komise se nedočkáme a nebude taky kniha Vypovídat pravdu a nic nezamlčet.

Možná proto, že byla postižena fakulta spolupracující na inovativním výkladu českých dějin s jednou ze tří zpravodajských služeb, věc vyšuměla a o závažnosti případu odpovídá i reakce akademiků. Nikdo za nic nemůže, nic jsme nevěděli, je to černá labuť a problém se „vyřeší“ zákazem vnášení velkých zavazadel. Prostě profesorské řešení jako v 5D vládě. Až někdo vystřílí vlak, zakážou nám asi cestovat s kufry. Mlčí se a mlží se možná i z toho důvodu, že střelbě byl přítomen levicový politik a nebyl spokojen s tím, jak policie a akademická instituce zafungovaly.

Do akce se ale vrací NKÚ, který na problém Ministerstva vnitra a Policie ČR upozorňoval už v roce 2022 ve vztahu ochrany tzv. měkkých cílů. Prostě píšou se dokumenty schválené vládou, pořádají konference, diskutuje se, ale výsledek žádný. Problém je širší a jde hlavně za Ministerstvem vnitra ČR, v jehož čele stojí učitel reprezentující STAN. Střelec měl totiž možnost prostudovat policejní postupy.

Od ustavení Integrovaného záchranného systému (IZS) vládou ČSSD v roce 2000 jako reakci na neschopnost pravicových vlád zajistit lidem bezpečnost v situacích jako byly stoleté povodně v roce 1997, existují karty standardní typové činnosti. To jsou zásahy vyžadující koordinovaný postup složek IZS. Jednou z těchto karet je STČ 14/IZS Typová činnost složek IZS Amok – útok aktivního střelce. To je situace, které jsme byli svědky 21. 12. 2023.

Ministerstvo vnitra je však také garantem vzdělávání v oblasti bezpečnosti, krizového řízení a ochrany obyvatelstva. Vydává seznam institucí, které považuje za ty instituce, které studentům poskytují vzdělání využitelné pro práci v silových složkách. No a vysokoškolští studenti píšou kvalifikační práce o fungování Integrovaného záchranného systému. A k tomu jim dopomáhá systém. Posuďte sami např. tato diplomová práce nebo tato práce bakalářská umožňuje nahlédnout do způsobu přípravy policie na útok aktivního střelce. Informace, které dříve zůstávaly uvnitř bezpečnostních složek, jsou dnes veřejné. Už proto obhajoba policie a ministra vnitra a vyhození toho, kdo nechal uniknout záznam činnosti policie při zásahu, nedává žádný smysl.

Policejní prezident, ani ministr vnitra nepatří mezi čestné lidi, jinak by už dávno nabídli svou funkci k dispozici, alespoň tak, jak to učinil Ing. Jurečka, který se po hromadné smrti nevinných lidí dál bavil na vánočním večírku.