Likvidační datové schránky

Když se před lety zaváděl systém datových schránek (dále DS), zdálo se, že se jedná o zajímavý projekt. Člověk mohl komunikovat se státní správou on-line. Konečně nemusel chodit na úřady, ale posílat jen data. Jenže nic od začátku nešlo podle plánu. Mnohé orgány veřejné moci se zdráhaly datové zprávy vůbec číst a lidé je ani moc nechtěli využívat. Důvod byl prostý – nebudu posílat data po síti. Ještě by je mohl někdo ukrást. A tak datové schránky zůstaly po řadu let jen doplňkem komunikace se státní správou.

Změna přišla až s nástupem současné Pětipsí vlády, která se za podpory Pirátů rozhodla zavelet povinné digitalizaci. A jelikož chtěla podpořit živnostníky a další podnikatele či právnické osoby, tak jim zákonem nařídila zřízení datové schránky. Rozumějme datovou schránku jim od 1. 1. 2023 správa DS zřídila sama. Nikdo nic nemusel dělat. Tím pádem se například datové schránky automaticky zřídily Společenství vlastníků jednotek, spolkům, OSVČ, právnickým osobám a dalším. Nic proti tomu. Digitalizace se musí podporovat. Jenže česká digitalizace je úplně něco jiného, než zahraniční. Nařízením zřídit si datovou schránku ministerstvo vnitra naštvalo hodně lidí. Zejména z řad živnostníků. Ti si to nenechali líbit a mnozí své živnosti ukončili. Dle posledních dat více jak 40 tisíc. Tedy mnohem více, než za doby pandemie covid – 19. Náhoda nebo záměr? Spíš diletantismus těch, kdo zákon připravili a zejména ministra vnitra Víta Rakušana.

Povinné zavádění datových schránek je typickým příkladem špatné praxe a selhání státní správy se všemi svými negativními důsledky. Namísto toho, aby zavedení digitalizace podpořilo podnikání, tak jej poškodilo. Tím to ale zdaleka nekončí. Celý proces datových schránek ukazuje na to, jak je ministerstvo vnitra se svými úředníky neschopné. Ze zákona totiž musí mít všechny podnikající osoby DS (mnoho jich kvůli tomu ukončilo činnost - zejména OSVČ). A teď přijde jedna velká zajímavost, která ukazuje na nefunkční státní správu v podání Víta Rakušana.

Například já osobě mám živnostenské oprávnění, ale už mám roky zřízenu DS jako fyzická osoba. Co si myslíte, že ministerstvo vnitra udělalo? Zřídilo mi další DS - tentokrát na mé IČ. Takže mám dvě DS (fyzická a právnická osoba). To si ty údaje nemohou stáhnout z registrů a napsat, že jsem jak fyzická, tak právnická osoba? Asi to nelze nebo se spíš nechce. Takhle budu mít dvě DS na stejné jméno. Kam budou chodit datové zprávy, netuším. Očividně někdo vymyslel zákon, který je nefunkční. Jak má proběhnout digitalizace státní správy pod taktovkou Pirátů, když ani nejsou schopni propojit základní systémy státní správy? 

Tím to ale nekončí. Pokud si druhou DS neaktivujete a nebudete si ji kontrolovat, tak se vystavujete sankcím. Přitom už jednu DS mám jako fyzická osoba a chodí mi tam veškeré dokumenty od státní správy, která ví, že mám vedlejší živnost. Tohle je prostě možné jen u nás. Nechápu, který amatér tohle vymyslel....navíc máte přístup do všech DS, kde jste uveden jako statutární orgán.....takže státní správa místo toho, aby lidem situaci zjednodušila digitalizací, tak všem život ještě ztížila a jelikož mnoho lidí ukončilo živnost, tak se tím pádem zvýšila nezaměstnanost. Inu nový digitální stát na dohled.