Korupční chobotnice

Korupce v Česku a na Ukrajině je poslední dobou silně podobná. Na první pohled to vypadá, že by na postkomunistce Ukrajině žádná být neměla, když země bojuje o své bytí s vnějším nepřítelem – postkomunistickým Ruskem. Jenže země, která je v rámci Indexu vnímání korupce až v jeho závěru, těsně před Ruskem, nezvládla ani boj vnitřním nepřítelem. Je to přitom stejný vnitřní nepřítel, který rozežírá i českou společnost a paralyzuje veřejnou správu. Je jím korupce. Když se Češi nebojí, rozkrást se dá všecko: Stoka, Dozimetr…. Na Ukrajině se rozkrádají zbraně. Na válce se přeci musí vydělávat, to zejména když jde dary.

Před několika měsíci jsem napsal článek, kde jsem poukazoval na fakt, že na Ukrajině bují černý trh s lidskými orgány, bílým masem, prostitucí nebo náhradními matkami. V pohledu neoliberálního bratrstva Fialovy pracky jsem byl za podivína. Dnes ale o korupčních skandálech informují media oligarchické služby. Očividně je Ukrajina náš vzor!, když se podivné aktivity přenášejí i do Česka. Dokonce bylo odhaleno, že přes Prahu proudí novorozenci z Ukrajiny. Prostě nechutný obchod s dětmi, jak nám prozradila operace Španěl.  Byznys je byznys a současná Pětipsí vláda, zejména Markéta Adamová Pekarová, o tomto raději mlčí a podporována uhlobarony volá: „Ukrajině více pomoci! Jsou to naši přátelé!

Jak tedy číst korupční skandály na Ukrajině ve vztahu k českému neoliberálnímu úsilí dodat gamblerovi ještě více peněz? Možná i tak, že byznys je byznys a morálka jde vždy stranou. České děravé zákony, rozlamování pravidel po ukrajinském vzoru, výjimky pro chráněnce politických stran. I to je reality show současné Pětipsí vlády. Všechno pěkně ukrýt v mlze války. Podobně jako na Ukrajině. Přeci je to vzor jak nebojovat s korupcí!

V roce 2021 byla Ukrajina dle zprávy Transparency International druhou nejzkorumpovanější zemí v Evropě. Česká republika se od doby intervence Ruska silně angažuje jak v dodávkách zbraní, stejně i finanční pomocí. Navíc s mírou korupce to u nás rovněž není zrovna optimistické. Prý musí český občan zchudnout, aby poznal, co je to boj za svobodu. Drazí Ukrajinci: Nebát se a nekrást! Jak by řekl T. G. Masaryk. Kradete totiž z naší podpory vaší zemi, tedy z našich daní!