Korupce se už stala součástí naší kultury a dostáváme se do stádia systémové korupce

Sociolog Jan Klán byl v letech 2010 až 2017 poslancem Sněmovny Parlamentu ČR, kde byl členem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Od roku 2013 je neuvolněným předsedou OV KSČM Kutná Hora a od roku 2022 předsedou KV KSČM Středočeského kraje. Od listopadu 2017 pracuje jako vedoucí archívu a knihovny ÚV KSČM a od srpna roku 2019 je tajemníkem Institutu české levice. Je členem Klubu společenských věd, členem Centra strategických a teoretických studií (CSTS) při ÚV KSČM. Úzce spolupracuje s odborníky na Akademii věd České republiky a Univerzitě Karlově.
Česká republika zase žije korupcí a zase jsou to pravicové strany, kdo jsou do skandálu zapleteny. Jak situaci vidíte vy?
Je zajímavé, že první, kdo nesouhlasil s korupcí v 90. letech, byl disident a pozdější ministr vnitra Jan Ruml.
Máte na mysli jeho vystoupení kolem darů Občanské demokratické straně, kde z Lajose Bácse a Radjiva Sinha se nakonec vyklubal tenista Milan Šrejber?
Ano. Na protest sice založil Unii svobody, později US-DEU, tedy rozšířenou o Demokratickou unii, ale žádným bojovníkem proti korupci se nestal. Dnes o něm vůbec není slyšet.
Nebyl Jan Ruml naivní?
To asi ano, ale byl zásadový. Když se začalo hovořit o majetkových přiznáních politiků, říkal: »Myslím, že by mělo stačit čestné prohlášení v zájmu zvyšování důvěry. Ale pokud by to někdo porušil, musel by zaplatit doživotním odchodem z politiky.« Senátor Raduan Nwelati z ODS informaci o svém majetku neodevzdal podeváté.
Konečně, i US-DEU se stala korupční…
Máte na mysli pátého předsedu této pravicové stany Pavla Němce, nebo druhého předsedu Karla Kühnla?
Pavla Němce.
Ano, jedna z publikací Národního fondu proti korupci dokumentuje jeho angažmá v případu tzv. justiční mafie. Ale nejen to. Všichni znají příběh prince Hámida bin Abdala Sáního, člena vládnoucí rodiny Státu Katar. Ten byl vazebně stíhán za pohlavní zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a kuplířství. Toho se podle obžaloby dopustil opakovaným souložením s nezletilými dívkami v Praze (měl zneužít až 16 dívek, čtyřem z nich nebylo ani 15 let). Pavel Němec, hlásící se jako předseda strany k Havlově doktríně ochraně lidských práv a heslu »Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí«, jej jako ministr české ne/spravedlnosti vydal ke stíhání do Kataru, kde byl případ očekávatelně zastaven v roce 2007. Ale Němcovo jméno se objevilo i v nedávné kauze Starostů a nezávislých (STAN), kde se jejich zakládající předseda Gazdík, přezdívaný STAN Káčko, dlouhodobě scházel se spolupracovníkem Radovana Krejčíře (kmotra Ká) Redlem.
Celý rozhovor s moji maličkostí si přečtěte zde: https://www.iportal24.cz/featured/jan-klan-korupce-se-uz-stala-soucasti-...