Konec českého průmyslu a školství

Když nebude plyn, nebude jak "roztáčet kola", přijdou krachy, propouštění, přesuny výroby do jiných zemí, kde je plynu dost a relativně levnější. Nemusí jít nutně o východní země nebo Německo, ale třeba přesun do jižních zemí, kde je plyn z Alžírska. Tohle nikdo v našem případě nedomýšlel? Když Fiala tvrdí, že plynu je dostatek, proč Pekarová Adamová tvrdí, abychom si koupili dva svetry? Když je plynu dosti, tak vydrží přes zimu snad všichni, ne? Někteří ale půjdou zřejmě k ledu…

A teď zásadní otázka: kdo jako první pocítí nedostatek plynu? Bude to průmysl nebo domácnosti? Pokud bude nedostatek plynu v průmyslu, přijde omezení, stávky, bouře, propouštění. Když bude nedostatek plynu pro domácnosti, přijdou sociální nepokoje. Hlavně, že jsme se odřízli od ruského krvavého plynu, který se snažíme nahradit jiným krvavým plynem - například z Kataru. To je ono humanistické pojetí lidských práv Václava Havla, ke kterým se hlásí současná vláda? Není humanita jako humanita, hlavně když to není z Ruska. Takže nejde ani tolik o humanitu jako ideologii.

Současným cílem vládní koalice je evidentně likvidace českého průmyslu a českého školství. Školy již zavádí úsporná opatření, vysoké školy posunuly semestry a některé i na měsíc zavřou. Základní školy se připravují na distanční výuku. Nedostatek tepla ve třídách dává jasně najevo, že vládě nejde o vzdělávání. Navíc, kdo účty za teplo zaplatí? Samozřejmě zřizovatel - od obcí, přes kraje až po stát. Ale nebojte, plynu máme dostatek a nikoho nenecháme padnout. Tohle slýcháváme z úst Petra Fialy denně.

Pokud na úhradu plynu nemáte, najděte si druhou práci. Radí vládní ekonomové. Jako kdyby rovněž oni měli dvě práce. Když ani tohle nepomůže, jděte na úřad, kde vám peníze dají. Říká pro změnu Jurečka s Pekarovou Adamovou. Máme zde přeci Deštník proti drahotě nebo spíš marnotě. I tohle slýcháme denně z médií nebo úst čelních politiků. Zejména těch, kteří jsou přímo zodpovědní za zastavení ruského plynu. Ale což, plyn bude! Sice se nedoplatíme, ale bude. Otázkou pro koho a jak dlouhou. Nesmíme totiž zapomínat na jeden fakt: plyn sice v zásobnících nějaký je, ale ani jeden zásobník nevlastní stát. Ano, výsledek privatizace z devadesátek pod taktovkou ODS.

Nedostatek plynu tedy pocítí všichni souběžně. Nejdříve domácnosti, které si mají nakoupit několik čínských svetrů. Pokud na ně nemáte, jděte na úřad, kde vám na ně dají nebo vám je na počkání upletou. Doma mrzněte, hlavně když se porazí Putin. Poté na řadu přijde průmysl. Přijdou omezení výroby, nižší teploty, nemoci, covid. Nebude co vyrábět a když už bude co, zřejmě nebude mít kdo vyrábět. Hlavní je, že není Ruský plyn. Trpět bude celá Evropa. Ale opravdu si tohle zaslouží? Za tu svoji bezbřehou (často obrácenou) humanitu, která ve finále dopadá na její vlastní obyvatele? Nemyslím si. To by ji ale nesměli řídit diletanti, hlupáci nebo ideologičtí fanatici.