Kolář je zplnomocněn prohlásit

Součástí vládnoucího Pětipsu je i strana Miroslava Kalouska TOP 09. Strana v sobě rekrutuje opravdu výkvět politických elit. Od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (MPA), která prohlásila, že vlády nemají lidi vodit za ruku a nemají se tím pádem o ně starat, až po starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který proslul odstraněním sochy maršála Koněva, který velel ukrajinskému frontu. Nyní se zjevně za tuto věc Ukrajincům omlouvá svým novým činem. Po Rusku totiž požaduje, aby jeho slovy „navalila“ školu, kam chodily děti zaměstnanců ruské ambasády. Nyní se tento člověk blýsknul novým tvrzením, které zasahuje do pole vyvlastnění.

V televizi DVTV starosta Kolář pronesl (starosta Prahy 6 za TOP 09) následující: „Česká Republika by měla začít jednat s Ruskou federací, jestli je ochotna školu, kterou nevyužívá, půjčit, pronajmout, nebo darovat. Myslím si ale, že ta vůle na ruské straně určitě není. Vzhledem k tomu, že budova školy není využívaná a neslouží ke vzdělávání, máme možnosti, jak výkon vlastnických práv omezit. To ale musí proběhnout za náhradu, takže Ruská federace by na tom tratná nebyla,” Z jeho prohlášení vyplývá několik zajímavých poznatků. Za prvé: dle logiky byl tedy rok 1948 v pořádku, protože i tenkrát probíhalo vyvlastnění. Za druhé: v tomto případě nechápu zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska, proč se zasazoval za restituce, když vyvlastnění je vlastně v pořádku.

Náš právní řád zná pojem vyvlastnění, dokonce omezení vlastnických práv. O to lépe se tyto věci dělají v nouzovém stavu, proto se vláda snaží o jeho neustálé prodlužování. Mám tomu rozumět i tak, že když Rusko nebude školu chtít za náhradu, bude vyvlastněna bez náhrady? Pan Kolář toho jistě schopný je. Zdá se, že se ustaraný starosta Kolář ve svém zkoumání Ruska inspiroval v roce 1917 ruskou komunistickou revolucí. Přijde nové kolo vyvlastnění všeho ruského? Vyvlastní ruská díla? Ruské knihy? Možná víc, než si myslíte.