Kdy začne Fialova autoritářská vláda prosazovat lidská práva?

Rozhovor se sociologem, analytikem a publicistou Janem Klánem nejen na téma lidských práv v České republice.

Desátý prosinec je podle kalendáře OSN označován jako Den lidských práv (Human Rights Day). Děje se tak na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. O ni se zasloužila Anna Eleanor Rooseveltová, jako předkyně výboru, jež připravoval text deklarace, a jako první žena ve funkci americké velvyslankyně USA. Pro deklaraci hlasovalo 48 z 58 z tehdejších členů OSN. Onoho 10. 12. 1948 se Československo, Polsko, Sovětský svaz a Ukrajina zdržely hlasování, Československo se připojilo až později. Od roku 1950 se 10. prosinec stal oficiálním svátkem v mezinárodním kalendáři OSN. Jak vnímáte 10. prosinec 2023 Vy?

Doplním, že První dáma OSN byla taky neteří amerického prezidenta. A pokud jde o můj pohled na Den lidských práv v Česku, jsem skeptický. Dochází zde k porušování lidských práv. Česko je zemí, kde roste autoritářství a populismus, a to zásluhou stran, které se nazývají občanské.

Opravdu?

Pokud se budeme držet definice populismu přijaté Tony Blair Institute for Global Change, tak je to Občanská demokratická strana, která se stává populistickou.

Ale za populisty media hlavního proudu považují u nás Věci veřejné, ANO a okamurovce. To by bylo překvapivé.

Institut zkoumá populismus podle rétoriky představitelů stran a jejich vůdců. Existují tři proudy: kulturní populismus, socio-ekonomický populismus a anti-establishment populismus. Ten první odmítá lidi jiné kultury ve většinové kultuře. Ten druhý všechno a všechny srovnává s typickým člověkem a ten poslední odmítá to, co kážou elity v čele institucí. ODS se cestou svých představitelů hlásí k tomu poslednímu proudu.

Ale tihle populisté také hovoří o tom, že všichni ostatní jsou zkorumpovaní a oni to změní, když budou u moci.

Ano, tohle ale není rétorika ODS. Když se vezmou jejich kauzy od 90. let, to je strana, kde korupce je genetická a je skrytým programem. Proto o korupci nemluví a neměly boj proti ní ani v programu do posledních parlamentních voleb a nemají ji ani v programu Spolu. Konečně lídr Spolu kandidátky, disident A. Vondra, si nikdy nevšiml korupce v jeho úřadu zhmotněné jako Promopro, kterou otec-zakladatel TOP-09 a 12. předseda lidovců M. Kalousek komentoval jako „…standardní odhalení nestandardní zlodějny.“ ODS se staví proti mezinárodním organizacím jako je Evropská unie nebo OSN.

Takže ODS a Spolu nejde věřit?

Přesně tak. Jak předseda ODS, tak i koaliční strany se zastaly ministryně obrany, když chtěla, aby ČR vystoupila z OSN, případně aby byla OSN zrušena. To by samozřejmě znamenalo světový chaos asi i výrazné omezení agendy lidských práv rámované 10. prosincem. Oni prostě chtějí ničit národní a mezinárodní instituce, které jim právě nevyhovují. Takto i česká transformace byla soubojem institucionálních ekonomů a názoru ODS, že nejlepší rámec je zrušení rámce. Důsledky pociťujeme dodnes.

Máte na mysli to „zhasnutí“ pro potřeby privatizace?

Ano, to, co připomíná Formanův film: Hoří, má panenko! A příběh s tombolou. ODS i A. Vondra by mohli ten příběh bagatelizovat filmovým dialogem nad zmizelou tombolou: „Podívejte, oni lidi dobře vědí, když si to rozkradli, že to nemůžou vyhrát. A tak moc dobře vědí, že jsou všichni podezřelí. Lidi nejsou hloupí, nejsou hloupí. Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat lidi. Ano, nepodceňovat, lidem musíme věřit. Ano, nepodceňovat a věřit lidem.“ Cynismus ve stylu 5demoliční vlády: „Lidi, vidíte, že nic není, snížili jsme vám daně, když jsme nemuseli. Stát je rozkraden, takže co chcete. Za všechno může Babiš.“

Populisté svalující vinu na jiného mezinárodně uznatelného populistu?

Půjdeme-li do důsledků, první populistickou stranou u moci byly pražské Věci veřejné a vytáhla je tam ODS vedená P. Nečasem. A. Babiš také hovoří o tom, že jej stvořili občanští demokraté. Nemohou se tedy divit. A konečně, to, co se odehrává po nástupu ODS k moci po volbách v roce 2021 má prvky autoritářství. ODS aspiruje na to být vedoucí silou ve společnosti i ve státě. Kdo říká něco jiného než jejich media hlavního proudu, je nálepkován jako dezinformátor. Přitom tato media vlastněná kapitálem určují témata, o kterých budou informovat. Témata, která se nehodí do představy Česka vedeného chaotickými a neprofesionálními neokonzervativci a neoliberály, nikdo v těchto mediích neotevře.

Můžete být konkrétnější?

Můžeme mluvit například o válce na Ukrajině. Objektivnost sdělovacích prostředků by neměla znamenat sdělovat polopravdu nebo pololež, ale fakta. Když oligomedia převezmou celou zprávu jedné nebo druhé agentury států spolu válčících a nechají je komentovat experty, kteří o věci vědí jen o něco více než ten, kdo tu zprávu přepsal, tak se k faktům nedostaneme. Mnohdy máme jen komentovanou cizí propagandu.

Čtu se zájmem týdeník The Economist, který reflektuje americké ekonomické a politické zájmy. Vždy čekám, co a v jaké podobě se z nového čísla objeví v českých oligomediích. Teprve až když toto západní medium začalo být kritické k Ukrajině, začala být kritická i česká oligomedia.

Poziční, opotřebovávací, a tedy totální válka se rozhoduje v logice teorie potenciálů: zvítězí ten, který dokáže rychleji, anebo vydrží déle uhrazovat ztráty. Je to souboj velikosti národů a velikosti a výkonnosti ekonomik, jak o tom už za ODS idealizované první republiky psal ruský legionář píšící pod pseudonymem Stanislav Yester. Jenže z jeho díla nám 5demolice nabízí v posledních dvou letech spíše jeho program na kuratorium pro výchovu. Také proto se možná 5demoliční vláda tváří jako Strana národní jednoty autoritativně se prohlašující za ten nejdemokratičtější proud v zemi. Inu, informační autoritáři tolerantní ke korupci.

Děkuji za rozhovor