Kalouskokele

Ministerstvo zdravotnictví s profesorem Vlastimilem Válkem ukazuje svoji neschopnost. Neselhává nejen v zajištění dodávek základních léků, ale nyní dokonce jde proti samotné Hippokratově přísaze. Není divu. Přeci pan ministr je ze strany TOP 09, které ještě nedávno šéfoval sám PAN Mirek Kalousek. Ten mezi tím v pozici místopředsedy správní rady VZP bedlivě dohlíží na naše finance ve zdravotním systému. Tím je postup ministra Válka daný: zavést co největší deregulaci, aby se ušetřilo na zdraví a bylo na platy členů správní rady.

Podívejme se na dvě selhání ministerstva zdravotnictví pod vedením ministra Válka. Můžeme mu přezdívat MUDr. Kalouskokele. Jak pán totiž káže, tak se koza váže. Selhání první. Chybí základní léky proti horečce pro děti? Ministr radí, nezoufejte, obvolejte všechny lékárny v republice a Nurofen sežeňte. Nesehnali jste? Nevadí, zkuste internet, kde ho určitě seženete! Výsledek? Nikde nic není, dokonce sám ministr neví. Jak by pravil klasik: vy umíte hrát? Ne, neumím, ale radit ano. Stát prý nemůže volně prodejné léky nijak regulovat. Ano, neviditelná ruka trhu vyřešila všechno. Nikde nic není! Do budoucna se ale bát nemusíme, všeho bude dostatek! Nejdříve však v roce 2024, až bude schválena patřičná novela. A ještě jenom možná. Řešení? Stát má nakoupit určitý počet balení do strategických zásob a postupně zásoby obměňovat. Jak prosté a lehké. K tomu nepotřebujete žádný nový zákon. To by ale ministerstvo nesměl řídit doktor Kalouskokele.

Selhání druhé. Zrušení pravidelných prohlídek zaměstnanců pro nerizikové profese. Vstupní sice zůstanou, ale brzy budou rovněž zrušeny. Ano, zrušme všechno! My nepotřebujeme znát, zda zaměstnanec má nějaký problém, zda něčím trpí. Je přeci logické, že zrušení prohlídek veřejné zdraví nezlepší, ale naopak. Zaměstnancům jako potenciálním pacientům se nepovede lépe. PAN doktor postupuje proti duchu Hippokratovy přísahy. Zrušení prohlídek neprospěje nikomu. Divím se, že se už neozval Mirek Kalousek. Vstupní, ani periodická zdravotní prohlídka pro členy dozorčích rad není požadována, ale jsou to přece preventivní prohlídky, které mají uspořit náklady na pozdější léčení pozdě podchycených diagnóz. Preventivní prohlídka má předcházet horšení zdraví. Tohle ministr neví? Pochopil bych, kdyby to nebyl vystudovaný lékař, ale jak tohle může dělat člověk z profesorským titulem? Inu, z lejna svetr neupleteš a členové TOP 09 se neštítí ničeho.

Je evidentní, že Pětipsí vláda bezostyšně navazuje na přerušenou pravicovou reformu zdravotnictví z doby korupčních vlád Topolánka (dalíko-pandurná vláda) a Nečase (vláda zneužívání zpravodajských služeb). Lide, plať si za všechno, stát ještě zeštíhlíme a ty chcípni! My jsme vám to přeci před volbami říkali. To jste nám nevěřili? Jo a ministr Válek našel jasného viníka, kdo může za nedostatek léků. Je jím válka na Ukrajině a Putin. Ministerstvo zdravotnictví prý dělá, co může, ale už více dělat nemůže, protože nic nezmůže. K čemu takové nezdravé ministerstvo je? K ničemu! Válek bílý, epidemie sílí…prý strašně chybí Václav Havel. Dokonce více, než léky. Kde je jeho ona pověstná humanita na kterou se Kalouskokele odvolává? Je to snad nedostatek léků a rušení zdravotních prohlídek? Vypadá to tak.