Fronty, fronty, zase ty fronty!

Neoliberální politika, u nás rozvíjená od roku 1990, považuje fronty za projev socialistické ekonomiky nedostatku. Dle rétoriky pravicových politiků jsou fronty něco špatného, co je spojeno s minulou dobou. Fronty byly symbolem problémů socialistické ekonomiky hlavně v době Perestrojky (Přestavby) a Nového myšlení. Všichni tenkrát stáli nějakou tu frontu. Například na banány, barevnou televizi nebo toaletní papír. Po roce 1989 to vypadalo, že fronty z našeho života zmizely. Jenže neoliberální pokrok nezastavíte a po více jak 30 letech vlády neoliberalismu jsme se opět ocitli ve frontách.

Ty dnešní nejsou tolik symbolizovány čekáním na luxusní zahraniční zboží, ale například frontami na základní léky, které stejně nejsou. Stojíme fronty například i na Úřadech práce, aktuálně na dávky státní a sociální podpory. Podobně se čeká v případě žádání o předčasný důchod. Prostě Sputnik neoliberální politiky o sobě dává vědět skoro v každém odvětví státu. Jestliže někdo nadával, že za socialismu nebyly banány, dnes ten samý člověk nadává, že nejsou antibiotika. Těch byl aspoň v socialismus dostatek, protože jsme měli vlastní výrobu základních léčiv. To dnes neplatí. Přeci si vše můžeme koupit a dovézt ze zahraničí. Jenže v době globálního kapitalismu tohle moc neplatí. Nejsme svými pány, stali jsme se otroky globálního systému.

Jestliže dobře nefunguje kapitalismus, nefunguje dobře ani demokracie. Pokud nám naši politici tvrdí, že problémem vzniku front za socialismu byla ekonomika nedostatku, co způsobuje dnešní fronty? Přeci podle neoliberálů Fialy, Rakušana, Jurečky, Pekarové je všeho dostatek. Máme přece společnost hojnosti (nebo snad hovnosti?). Vše si můžete koupit, ale musíte na to mít. Pokud nemáte, jděte na úřad si vystát fronty na dávky. Jaké to programové ponížení pro ty, kteří celý život poctivě pracovali. Už zase mám stát ve frontě? Dnešní fronty jsou způsobené nefunkčním systémem. Ten můžeme v našich podmínkách nazvat Katastrojkou a novým myšlením neoliberálů pod vedením politologa Petra Fialy.