Fico nadějně revitalizuje V4

Vítězství levicového Smeru v posledních volbách  přineslo naději a radost nejen občanům Slovenska, ale také dalším lidem v okolních zemích, včetně Česka. Pravicová Fialova vláda a její politické strany mají jen menšinovou podporu a většina českých občanů preferuje levicovější politiku, podle sociologických průzkumů hlavně ANO. Také neparlamentní koalice Stačilo! roste a stále více občanů o ní má zájem. To výborně ladí s politickou orientací nové slovenské vlády v čele s premiérem Robertem Ficem.

Nedávná Ficova návštěva v Praze potvrdila, že se jedná o výrazného lídra, který prosazuje sociální témata a diplomatická jednání, jež by vedla k míru na Ukrajině. Mnozí čeští politici uvítali jeho podporu větších životních standardů slovenských občanů, zajištění suverenity, politiku více azimutů s jednáním s různými zeměmi a snahu o ukončení ukrajinského konfliktu.

Fiala se oproti tomu ukázal opět jen jako ubohá americká podržtaška, která emočně neunesla své oslabení na Slovensku, urazil se a zablokoval společná jednání české a slovenské vlády. Fialova vláda byla v posledních letech ochotna obětovat českou ekonomiku a životní úroveň českých občanů kvůli americkým zájmům o odříznutí EU od východních dodávek plynu a kvůli vyzbrojování momentální ukrajinské vlády. Podobně tomu bohužel bylo dříve na Slovensku a stále je v Polsku. Polské minulé vlády i vláda současná, minulá slovenská vláda společně s Fialovou vládou proměnily původní organizaci V4 směrem, k němuž nebyla založena.

Zatímco původním záměrem byla spolupráce pro rozvoj, polští, slovenští a čeští pravicoví vůdci se oportunisticky přiklonili k americké hegemonii a proměnili V4 v nástroj militarizace. Tak dopadla V4 pod taktovkou podlézavé snahy zalíbit se svým nadřízeným ve Washingtonu, kteří se snaží zabránit upadajícímu vlivu ekonomiky a politiky USA ve světě.
Politickému úpadku střední Evropy ale už začíná být konec. Dosud bylo mírovou silou ve V4 pouze Maďarsko, jež se snažilo o svou nezávislost, jak jen to šlo. Nástupem Fica do role premiéra se však poměr militaristických a mírových sil proměnil z 3:1 v nadějnější složení 2:2. A zdá se, že tento trend bude posilovat. Fialova vláda už jen mele z posledního a ukazuje se, že příští rok na podzim asi prohraje volby do Sněmovny. Jelikož jsou opoziční strany a koalice zjevně mírové, bude takovou i nová česká vláda. Poměr zastánců války a míru ve V4 by pak byl 1:3 ve prospěch míru. Polsko je zřejmě na nějaký čas v amoku a není schopno racionálního zvážení geopolitiky. Připočteme-li ale sousední mírové Srbsko, utváří se fakticky nová mírová V4.

Fico přivezl do studené Fialovy Prahy vřelé zprávy. Revitalizace V4 probíhá nadějně.