Fialova vláda: ropný spojenec Putinova režimu

Něco je shnilého ve státě českém. Je jasné, že shnilou se stává současná pětidemoliční vláda. Ta nejen, že ustavičně lidem lže a říká tomu strategická komunikace. Např. se můžeme dočíst, že jsme se zbavili závislosti na plynu ropě nebo jaderném palivu z Ruska. Jedna závislost byla nahrazena jinou, ale dražší.

Je pravdou, že nás vláda Petra Fialy odřízla od dodávek ruského plynu. Plyn však zdražila. Teď musíme přivádět plyn z Norska a terminálů LNG v západní Evropě. Státy nemají přátele, jen zájmy, takže musíme tvrdě platit Západu. Kšeft je kšeft. Nestačí, že se z Česka vyvede ročně 300 mld. Kč, teď ještě platíme za plyn. Podobné to je u případu jaderného paliva pro naše dvě jaderné elektrárny. Palivo už nebude dodávat ruská společnost TVEL, ale americká společnost Westinghouse nebo Framatom. Otázkou je, za jakou cenu a v jaké kvalitě. Podobně jako u plynu se dá očekávat, že nastane nějaký ten problém. U kotlů v domácnosti to bylo jejich rychlejší opotřebení a silné zanášení sazemi. Prý je ale problém v nastavení zařízení v duchu vtipu o vietnamském obchodníkovi, který zákazníkovi sděluje: „Sako dobrý, Vy velkej“.

To v případě ropy je situace jiná. Vládní představitelé nám sice neustále říkají, jak nás zbavují na závislosti „vražedného“ Putinova režimu, ale dodávky ropy z Ruska proudí dál. Jak ostatně dokládají data Českého statistického úřadu a jak vyplývá z článku publikovaném v Ekonomickém deníku: více jak 56% dovezené ropy pocházelo právě z Ruska. Data za letošní první čtvrtletí jsou ještě horší. To z nenáviděného Ruska pocházelo 63% ropy. Jak je tohle možné? Přeci se na Ukrajině bojuje (za Prahu) proti Putinovi a za neoliberální hodnoty. Nebo snad je Fialova vláda ropným spojencem samotného ztělesnění zla v podobě Putina?

Na příkladu dovozy ropy můžeme vidět, že nám Fialova vláda lže (byť to nazývá strategickou komunikací). Podobně jako v případě prodeje ruské ropy šejkům, kteří ji následně prodávají do Evropy s velkou přirážkou. Takže na slaboduchosti Evropy nejvíce vydělávají překupníci a samozřejmě i nenáviděné Rusko. To má příjmy z ropy a zemního plynu na úrovni před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Dokonce i zkapalněný plyn LNG se vesele dováží do Evropy, ale za úplně jiné peníze. Sankce nefungují, trestáme se sami a říkáme tomu spojenectví a solidarita.

Jak s tím vším tedy naloží vláda Petra Fialy, který nyní pořádá zájezdní turné po Asii, aby hledal spojence proti Číně? Bude nám snad stále vyprávět, že jsme se zbavili závislosti na Rusku a proto je nutné bezhlavě podporovat Ukrajinu? Za tu by tato vláda vložila celou poplatníkovu ruku do válečného ohně. Čísla však nelžou. Takže kdo tady vlastně lže (strategicky komunikuje)? Každý si jistě odpoví sám. Je to Fialova vláda s přístupem do oligarchických medií, která sice nezavádí cenzuru, ale bojuje s nesprávnými názory. Co je nesprávný názor? Že jsme stále závislí na ropě z Ruska nebo to, že nám šejkové dodávají ruskou ropu?