Fialova slizká drahota

Současný vládní Petipes dělá z občanů hlupáky. Drahota láme rekordy a řítíme se do propasti poklesu životní úrovně, jaká tady za celou existenci samostatné České republiky nebyla. Pohonné hmoty atakují nebývalé výšiny a vláda alibisticky slibuje jejich snížení. Nejprve slíbila, že zruší přimíchávání biosložky, což prý sníží cenu pohonných hmot. Jenže nikde se moc nediskutuje, jak toho chce vláda dosáhnout. Svých nařízení se bojí jako čert kříže a proto musí postupovat podle platné české legislativy – tedy všechno nechat schválit Parlamentem. Jedná se totiž o změnu zákona. Tuto skutečnost vláda sdělila před měsícem, a co se do té doby stalo? Vůbec nic. Namísto toho vláda přišla s dalším velkohubým prohlášením. Sníží spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50  - Kč. To je prostě bomba, když si to spočítáme, kolik vlastně ušetříme. Nula od nuly totiž pojde.

Jak ale již můžeme tušit, i v tomto případě se jedná o alibistické řešení, protože se opět jedná o změnu zákona. Z toho plyne, že toto opatření začne platit až někdy v budoucnosti. Vláda to dokonce ani nijak nepopírá. Bombastický ministr financí Zbyněk Stanjura jasně řekl, že toto opatření začne platit až od 1. června s platností do 30 září. Takže přes prázdniny a navíc se blíží volby. Že by náhoda? Do té doby si všichni pumpaři od zlaté podkovy budou rýžovat. Vypadá to, že je vláda s pumpaři na něčem domluvena. Nebo pumpaři s vládou? Běžný občan vládu zajímá jen do té doby, dokud platí.

Vláda dále přišla s tvrzením, že za současné ceny pohonných hmot může Vladimír Putin. Kdo jiný, že? Opravdu ale za všechno může Putin? Nemyslím si. Zdražování nás totiž provázelo již od konce loňského roku. Za to mohl také Putin? Určitě významnou roli hraje současný konflikt na Ukrajině, ale není jediným důvodem zdražování. Významným faktorem je totiž volný trh, který má podle pánů Vystrčila, Fialy, Skopečka, Stanjury vše vyřešit sám. Jenže ono k pověstné samoregulaci nedochází. Naopak, pumpaři si přidávají ještě více, marže si přisazuje úplně každý.

Jelikož žijeme v České republice, kde vládne Pětipes složený z pravicových stran, kde je jejich ideologií tržní fundamentalismus, tak dopady pociťujeme úplně všichni. Jen ti, co jsou nejbohatší, onu bolest pociťují mnohem méně - pokud vůbec. Jaké se nabízí řešení? Existuje pouze jediné a tím je strop cen, nemyslím marží, ale samotných cen dané komodity. Dělají to téměř všechny státy v Evropě, jen naše vláda alibisticky slibuje, že někdy v budoucnu něco sníží. Všímejte si samotného tvrzení, že vláda něco v budoucnu sníží. Slibem totiž nezarmoutíš a mezitím se nechá řádit volný trh v oblasti, která posléze dopadá na všechno - dopravou počínaje a zásobováním potravinami konče. Nechť si lidé pamatují, kdo jim dnes vládne, aby věděli, že to není Putin - na kterého se dnes vše jednoduše svede - ale je to vládní Pětipes, který rozhoduje o tom, jak se nám zde bude žít. Do oblasti pohonných hmot zaveďme tvrdou regulaci - chcete - li - socialismus, kdy cenu dané komodity bude určovat stát (vláda). Alespoň na několik měsíců, aby se trh s pohonnými hmotami stabilizoval.

Můžeme tedy tvrdit, že vládní Petipes dělá z lidí akorát blbce. Nic jiného. Namísto toho, aby se řešil problém s vysokou mírou inflace, která je třetí nejhorší z celé EU, tak posíláme zbraně na Ukrajinu za miliardy. Prý musíme v rámci záchrany demokracie přinést oběti. Ukrajina přeci bojuje za demokracii a hodnoty, na kterých je postaven západní svět. V tomto případě se ale musíme ptát, za jakou demokracii se na Ukrajině bojuje, když její index demokracie je jedním z nejhorších v Evropě?

Nesnesitelná lehkost trhu společně s Fialovým slizem, se přenáší na běžného občana. Regulace je sprosté slovo, protože neviditelná ruka trhu je posvátná mantra, která vyřeší všechno. Zatím ale řeší jen to, že lidé zažívají pozvolný pád do propasti, ze které není úniku a to vše na pozadí války na Ukrajině, která je pro vládní Petipes svatou válkou proti Putinovi.