Evropa musí odolat tlaku, aby se nestala " vazalem Ameriky", říká Macron

Francouzský prezident v rozhovoru pro Politico dále říká, že "velkým rizikem", kterému Evropa čelí, je nechat se "vtáhnout do krizí, které nejsou naše".

Evropa musí snížit svou závislost na Spojených státech a vyhnout se tomu, aby byla zatažena do konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru v letadle při návratu z třídenní státní návštěvy Číny.

V rozhovoru s POLITICO a dvěma francouzskými novináři poté, co během své cesty strávil zhruba šest hodin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, Macron zdůraznil svou oblíbenou teorii "strategické autonomie", aby se Evropa, pravděpodobně v čele s Francií, stala "třetí supervelmocí".

Řekl, že "velkým rizikem", kterému Evropa čelí, je to, že se "zaplete do krizí, které nejsou pro ni důležité, což jí brání v budování strategické autonomie".

Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšeně podpořili Macronovu koncepci strategické autonomie a čínští představitelé se na ni neustále odvolávají při jednání s evropskými zeměmi. Straničtí představitelé a teoretici v Pekingu jsou přesvědčeni, že Západ je v úpadku a Čína na vzestupu a že oslabení transatlantických vztahů pomůže tento trend urychlit.

"Paradoxem by bylo, že ovládnuti panikou věříme, že jsme jen následovníky Ameriky," řekl Macron v rozhovoru. "Otázka, na kterou si Evropané musí odpovědět: je v našem zájmu urychlit [krizi] na Tchaj-wanu? Ne. Horší by bylo myslet si, že my Evropané se musíme v tomto tématu stát následovníky a přebírat agendu USA a přehnanou čínskou reakci," dodal.

Tchajwanská jednání

Podle francouzských představitelů doprovázejících prezidenta, který podle všeho zaujal smířlivější přístup než Spojené státy nebo dokonce Evropská unie, Macron a Si o Tchaj-wanu "intenzivně diskutovali".

"Stabilita v Tchajwanském průlivu je nesmírně důležitá," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která Macrona po část jeho návštěvy doprovázela, Siovi během jejich setkání v Pekingu minulý čtvrtek. "Hrozba [použití] síly ke změně statu quo je nepřijatelná."

"Evropané nemohou vyřešit krizi na Ukrajině; jak můžeme věrohodně na adresu Tchaj-wanu říci: 'Dávejte si pozor, pokud uděláte něco špatného, budeme tam'? Pokud chcete skutečně zvýšit napětí, je to způsob, jak to udělat," řekl Macron.

"Evropa je ochotnější přijmout svět, v němž se Čína stane regionálním hegemonem," uvedl Yanmei Xie, geopolitický analytik společnosti Gavekal Dragonomics. "Někteří její představitelé se dokonce domnívají, že takové uspořádání světa může být pro Evropu výhodnější."

Varování před vazalstvím

Macron také uvedl, že Evropa zvýšila svou závislost na USA v oblasti zbraní a energie a nyní se musí zaměřit na posílení evropského obranného průmyslu.

Navrhl také, aby Evropa snížila svou závislost na "extrateritorialitě amerického dolaru", což je klíčový politický cíl Moskvy i Pekingu.

"Pokud se napětí mezi oběma velmocemi vyhrotí... nebudeme mít čas ani prostředky na financování naší strategické autonomie a staneme se vazaly," řekl.

Rusko, Čína, Írán a další země byly v posledních letech zasaženy americkými sankcemi, které jsou založeny na zamezení přístupu do dominantního světového finančního systému založeného na dolaru. Někteří lidé v Evropě si stěžují na "zbrojení" dolaru Washingtonem, který nutí evropské společnosti vzdát se obchodu a přerušit vazby se třetími zeměmi, nebo čelit ochromujícím druhotným sankcím.

 

Výtah z rozhovoru pro web Politico připravil a z angličtiny přeložil: Jan Klán

Odkaz na originální rozhovor: https://www.politico.eu/article/emmanuel-macron-china-america-pressure-interview/

Obrázek: Pixabay