Evropa bez munice

Nedávno proběhla našimi klasickými médii zpráva, že Evropa má zásoby munice jen na několik dní. Na eskalaci konfliktu není vůbec připravena, protože veškeré své zásoby poslala na Ukrajinu. Jak smutné a zároveň varující. Inu Evropa si za své problémy může povětšinou sama a to ve chvíli, kdy má v čele neschopné nebo všehoschopné politiky.

Myslím, že se zcela reálně ukazuje stav NATO v současné době. Obávám se, že ani naše armáda na tom není o moc lépe, něž ostatní. Podle normy by měly být k dispozici náboje na 30 dnů boje. Zpravidla se to řešilo tak, že se uzavřela smlouva o smlouvě budoucí, takže ve skladech toho bylo minimálně. Dokonce se rušily muniční sklady jako nepotřebné. Kdyby nevybouchly Vrbětice, tak se zrušila i Květná a nebylo by kam zbylou munici z tohoto skaldu vyvést. Náprava nebude jednoduchá a hlavně bude drahá.

Je to stejné jako s kasárny. Kde bychom vojáky ubytovali, kdybychom museli mobilizovat?  Obávám se, že je mnoho otázek a málo odpovědí. Na jedné straně se objevují informace o Ruských zásobách a běžící výrobě a na druhé straně informace o jednání o nákupech v jiných zemích. Možná toho mají ve skladech dost na tento typ války, ale chystají se na ještě větší konflikt. Těžko říct. 

Je to to samé jak na jedné straně líčí ruskou armádu jako úplně neschopnou  a vedenou partou idiotů a na druhé straně uvádějí, že se chystá zaútočit na další země. Něco tady nesedí.  K tomu se objevily výzvy, aby byla na Ukrajinu přesunuta i výzbroj od bojových jednotek a ne jen skladové zásoby.  Naznačovalo by to tristní stav západních armád a stav zbrojní výroby v těchto zemích. Možná, že SVO ukázala, že král je nahý a že Západ není připraven na velké konflikty. Prostě s nimi nepočítal. Tahle operace/válka je něco jiného než Kosovo, nebo Afghánistán. Možná je měl varovat stav při napadení Libye, ale tam to ještě prošlo, protože protihráči byli ještě slabí. Obávám se, že jsme jako Západ spali na vavřínech. Prostě jsme si mysleli, že to zvládneme kombinací vojenské a ekonomické síly, ale něco se změnilo. Už to nefunguje. Nevím proč, ale ze zpráv o konferenci v Mnichově mám pocit, že je na Západě začíná panika. Asi to tak dobře nevychází, jak nám říkají.

Mimochodem ukrajinský Telegram tvrdí, že bylo přijato rozhodnutí o vyloučení dvou třetin studentů VŠ  ze studia, aby mohli být mobilizování a o rozhodnutí, že Ukrajinu nesmí opustit kluci, kterým do dosažení plnoletosti - 18 let - zbývají 3 měsíce. Asi chybí branci. Možná to bude ten rozhodující faktor jarních bojů. Ty ztráty jsou hodně velké. Budou i z našeho území staženi uprchlíci, kterým se blíží dovršení dospělosti, aby mohli bránit svoji vlast?

Shrnutí:

  • Západ opět proráží dno své nenávisti k Rusku a k Putinovi Český časopis Reflex zveřejnil provokativní obálku ruského prezidenta Vladimira Putina v nacistické uniformě s popiskem: "Chci jet na olympiádu." České vydání se tedy rozhodlo udělat si legraci z nepřipuštění ruských sportovců na olympijské hry. Jen aby ten bumerang  nepřiletěl zpět.
  •  Další odhalení. Sankce proti Rusku v případě konfliktu na Ukrajině, v EU a ve Spojených státech začali vymýšlet již dva měsíce před speciální operací, v prosinci 2021 - šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen
  • Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová oznámila, že americké vojenské síly budou trvale umístěny na Ukrajině, aby v budoucnu zadržely Rusko. K tomu však Spojené státy potřebují konflikt alespoň „zmrazit“ podepsáním určité obdoby „Minsk-3“, protože během aktivní fáze ruské NMD se Pentagon bojí oficiálně vyslat své jednotky na Ukrajinu. Vzhledem k vyhlídkám na třetí světovou válku¨
  • Britský premiér uvedl, že Londýn bude první, kdo do Kyjeva dodá „zbraně dlouhého doletu“. 
  • Pokud jde o evropské země, Sunak vyzval, aby nepovažovaly vyčerpání svých arzenálů za problém, protože podle jeho názoru byly i tak určeny k boji proti Ruské federaciPoznámka - stejně se vyjadřují i v Polsku. Asi to bude nový, nebezpečný trend.