Demonstrace, stávky a demisi nekompetentní vlády!

Kdysi se u nás nadneseně říkalo, že hospodaříme jako Turecko. Turecké hospodářství mělo být příkladem špatné praxe. Dnes je ale situace jiná, byť je Turecko zužováno vysokou mírou inflace. Podobně jako jiné státy se s ní snaží vyrovnat po svém. Právě proto turečtí a ruští politici spolu jednají a turecké banky se napojují na ruský platební systém. Musíme se ptát, co s tím vším udělá Západ, který vůči Rusku zavedl obávané sankce, které tuto zemi měly dostat na kolena.

Turecko je členem NATO a to z doby Studené války, kdy se jednalo o strategickou zemi. Dnes se situace mění a tato země dokonce dočasně blokovala vstup neutrálních zemí Švédska a Finska do tohoto ozbrojeného paktu. Co se domluvilo za zavřenými dveřmi, ale nikdo neví. Pravděpodobně to bylo výměnou za volnou ruku ve sféře obchodu a tureckých zájmů v kurdských oblastech. Turecko se po věčném čekání na vstup do EU už nemusí nikoho na nic ptát. Navíc pokulhává v oblasti dodržování lidských práv, ale to očividně nikomu nevadí.

Turecko vidí, jak se EU svými bumerangovými sankcemi a snahou oprostit se od ruského plynu a ropy sebepoškozuje. Asi už nebude mít zájem stát se součástí EU a bude raději spolupracovat i s Ruskem a dalšími suverénními zeměmi. Jak se přitom zachovala česká vláda a pirátský pseudo-ministr zahraničí Lipavský? Ani si nepředvolal tureckého velvyslance. Hrdina. Nestalo se nic a turecký prezident Erdogan nakonec přiletěl do Prahy na neformální jednání lídrů EU.

Nesmíme zapomenout na to, že už několik měsíců Česká republika předsedá Radě Evropské unie. Co s přístupem Turecka vůči Rusku udělá Česko jako předsedající země? Navrhne uvalení sankcí? Přestane obchodovat? Nebo bude volat po vyloučení Turecka z NATO? Možná přijde vše najednou. Evropská unie, zvláště za předsednictví ideologicky zaslepené české vlády, je totiž mistrem činů bez rozmyslu a střílení si do vlastní nohy, nebo dokonce do hlavy.

Nebude v tomto případě lepší sankce na Rusko konečně zrušit a začít normálně uvažovat? Česká vláda a další prostoduší evropští politici by měli konečně uznat, že se sankce minuly účinkem a že poškozují občany Evropské unie, což bylo mnoha občanům jasné už od začátku. Možná už je ale pozdě a lidé brzy vyjdou do ulic. Když si politici dovolí pracovat proti svým vlastním občanům, musí jít z kola co nejdříve ven. Stávky a demonstrace v mnoha evropských zemích se začínají poměrně rozšiřovat. Zbyde už jen upřesnit termíny předčasných voleb a nekompetentní vlády, které ničí Evropu a jejich občany, vyměnit.