Daten machen Frei? (Údaje zdarma?)

Pirátská strana se ve snaze zalíbit veřejnosti blýskla dalším skvělým nápadem. Tentokrát představili eobčanku v chytrém telefonu. Prý se jedná o hudbu budoucnosti a Česko tím trumfne v Evropě úplně všechny. Nicméně elektronický občanský průkaz v chytrém mobilu skýtá více nebezpečí, než užitku.

Jestliže si už dnes můžete, na klasický občanský průkaz, vyzvednou léky v lékárně, proč měnit zaběhlý systém? Osobně jsem celkem spokojený. Pokud by totiž došlo k vyšší fázi a donucení státem k nahrání eobčanky do mobilu, tak vznikne trvalý dohled. Bez mobilu ani ránu. To už si rovnou můžete nechat vložit čip pod kůži. Vyjde to na stejno.

Tím to ale zdaleka nekončí. Jestliže žijeme ve sledovací společnosti, budete i vy s chytrým telefonem a vaši eobčankou monitorováni. Skvělá internetová síť typu 5G to snadno umožňuje. Jaké to paradoxy Pirátské strany! Nejprve kritizují Čínu za to, že až moc využívá digitálního dohledu a poté chtějí u nás zavést ještě horší věci. Tentokrát naše data asi nepotřebuje náš stát, ale Velký bratr kdesi za velkou louží. Byznys je byznys.

Můžeme tvrdit, že pokud všichni budeme mít eobčanku v chytrém mobilu, tak se ocitneme v digitálním koncentračním táboře. Všichni totiž budeme sledováni, data budou shromažďována v datovém uložišti (cloudu). Co když se do něj někdo nabourá? Nebo když bude správce uložiště soukromá firma, která s našimi daty bude obchodovat? Jaké máme záruky? Jen Pirátskou stranu.

Osobně jsem pro digitalizaci státní správy. Ale ne populistickými kroky, nýbrž systémovými. Je lepší vylepšit současné digitální možnosti – současnou podobu občanského průkazu ve spojení se základními registry. Navíc se musí výrazně zlepšit obraz datových schránek, které jsou systémově stejné jako před 20 lety. Tohle bohatě stačí. Nebo snad chce někdo žít skvělý život v digitální nesvobodě?

Dle Pirátů budeme sice mít skvělou sledovací aplikaci eobčanka v mobilu, ale pas budeme mít papírový. Z jakého důvodu? Na občanský průkaz dnes mohu cestovat téměř po celé Evropě. Nebo se snad chytá změna? Vypadá to tak. Částečně návrat do doby dávno minulé a také dávno budoucí. Heslo Pirátů bude nově: Daten machen Frei (Údaje zdarma), ale uzavřené v jednom velkém digitálním koncentračním táboře.