Byl jednou jeden Fiala

Komedie Byl jednou jeden polda, je absurdní komedií z 90. let minulého století, která se dočkala dalších dvou pokračování. Jeden z popisů celé trilogie zní: "jak to dopadne, když si český policista udělá vzor z americké Policejní akademie a všechny tři díly mohou být inspirativní pro 5demoliční vládu. Dnes už víme, jak to dopadne, když si čeští vysokoškolští učitelé udělají vzor z americké neoliberální ekonomiky.

Dnes už je patrné, že některé komediální hlášky lze vztáhnout na české reálie: „Je rozdíl mezi blázincem a policejní školou?” Major Maisner: „To poznáte na vlastní kůži, mladíku. Buď z vás udělám strážmistra, nebo vás dostanu do Bohnic.” I Česko má svého majora, jejím premiér Petra Fiala. Rozdíl mezi školou a realitou jasný, Fiala nás dostává do Bohnic. Proto by i on mohl  použít Maisnerovu hlášku: „Naši američtí přátelé se usmívají za každých okolností.” A  lze dodat to zejména, když vyjednávají vedením Ministerstva obrany. 

Jenže ona to taková legrace už není. Fialovi totiž neselhává pistole, ale jeho ministři, když se nás všechny pokouší "vydírat": "Mlčte, nekecejte, nebo mi selže další ministr" a fialová smrt bude větší a větší a Spolu. Keep smiling, pane premiére.