Babišova EET? Jsem pro EET!

Poslanecká sněmovna na konci listopadu 2022 odhlasovala úplný konec Elektronické evidence tržeb (EET). Vládní asociální koalice to odůvodnila šikanou podnikatelů. Navíc prý nepřinesla nic pozitivního, jen problémy. Opravdu? Nemyslím si. Zavedením EET se narovnalo podnikatelské prostředí. Snížila se oblast šedé ekonomiky. Samozřejmě, že přinesla i náklady na zřízení registračních pokladen pro podnikatele. Záměrem EET bylo snížit únik peněz a více jich dostat do státního rozpočtu. Nikdo se nemohl vymluvit, že neodvádí daně.

Argumentem pravice pro zrušení EET je, že se jedná o šikanu státu a jeho dohled nad podnikatelským prostředím. Stát má dle pravice podnikatelům nechat trh neregulovaný a bez dohledu. Kam tento blud vede, jsme mohli vidět v devadesátkách. Rozkrádání, korupce, nepřehlednost, daňové úniky. Je toho mnoho. Zrušením EET se vracíme do oněch divokých privatizačních let. Tenkrát stát nic nehlídal, ba mnohdy i posvěcoval ty největší privatizační zločiny. Takže proč současná vláda 5P schválila zrušení EET? Že by zde byl opět záměr něco rozkrádat?

Kdyby EET zůstala zavedena, znamenalo by to vyšší příjem peněz do státního rozpočtu. Všichni by museli odvádět to, co mají státu odvádět. Bylo by více peněz na sociální péči, lepší a kvalitnější zdravotnictví. Rychlejší a kvalitnější silnice i doprava. Více peněz ve státním rozpočtu by se zcela jistě projevilo i jinde. Otázkou je pouze nastavení přerozdělování peněz. Nicméně nejdříve musím mít příjem, tam kde jej mám mít a posléze jej přerozdělovat tam, kde jsou peníze v rámci univerzality sociálního státu nejvíce potřeba.

Pochopil bych, že by EET nemuseli mít drobní živnostníci. Ti často stejně „melouchaří“ a dostávají peníze na fakturu. Tyto skutečnosti posléze zohledňují v daňovém přiznání. Drobní živnostníci by zavedením EET většinou tratili, protože nemají takový obrat. Zde šlo jen o správné nastavení systému. O nic víc. Z principu se má EET vztahovat na ty firmy, podniky a společnosti, které mají velké obraty. Jeho zrušením tohle všechno padá a připravujeme se na průšvih zvaný šedá ekonomika. Navíc ve spojení s nastupující krizí.

Ale možná je záměrem vládní pětidemolice zavést a rozvíjet švarcsystém, který bude výhodný pro občany. Všichni budou co nejvíce podvádět, aby měli doma své jisté. Do státní kasy se vybere ještě méně. Tím nastane tlak na další privatizaci všeho veřejného s odkazem, že na to nejsou peníze. Ostatně jak by mohly být, když se nevyberou a to i díky zrušení EET. Dle mého názoru není zrušení EET honba za démonem Babišem, za kterého bylo zavedeno. I když to pravice takto vykládá. Jedná se o skládačku, která nyní zapadá k nápadům NERVu. Ten totiž volá po další privatizaci a omezování státních výdajů.

Na závěr je nutné zmínit, zda jsou v Evropě země, které mají určitou obdobu EET zavedenu. Dle dostupných dat mělo k roku 2020 určitou formu elektronické evidence tržeb zavedenu 17 zemí. Posléze byla po dobu pandemie koronaviru EET mnohde pozastavena. Dalo se k ní ale bez problémů vrátit. Jejím zrušením stát bude přicházet o miliardy korun ročně. Nehledě na to, že největší tlak na zrušení EET vytvářela podnikatelská lobby. Tím vším vznikne prostředí, kde se vše bude obcházet, opět začne růst šedá ekonomika. Jako za pravicových vlád Klause, Topolánka či Nečase. Pravice se opět vybarvila. ODS a její kumpáni podporují své kamarády v dalším okrádání společnosti a státu. Falešná pravda a láska zvítězila nad rozumem.