Amatérský vládní windfall tax

Poslanecká sněmovna schválila daň z mimořádných zisků. Jedná se o tzv. windfall tax. Daniel Křetínský již v této souvislosti oznámil, že svoji firmu EPH přesune jinam, aby nemusel mimořádnou válečnou daň platit v ČR. V této souvislosti je zajímavé sledovat, že stát (Jozef Síkela /STAN/, ministerstvo průmyslu a obchodu) schválil půjčku energetickým firmám Daniela Křetínského a Pavla Tykače pro obchodování na burze v Lipsku. Stalo se tak v září letošního roku. Když už stát půjčky poskytl, proč ony firmy smluvně nezavázal k tomu, že zde budou odvádět i mimořádné daně? Bylo by to jednoduché a prosté. Celé to ukazuje na amatérismus vlády. Nebo něčí záměr?

To, že například Křetínský nechce platit mimořádnou daň je způsobeno i tím, že miliardáři nepodporují válečné plány vlády. Kdybychom se do konfliktu na Ukrajině nepletli, miliardáři by určitě nějaké ty peníze státu navíc vrátili. Můžeme tedy tvrdit následující: pokud by v Česku byla stabilita, nejbohatší lidé by se státem určitě spolupracovali. Přeci jen by jim mělo jít o udržení sociálního smíru. V této souvislosti si můžeme připomenout, že i miliardář Pavel Tykač nabízel vládě (státu) levnější elektřinu. Byl ale odmítnut. Namísto toho přišla válečná daň. Jak se na to budou miliardáři tvářit? Tím, že odejdou do zahraničí, kde válečná daň nebude uvalena. Budou hledat ty státy, které si nehrají na válečný konflikt. Ten je mezi Ruskem a Ukrajinou. Žádný stát ale válku oficiálně nevyhlásil, dle ruské terminologie se jedná o speciální vojenskou operaci.

Vládní představitelé ale říkají, že jsme jako ve válce. Naposledy tak učinil poslanec TOP 09 Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Ten na Twitteru 4. 11. 2022 napsal:“ Byť nepřímo, jsme ve válce. Putin ji vede proti svobodnému světu. Proto jsme jako mimořádné řešení schválili válečnou daň“. Jestliže jsme jako ve válce, tak si miliardáři danou situaci vyloží, že jako nemusí nic platit. Je tedy jasné, že mimořádnou daň banky, energetické firmy a další přenesou na občany, případně stát nebo prostě odejdou. Mimořádná daň se využívá v době krize, ale takové, která není umocněna válečným pseudo dobrodružstvím. Nechci zde nijak obhajovat miliardáře, ale jak reálně od nich peníze na víc získat? Tím, že se jich zeptáte, za jakých podmínek by vám je do kasy státu dali. Nebo ne? Případně je smluvně dopředu zavážete, když jim na byznys půjčíte.

Pokud vláda vyhazuje miliardy na podporu Ukrajiny je logické, že se tohle nikomu nechce podporovat. Peníze totiž mizí v černé díře zvané Ukrajina. Ta vše spolyká a již nikdy nevydá. Válečné dobrodružství naší vlády nás stojí mnoho. Od zadlužení, naštvání, přes chybějící léky, až po stát v rozkladu. Jediný řešením je ukončit vojenskou podporu Ukrajině. Podílet se na humanitární pomoci a začít řešit problémy České republiky.