5demoliční vláda má motto „ukradneme to Spolu“

Rozhovor se sociologem, analytikem a publicistou Janem Klánem

Tak nám před Dnem boje za svobodu a demokracii obvinili další politiky z ODS z korupce.

Ano, každý půlrok tam někdo spadne. Jednou Marek Šnajdr, jindy zločinecká skupina vedena Robertem Knoblochem (ODS), krajským šéfem ODS pro Olomoucký kraj a parterem v podnikání s předsedou Asociace krajů ČR MUDr. Martinem Kubou (ODS). Taková je už současná vláda dvou koalic: Spolu (brněnská Stoka a „olomoucký Dozimetr“) a PirSTAN (Dozimetr se čtyřmi mrtvými).

Je to překvapivé?

Ano i ne. U ODS se to dalo čekat. Je to strana, která je postavena na korupci od svého začátku. Její předseda nikdy nerozlišoval původ nebo skutečný účel peněz. Co bylo doma, to se v ODS počítalo. Na druhou stranu tu máte v koalicích strany, které se definují jako hodnotově založené: lidovci a piráti. Piráti na boji s korupcí založili svůj program. Katolickými lidovcům evidentně nic neříká: nepokradeš. Pirátům nevadí Dozimetr, lidovcům žádná z korupčních kauz ODS vedoucí koalici Spolu.

U lidovců se asi nic jiného nedá čekat.

No, to je strana, jejíž předseda seděl ve vládě s A. Babišem (ANO), aby jej pak kritizoval za korupci, když už se s ním nedělil o moc a nechtěli být Spolu. Je to strana, jejíž vedení praktikuje „týdny Nenávisti“, aby odvrátilo pozornost od problémů strany. To víte: „Čtyři nohy dobré, dvě lepší.“ Lidovci jsou prostě Bohem vyvolená strana: jednou Národní fronta, jindy Spolu.

Ale teď půjdou Spolu i do Evropy?

To je zajímavá otázka. Listopad byl protknut heslem: „Zpátky do Evropy“. Je to ale ODS, která se odštěpila z Občanského fóra, která nás tlačí úplně jiným směrem. Pohledem na globus zjistíme, že Taiwan, Izrael, Ukrajina a Tibet jsou Východ, nikoliv západ. Myšlení jejich špiček je také spíše byzantské.

Nač narážíte?

Vůdce evropské kandidátky, přítel V. Havla a disident, A. Vondra, je v čele kandidátky Spolu s další členkou ODS V. Vrecionovou, s kterou má nemanželského syna. Co je doma, to se v ODS počítá. Je třeba zaměstnávat příbuzné. Ale kde je morální postoj lidovců a TOP 09 tolikrát demonstrovaný vůči A. Babišovi? Takto to vypadá, že odkaz 17. listopadu je protekce, klientelismus a nepotismus.

Takže ukradneme to Spolu?

Ano, tak nějak. Dozimetr, „olomoucký dozimetr“ i Stoka ukazují, že v systému je dost peněz, že není třeba zvyšovat daně, když je stále z čeho krást. Jenže oni změnili Česko v Crony capitalism, systém, kde 15 % HDP je vytvářeno „jánabrachismem“ = Spolu. The Economist letos posunul v jeho Crony Capitalism Index Česko na druhé místo za Rusko. – Tahle pětidemoliční vláda nás táhne do Kyjeva a Moskvy.

To není radostná perspektiva.  

Určitě, „jánabráchu-kapitalismus“ podkopává demokracii, protože běžný člověk vidí, že nejsou rovné šance pro všechny, že centrální politika je jen divadlo, že demokratická iniciativa bude potlačena, když si to mocní přejí. „Čtyři nohy dobré, dvě lepší.“ Jestliže Baťa vydal knihu s názvem Budujeme stát pro 40 000 000 lidí, aby naznačil svou vizi pro meziválečné Československo, ODS, TOP09 a STAN to vidí jinak. Budujeme stát pro několik oligarchů, tak by se mohla jmenovat jejich kniha. – Návrat do Evropy pro ně znamená zase Rusko a Ukrajina. Proto je dnes Česko zemí, kde zítra bude znamenat stále ještě včera.

 

Ale od velké sametové revoluce už uběhlo 34 let. Blížíme se k těm 40 rokům, které podle současných narativů měly zničit Česko.

Ano, prožíváme období Normalizace. Místo Štrougala je tu Fiala, místo Lorence Rakušan. Místo ropné krize je tu krize plynová. Tu ale nezpůsobil OPEC, ale 5demoliční politika války a korupce. Jestliže je ruský plynárenský a ropný průmysl státní, pak zisky z růstu ceny ropy a plynu inkasuje ruský stát. A evidentně se objem světového trhu s ropou a plynem za poslední rok a půl nezmenšil, ani nezvětšil. Jenom český průmysl se v důsledku růstu cen energií stal méně konkurenceschopný.

Už přes rok klesá spotřeba domácností.

Ano, pro domácnosti je válka tragédie, protože válka nám přinesla inflaci a pokles reálné hodnoty příjmů, důchodů i úspor. Loni nám předsedkyně TOP 09 doporučovala svetr navíc, letos by třeba mohla přijít s tím, abychom méně jedli. V 90. letech přišla ODS s heslem utahování opasků. Ted už jsou to ale spíše smyčky. Skoro to vypadá, že 5demolice v občanech vidí jakási „lidská zvířata“, která je třeba nahnat do chudoby, a pak jim cestou církevních charit pomoci. – Slabé státy se ale v minulosti stávaly objetí států silnějších. Tato vláda systematicky podkopává stát a považuje to za morální postoj.