
Raku-STAN: Rakovina české politiky?
Stále více lidí vidí v hnutí STAN (Starostové a nezávislí) mafiánské tendence. Hnutí se původně prezentovalo jako hlas slušných regionálních politiků stojících mimo tradiční korupční struktury, nějakou dobu už však čelí řadě skandálů, které tento obraz výrazně narušují. Pod dříve nablýskanou fasádou „nepolitických odborníků“ se rýsuje temná realita klientelismu, korupčních afér a neprůhledného financování.
Kriticky pohled na tento stav ukazuje, že STAN se dnes spíše než obhájcem občanů jeví jako projekt pro oligarchizaci veřejného prostoru. „Raku-STAN“, jak mu posměšně přezdívají jeho kritici s odkazem na jeho lídra Rakušana, se stává synonymem prorůstání byznysu a politiky v zájmu mocenských elit. Proto v tomto hnutí stále více lidí vidí rakovinu české politiky. Souhrn jednotlivých kauz, o nichž jsme postupně slyšeli, bere ve svém celku dech a poukazuje na mafiánské tendence.
Kauza Dozimetr: Špička ledovce
V roce 2022 otřásla českou politikou kauza Dozimetr, ve které figuroval podnikatel Michal Redl, napojený na politicko-podnikatelskou síť kolem pražského dopravního podniku. Redl, blízký spolupracovník mafiánského bosse Radovana Krejčíře, byl v kontaktu s lidmi napojenými na STAN — včetně tehdejšího náměstka primátora Prahy Petra Hlubučka, prominentního člena hnutí. Obvinění z organizovaného zločinu, manipulace veřejných zakázek a úplatků jasně ukázala, že ve vedení STAN působí lidé, kteří nejsou jenom politicky naivní, ale aktivně se podílejí na systémové korupci.
Peníze z Kypru a neprůhledné financování
Zvláštní pozornost si zaslouží také financování hnutí STAN, které v minulosti přijalo sponzorské dary od firem s neprůhlednou vlastnickou strukturou sídlících na Kypru — známém daňovém ráji a tranzitním místě pro praní peněz z post-sovětského prostoru. Transparentnost, kterou STAN hlásá, se v tomto ohledu smrskla na marketingový slogan. Místo důvěryhodnosti se zde objevuje obraz hnutí jako nástroje zájmových skupin, které využívají politickou moc k privatizaci veřejného sektoru.
Rakušanův šifrovaný telefon: Symbol nedůvěry
Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan čelil v roce 2023 otázkám ohledně používání šifrovaného telefonu, běžně užívaného zejména v prostředí organizovaného zločinu. Ačkoliv vysvětloval jeho použití potřebou bezpečné komunikace, v kontextu výše zmíněných afér to působí minimálně nevěrohodně. V době, kdy se státní moc musí zodpovídat veřejnosti, působí tajnůstkářství tohoto druhu jako další důkaz toho, že vedení STAN nemá důvěru v demokratickou kontrolu své činnosti.
Odsouzený hejtman Půta: Další „nezávislý“ ve vleku byznysu
Do seznamu problémových postav hnutí STAN patří i Martin Půta, liberecký hejtman, který byl v roce 2025 pravomocně odsouzen za porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Přestože se Půta dlouho tvářil jako vzor čestného komunálního politika, jeho účast v dotačním skandálu týkajícím se evropských peněz znovu poukazuje na systémové selhání celého projektu „nezávislých starostů“.
Raku-STAN: Projekt nových pseudoelit, ne občanů
Hnutí STAN začínalo jako hlas malých měst a obcí, ale pod vedením Víta Rakušana se proměnilo v nástroj nových rádobyelit, různých technokratů, manažerů a podnikatelů, kteří nechtějí měnit systém, ale spíše ho ovládnout z jeho středu. Jejich politika není skutečně liberální ani demokratická — je to technokratický neoliberalismus a neokonzervatismus maskovaný za "slušnost", který však stále více ukazuje znaky mafiánské struktury.
Za slovy o reformách a transparentnosti se skrývá reálná privatizace moci a veřejného prostoru, kde mají rozhodující slovo nikoliv občané, ale zájmové skupiny s penězi a vlivem. Kriticky analýza musí odmítnout jak tuto oligarchickou deformaci demokracie, tak i myšlenku, že změna může přijít z vrcholu mafiánské pyramidy. Podporou STAN se občan může zaplést do temných sítí. STAN není budoucnost. Raku-STAN je varování, kudy cesta nevede.